Профорієнтація в Україні / Статті / Володимир Галицький: "Система освіти в Ук...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Профорієнтація в Україні

02.06.2008 Володимир Галицький: "Система освіти в Україні не відповідає потребам ринку праці"

Інтерв'ю директора Державного центру зайнятості Володимира Галицького "Газеті по-українськи". Директор ДЦЗ вважає, що система освіти в Україні не відповідає потребам ринку праці.

Володимир Галицький

Володимир Галицький, директор Державного центру зайнятості

- Чи зміниться ситуація на українському ринку праці після остаточного приєднання України до Світової організації торгівлі?

- Безумовно, це дещо змінить перерозподіл робочої сили. Але великих проблем я не бачу. Наприклад, суттєво не зміниться структура й кількість робочих місць у металургії, хімічній промисловості та в інших конкурентоспроможних та експортних галузях нашої економіки. А от у сільському господарстві зміни неминучі. У світі люди масово переїжджають до міст. Приміром, у мисливському, лісовому та сільському господарствах Західної Європи зараз задіяно 4-6 відсотків усього зайнятого населення. А в Україні - 17,6. От ці 11 відсотків українців, тобто близько чотирьох мільйонів громадян, уже найближчим часом працюватимуть у містах. Це ринковий процес. Однак держава має зробити так, щоб вони не поїхали піднімати економіки інших країн, а залишилися в Україні.

- Президент Віктор Ющенко ще 2004 року обіцяв створити мільйон додаткових робочих місць.

- Торік таки створили 1 мільйон 104,5 тисячі робочих місць. Для порівняння - в 2007-2008 роках у 28 країнах Євросоюзу буде 3,5 мільйони. На це передбачили 54 мільярди євро. Українська програма створення щороку мільйона робочих місць не була підкріплена серйозними інвестиціями й фактично залишилася декларативною.

Хоча загалом робочі місця створює бізнес. А держава зазвичай ініціює це там, де катастрофічна ситуація. Наприклад, торік із держбюджету виділили 100 мільйонів гривень і ще 30 - із Фонду соціального страхування на випадок безробіття - надали півтори тисячі робочих місць у вугледобувних регіонах країни, де були закриті шахти.

- Скільки нині становить допомога по безробіттю?

- Мінімальний її розмір поступово наближається до прожиткового мінімуму для працездатних громадян. Зараз для застрахованої особи - тобто тої, яка працювала й сплачувала внески у Фонд страхування на випадок безробіття - він становить 310 гривень. Для тих, хто не працював - 240 гривень. На кінець 2008 року планують збільшити ці різновиди допомоги відповідно до 570 та 440 гривень, тобто майже вдвічі.

Однак розмір виплат залежить від регіону. Вони суттєві там, де високі зарплати. Наприклад, у Києві максимальний розмір допомоги по безробіттю може становити 2,5-2,7 тисячі гривень. Але чисельність таких одержувачів - майже 1 відсоток. А середній розмір виплат 2007 року в столиці становив 807 гривень. Порівняйте: у Криму - 291 гривня, у Вінниці - 290, Донецьку - 363, Тернополі - 233. У середньому по країні - 294 гривні.

- Чи готовий наш ринок праці до підготовки й проведення чемпіонату з футболу Євро-2012?

- Насамперед, треба готувати кваліфікованих працівників сфери послуг: покоївок, портьє, офіціантів. Сервіс має бути на високому рівні. А щоб стати в цьому професіоналом, необхідно мінімум півтора-два роки практики.

Щодо будівництва об'єктів до проведення чемпіонату, то є ризик, що частину їх зводитимуть іноземні робітники. Це ще раз свідчить: своїх кваліфікованих будівельників Україні не вистачає.

- Проблема лише з цими кадрами?

- Економіці катастрофічно бракує кваліфікованих кадрів узагалі. Інженерів, технологів, хіміків, хороших юристів, бухгалтерів, менеджерів тощо. Я підкреслюю - хороших, а не тих, яких плодять зараз наші навчальні заклади різних рівнів акредитації. Власне, дисбаланс професій є в усіх країнах світу. Але немає такого, щоб фінансована з держбюджету система освіти існувала сама по собі й була б настільки відірваною від дійсності.

- Але зарплати в нас також відірвані від дійсності. Це, напевно, головна проблема ринку праці?

- Так. Торік у базі даних служби зайнятості було 2 мільйони 200 тисяч вакансій. І лише по 8 відсотках із них пропонували зарплату вищу за середню по регіону. Це свідчить про низьку якість робочих місць. Приміром, за роботу в полі пропонують 400-500 гривень на місяць. Це ж рабство. Треба негайно легалізувати й підвищити зарплати. Нині фонд заробітної плати в країні становить приблизно 300 мільярдів гривень. А ще третина цієї суми крутиться втемну.

Ольга Вауліна,
джерело:
"Газета по-українськи"

Перейти вище: Статті