Крок до самовизначення / Статті / Усіх грошей не заробиш

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

17.12.2007 Усіх грошей не заробиш

Людина в процесі свого еволюційного і соціального розвитку пройшла дуже багатогранний і складний шлях до становлення загальноприйнятих умов і правил існування в суспільстві. На певному етапі соціального розвитку виникло таке унікальне явище, як гроші, які служать мірою вартості, платежу, накопичення і заощадження.

Усіх грошей не заробиш, але цілі, задачі щоденні потреби людини говорять про те, що без грошей ніяк не обійтися. Перед людиною, яка починає свій трудовий шлях, рано чи пізно постає риторичне і частково філософське питання: "Скільки ж потрібно заробляти, щоб вистачало для забезпечення гідної якості власного життя і життя близьких?"

Перш ніж відповісти на дане питання, необхідно розібратися, на які потреби йдуть гроші, заробіток. Розмір заробітку залежить від великої кількості чинників - як дуже важливих, так і не зовсім. Проведемо їх експрес-аналіз:

 • по-перше, гроші повноцінно можливо заробляти тільки за умови надійного здоров'я людини - це перша і найголовніша витрата, з якої постає
 • друга: тепло, затишок домівки і душі;
 • третє: особистий добробут і благополуччя рідних і т.д.

У процесі "здобування" вказані фактори часто переплітаються так сильно, що людина не встигає усвідомити які ж цілі вона, перш за все, ставила перед собою, якщо взагалі ставила. Вона починає працювати, не розуміючи для чого, забуваючи, хто вона, навіщо вона це робить. Можна наводити незліченну кількість прикладів, які свідчать про те, що люди у процесі своєї трудової діяльності досягли багато, але, як показує життєвий досвід, ще більше втратили.

Тобто заробіток, зрештою, має сильний вплив на долю конкретного індивідуума. Головне, щоб кожний з нас не забував, що обсяг грошей, які ми заробляємо, не повинен впливати на особисту гармонію внутрішнього світу. Інакше, в результаті надмірних зусиль, завзятості людина ризикує втратити себе, стати трудоголіком.

Трудоголізм відбиває аддитивний аспект працьовитості, тобто психологічну "роботозалежність". Трудоголізм виявляється у сприйнятті роботи як єдиного (або максимально значущого) способу самореалізації, досягнення визнання, отримання суб'єктивного задоволення від життя. Для трудоголіка робота перебуває на першому місці у житті, залишаючи позаду всю решту аспектів: особисте життя, сім'ю, розваги, суспільну діяльність. Якщо раніше на трудоголізм дивилися хоча й іронічно, але, в цілому, схвально (ставлення характеризувалося висловами типу: "Ось із кого мають брати приклад всі інші", "Він наполегливо працює, він багато чого досягне"), то в останні десятиріччя психологи відзначають, що трудоголізм не є безпечним.

Сам по собі трудоголізм може бути ознакою психологічного неблагополуччя (людина "ховається в роботу" через невміння спілкуватися з оточуючими, або щоб втекти від своїх проблем).

Трудоголіки своїм непомірним прагненням якомога більше працювати шкодять собі і оточуючим. Надмірна робота може зашкодити в чисто медичному сенсі: її наслідком є хронічна перевтома, стрес, а значить - і психічні та соматичні захворювання. Крім того, соціальні проблеми, що виникають через те, що трудоголік не приділяє достатньої уваги "позарабочим" справам і спілкуванню з близькими, можуть бити не тільки особисто по ньому, але й по інших людях.

Внаслідок цього в деяких країнах (наприклад, в Японії) вже достатньо широких масштабів набуває лікування від трудоголізму, що полягає, як правило, в соціальній реадаптації трудоголіків, у навчанні їх спілкуванню з людьми, спробі прищепити їм якісь інтереси та захоплення, не пов'язані з роботою.

Розглянувши дві сторони: так званий нормальний режим роботи і трудоголізм, ми з повною упевненістю відзначаємо, що між ними проходить дуже тонка грань, яка базується на здоровому глузді. Хто йде далі за здоровий глузд - йде в нікуди.

Найважче, щоб людина змогла "правильно" знайти себе в житті, могла гармонійно самореалізуватися. Роблячи свій особистий внесок у ту справу, яка їй подобається, "до душі", людина досягає гармонії з собою і навколишнім світом, одержуючи задоволення від життя, від виконання своєї творчої роботи.

Розсудлива людина повинна чітко уявляти загальну, "віртуальну" картину своєї місії у житті з деревом власних цілей. Якщо Вам, шановний мислячий мандрівник у часі, вдасться знайти себе, Ви досягнете розуміння "найзагадковішого питання" - значення буття, за яке ви одержуватимете стабільний об'єм заробітку, якого вистачатиме на всі потреби.

Акцентуйте для себе:

 1. Чого я хочу, чим я займатимуся.
 2. Складіть дерево стратегічних і тактичних цілей у тимчасовому аспекті.
 3. Для кожної мети складіть задачі, які сприятимуть реалізації тактичних і стратегічних цілей.
 4. Задокументуйте (на папері або іншому носії інформації) Ваш план.
 5. Рішення приймайте з урахуванням поставленої місії.
 6. Досягайте поставлених Вами цілей.

Запропоновані акценти - згладжений алгоритм дій для досягнення того, чого ви хочете, чого Ви шукаєте, шлях до успіху.

Щоб вчасно уникнути неправильних рішень, залишитися "людиною", максимально і оптимально продати свої знання і уміння, свій час, можна скористатися правилами:

 • Вести активний спосіб життя: фізичні тренування, подорожі - позитивно впливають на стан організму;
 • Уникати накопичення втоми: чіткий розпорядок дня і ретельне планування, добре організоване робоче місце;
 • Грамотне харчування, не обов'язкове дороге, головне - збалансоване;
 • Чітка власна позиція в житті;
 • Уміння вчасно підлаштовуватися до запитів суспільства, через реальні об'єктивні обставини;
 • Творчий підхід до виникаючих проблем;
 • Збільшення особистого вільного часу для досягнення поставлених цілей;
 • Починайте з малого, щоб досягти великого;
 • Ставайте реальним господарем своєї улюбленої справи (місії) і часу;
 • Будьте критичні до себе, не переоцінюйте свої можливості - всіх грошей не заробиш!

Необхідно пам'ятати: ні за які гроші не купиш здоров'я, усмішки дочки і сина, розуміння матері, поваги батька, любові дружини.

Гроші - це лише засіб і не більше.

Переклад статті
Сергія Сема,
"Всех денег не заработаешь",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті