Профорієнтація в Україні / Статті / Українці воліють бути безробітними юриста...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Профорієнтація в Україні

25.03.2008 Українці воліють бути безробітними юристами, ніж столярами та пекарями

За рейтингом українського порталу rabota.ua, найбільш затребуваними фахівцями минулого року виявились менеджери з продажів. На другому місці опинилися робітничі спеціальності. Роботодавці потребували не лише будівельників, механіків та слюсарів, а навіть водіїв, кухарів, кравців. Залежно від кваліфікації, їхня зарплата коливається від 1500 до 4000 гривень. Найбільше ж в минулому році роботодавці готові були платити програмістам - в середньому 6250 гривень на місяць.

Найважче ж зараз знайти роботу психологам, економістам і юристам - їх штампують сотнями майже у кожному ВНЗ. Часто доводиться чути нарікання, що такої армії безробітних з вищою освітою немає у жодній країні. В Україні понад дев'ятсот вищих навчальних закладів різного рівня акредитації, тоді як у Великій Британії та Франції їх менше ста, а в Польщі - лише одинадцять. Тому там дипломований фахівець ціниться на ринку праці, у нас же, незважаючи на велику кількість випускників ВНЗ, роботодавці скаржаться на брак кваліфікованих кадрів.

Для того, аби не стати, скажімо, безробітним юристом, треба вибирати не модний фах, а той, який буде потрібний років за п'ять-десять. Насамперед, це спеціальності у сфері інформаційних технологій. Не варто нехтувати й робітничими професіями - саме ці працівники матимуть найбільше шансів знайти роботу. "На 1 лютого до нас від працедавців надійшло понад три з половиною тисячі вакансій. Розмаїття професій величезне, проте існують такі, попит на які значно переважає над пропозицією робочої сили. До них, передусім, належать професії електрогазозварювальника, швачки, слюсаря-ремонтника, - розповідає директор Львівського обласного центру зайнятості Михайло Хміль. - Натомість на обліку в нас перебувають бухгалтери, економісти, правознавці. Представники цих професій становлять 22% від усіх шукачів роботи, проте попит на ці спеціальності на ринку праці незначний".

За словами Михайла Хміля, попит на робітничі професії буде актуальним щонайменше п'ять років. Щодо фахівців з вищою освітою, то зростає попит на спеціалістів високого класу, зокрема інженерів-електронників та інженерів-програмістів.

Касири і листоноші зникнуть як клас...

Через двадцять років людство чекають серйозні випробування у плані роботи, прогнозують аналітики журналу Forbes. Вони вважають, що до цього часу зникне така професія як касир, оскільки магазини перейдуть на автоматичну оплату покупок. Листоноші зникнуть ще раніше, оскільки паперову пошту вже зараз надсилають доволі рідко. У лави безробітних потраплять також пілоти винищувачів, оскільки літаками керуватимуть комп'ютери, шахтарі та, можливо, нафтовики (якщо людство перейде на енергію сонця, вітру та водневе пальне).

З іншого боку, що більше роботи виконуватиметься автоматично, то більше буде потрібно людей, які обслуговуватимуть ці машини.

Попитом на ринку праці користуватимуться також спеціалісти з генної інженерії та… адвокати тварин і кіноголографери (кінокомпанії почнуть знімати тривимірні фільми).

Проте, незважаючи ні на що, є вічні професії, які пережили не одну епоху й нікуди не зникнуть. Це, зокрема, політики, податкові інспектори, повії, перукарі, артисти та журналісти...

3 березня 2008 року на Львівщині розпочнеться черговий Марафон актуальних робітничих професій. Упродовж двох тижнів у всіх районних та міських центрах зайнятості Львівської області презентуватимуть професії, на які є постійний попит, а також ті, де попит може з'явитись в перспективі через розширення виробництва, відкриття нового підприємства. По черзі в районах і містах Львівщини проводитимуться дні швачки, електрогазозварювальника, столяра, продавця, слюсаря, будівельника… Загалом 24 професії. Молоді люди матимуть змогу визначити свої здібності, нахили до конкретного фаху за допомогою професійних тестів. Усі охочі зможуть прийти на зустрічі з працедавцями, поїхати на підприємства, де є дефіцит кадрів. Такі заходи центр зайнятості проводить для того, щоб популяризувати недооцінені нині професії.

Коментар для "ВЗ"

Валентин Коваленко, координатор проекту "Профорієнтація":

- У багатьох з наших співгромадян досі не зникли стереотипи середини дев'яностих років щодо престижності й високооплачуваності професій економіста, юриста та психолога. Престижними ці професії у нашій свідомості й надалі залишатимуться, а от щодо високооплачуваності, то це стосується лише справжніх професіоналів. Зі зростанням рівня забезпеченості українців зростатиме й потреба у спеціалістах сфери обслуговування, в тому числі кваліфікованих менеджерів з продажу, які не лише вміють вголос зачитувати покупцеві зміст товарних бірок, а й можуть дати слушну пораду чи консультацію. Не зменшиться попит на педагогів та медиків. З розвитком урбанізаційних процесів в Україні зросте попит на фахівців сільськогосподарської галузі.

За кілька років найбільше цінуватимуться у роботодавців висококваліфіковані спеціалісти авіабудівельної, машинобудівельної, металургійної галузей, сфери інформаційних технологій, а також кваліфіковані спеціалісти будівельної галузі, які вміють працювати із сучасним обладнанням, матеріалами та технологіями.

Зіновія Воронович,
джерело: "Високий Замок"

Перейти вище: Статті