Крок до самовизначення / Статті / Ким ти станеш через кілька років

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

10.12.2007 Ким ти станеш через кілька років

Кожного навчального року студентські лави поповнюються тисячами молодих людей, які прагнуть здобути освіту. Молодь бажає навчатися і отримувати знання заради того, щоб у майбутньому бути успішними людьми. І, напевне, перед тим, як вступати у навчальний заклад, кожен абітурієнт замислюється над тим, яку спеціальність обрати для того, щоб максимально скоротити шлях до успішного працевлаштування. На жаль, часто уявлення щодо майбутньої професії бувають оманливими.

Уже не один рік різноманітні статистичні та наукові дослідження наводять перелік найпрестижніших професій серед молоді. Прикро, але не завжди ці професії збігаються з реальним попитом, що існує на ринку праці. Отож, деякі студенти живуть своїми ілюзіями, які часто не відповідають реальності і не втілюються у життя.

Ольга Крисько, студентка третього курсу

Ольга Крисько, студентка третього курсу

Ольга Крисько, студентка третього курсу Львівського фінансово-економічного інституту:

- Я навчаюся за спеціальністю "Фінанси". Знаю, що знайти робоче місце, яке б відповідало навичкам здобутої мною професії, доволі важко, але я зараз докладаю максимум зусиль для того, щоб здобути хорошу освіту. Далі буду намагатися влаштуватися на роботу в якусь консалтингову або аудиторську фірму. Це - моя мрія. Доволі непроста, але, я думаю, реальна, щоб стати дійсністю.

Для дівчини й справді буде нелегко знайти робоче місце за цим напрямом діяльності. Ринок праці перенасичений спеціалістами економічного профілю. Єдиний вихід для неї, щоб влаштуватися на омріяне робоче місце, це - бути кращою з кращих. Адже сьогодні роботодавець, якщо і візьме на роботу молодого економіста, то лише такого, який зуміє допомогти йому обігнати конкурента.

Василь Модрицький, студент університету

Василь Модрицький, студент університету

Василь Модрицький навчається у Львівському національному університеті:

- Мій профіль - англійська мова. Про свою майбутню кар'єру я замислююся часто. Найбільше мені б хотілося відкрити свою власну агенцію з іноземних мов. Але для цього потрібно мати хоча б мінімальну клієнтську базу. Тому спочатку планую працювати як перекладач-фрілансер, щоб здобути гарну репутацію. А якщо вдасться розкрутитися, то згодом найму собі ще декількох працівників. Лише за таких умов буду вважати, що не потратив даремно час на навчання.

Плани Василя є доволі перспективними. На сучасному етапі доволі багато фірм працює у сфері зовнішньоекономічної діяльності, де потрібні грамотні перекладачі.

Досить непогані шанси працевлаштуватися мають студенти, які здобувають робітничі професії в технікумах та училищах.

Максим Погорілий, студент училища

Максим Погорілий, студент училища

Максим Погорілий здобуває освіту у будівельному училищі:

- Мій батько працює будівельником. І він наполіг на тому, щоб я пішов, як кажуть, по його слідах. Думаю, що без роботи я не залишуся.

На сьогоднішній день ПТУ і технікуми випускають цінні та потрібні кадри, на які існує чималий попит на ринку праці. Існує лише одна проблема в тому, що сучасна молодь доволі неохоче вступає у навчальні заклади такого типу: молоді люди вважають освіту в них непрестижною. Зараз же потрібні не випускники з дипломом модного вузу, а спеціалісти, які вміють професійно та якісно працювати.

Андрій Солецький закінчив Інститут фізичної культури:

- Я мав можливість вступати або в училище на слюсаря, або ж на фізичне виховання в інститут. Я вибрав друге. Зараз трохи шкодую, бо, коли вступав, спокусився на диплом четвертого рівня акредитації. А що мені зараз з нього, якщо працюю різноробочим на будівництві?

Наведена вище розповідь черговий раз доводить ту істину, що майбутню професію слід обирати не за псевдомодними течіями, а за реальним станом речей. Від того, як молода людина зробить вибір щодо своєї майбутньої професії, залежить її благополуччя і успішність.

Далеко не всі молоді люди мають реальне уявлення щодо своєї майбутньої роботи. Сучасним спудеям важко переходити від студентської лави до робочого місця. Часто випускники навчальних закладів виявляються повністю непристосованими до роботи. Ринкова економіка ставить перед молодими спеціалістами високу планку, яка вимагає високої трудової активності та наполегливості. ВНЗ і ПТУ дають лише теоретичні знання, але зовсім не вчать студентів конкурувати за робоче місце. Молоді люди занадто спрощено уявляють собі свою першу роботу. Реалії насправді є набагато жорстокішими.

Обираючи освіту, слід бути дуже уважним. Це є дуже важливий етап у житті. Тут треба думати на перспективу, а не керуватися оманливими фактами. Невірно обрана професія може зіпсувати людині ціле життя. Щодо поглядів на майбутнє, то вони не мають бути надто оптимістичними, краще бути поміркованим песимістом. У такому випадку життя приноситиме для нас більше шансів для радості. І, найосновніше, - треба пам'ятати, що ми живемо в період жорстокого капіталізму, де за місце під сонцем треба боротися. Не варто сподіватися на робоче місце, на якому гроші платитимуть за красиві очі. Такого не буває. Гроші треба вміти і хотіти заробляти (саме заробляти, а не отримувати). Адже від нас самих залежить, чи ми їстимемо пісний хліб чи хліб з маслом. Слід уже давно викинути рожеві окуляри, через які ми так звикли дивитися на світ. "Світ цей не батько, а доля не мати…"

Роман Левицький,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті