Крок до самовизначення / Статті / За працею - на ярмарок?!

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

24.12.2007 За працею - на ярмарок?!

Якщо у вашому місті ще не було "Ярмарків праці", то, можу запевнити: незабаром вони будуть. Адже подібні заходи стають для України усе частішими, а громадськість та бізнес ставляться до них із щораз більшим зацікавленням. Тому варто підготуватись до таких заходів, як "ярмарки праці" та спробувати одержати якомога більше користі, відвідавши їх.

Там, де продають та купують роботу…

Ярмарки праці зовні дуже схожі на звичні будівельні, сільськогосподарські, деревообробні чи інші ярмарки. Фірми різних напрямків, як найвідоміші світові марки, так і менш знані підприємства та організації, у своїх виставкових павільйонах представляють… проте увага! не зразки своєї продукції, чи рекламну інформацію про фірму, а - вакансії. Учасники ретельно готуються до таких торгів, тому на столах можна знайти брошури з переліком основних професій, для носіїв яких найчастіше звільняються вакансії, перелік якостей та вмінь працівників, яких шукають організації, специфіку роботи у фірмі, додаткову інформацію, яку варто знати усім, хто хоче розпочати роботу. Поруч розміщуються павільйони агенцій з працевлаштування та дорадчих організацій.

Тому, прогулюючись по форуму, можна не лише довідатися про актуальні вакансії фірм, але також детальні вимоги і потреби роботодавців. Це дасть змогу оцінити власні шанси, а також можливість більш чітко окреслити подальший напрямок власного професійного росту та кар'єрні можливості.

Варто завітати на торги не тільки фахівцям, але й тим, хто тільки визначається з майбутньою професією. Аналізуючи пропозиції роботи, випускник школи може окреслити орієнтири подальшого вибору спеціальності. З безпосередніх розмов з роботодавцями вимальовується реалістична картина обов'язків спеціалістів різних галузей, відтак спадає ілюзорна омана одних професій і виринає привабливість інших. Досвід контактів з роботодавцем робить вибір професії усвідомленим та обґрунтованим.

Проте, передовсім, організатори очікують на прихід студентів останніх років навчання та щойноспечених випускників вищих навчальних закладів. Саме з таких осіб роботодавцям найкраще добирати ще недосвідчених працівників, які є талановитою "сировиною" для того, аби "спекти" професіоналів на власний смак.

Щораз частіше у світовій практиці кар'єрних форумів з'являються цікаві пропозиції для старших працівників з досвідом праці в певній галузі - тобто фахівців у своїй сфері. Зрештою, цікаві пропозиції на ярмарках можуть знайти для себе фахівці практично будь-яких спеціальностей та з різною кваліфікацією.

Часто в рамках ярмарків праці організовують безкоштовні професійні навчання, цікаві майстерні, лекції та презентації.

Перераховуючи різновиди ярмарків праці, не можна не згадати віртуальних ярмарків. Вони, без сумніву, найбільші, як за профільним спектром, так і за кількістю учасників. Віртуальні ярмарки праці часто мають не тільки міжнародний, а навіть світовий вимір. Попередньо з'являється повідомлення про дату проведення заходу в Інтернеті і, не покидаючи дому, можна опинитися на перетині вакансій та професійності, кар'єри та надії на омріяну роботу… і все це у світовому масштабі. Кількадесят країн та тисячі фірм, які мають свої відділення у різних країнах запрошують до праці, і з будь-якого куточка світу можна стати учасником ярмарку. Щоправда, українські підприємства наразі рідко коли вдаються до таких методів пошуку працівників.

Високим рівнем інтересу користується ще один різновид ярмарків, щоправда, дещо опосередковано пов'язаних з роботою - ярмарки освіти. На таких ярмарках ВНЗ представляють свої пропозиції! Можна довідатися про факультети, професії, які можна освоїти, а також дані про те, наскільки потрібними на ринку праці є спеціалісти різних професій. Високою популярністю користуються на ярмарках відділення перекваліфікації.

Для роботодавців ярмарки праці це, перш за все, - можливість провести попередню селекцію кандидатів. На кар'єрних форумах працедавці подають інформацією про вакансії безпосередньо до вибраної цільової групи фахівців, особливо коли йдеться про спеціалізовані ярмарки праці. Адже часто кар'єрні форуми присвячені якійсь одній фаховій групі. Так, особливою популярністю у Європі користуються правничі та інженерські ярмарки праці.

Як приготуватися до ярмарку?

На форум кар'єри варто піти, принаймні, усім тим, хто небайдужий до власного кар'єрного росту. Навіть, якщо хтось не має наміру змінювати роботу, то може довідатись про тенденції ринку, перевірити вартість (зарплату) подібних до свого місць праці, поглянути на вимоги до подібних працівників та знайти відповіді на подібні запитання. Тобто піти туди… просто так!

Проте для тих, хто планує одержати серйозніші результати від ярмарку, аніж просто втамування власної цікавості, то до участі необхідно приготуватись! Передовсім, варто визначити мету та визначити для себе, який мав би бути результат. Варто окреслити, якого роду роботу шукаємо та які пропозиції були б цікавими. Відповідно до цього, варто сформувати резюме, в якому не лише прямолінійно помістити біографію та інформацію про кар'єрний ріст, але сформулювати його так, аби воно додавало балів на вашу користь в якості працівника власне того фаху, якому ви надали перевагу на попередньому етапі. Адже часто роботодавці досить зайняті, аби перечитувати всю історію вашого життя від закінчених різнопрофільних курсів, через народну творчість та громадські ініціативи. Тому варто зосередитись на досягненнях у тому профілі, в якому плануєте знайти роботу, а решту звести до мінімального інформування. Чимало працедавців просить заповнити резюме ще й безпосередньо у павільйоні, відповівши на запитання, які цікавлять власне даного працедавця, проте наявність власної біографії однозначно позитивно вплине на імідж працівника. Оскільки дехто з працедавців трактує ярмарок як можливість попередньої селекції, то варто бути готовим до можливої короткої співбесіди з представником фірми. А оскільки дуже важливим є перше враження, то не варто забувати і про вигляд, обдумавши, якого працівника хотів би бачити роботодавець, чи група роботодавців, обраних за мету. Варто справити враження саме такого.

Незабаром в Україні…

В Україні на сьогодні ярмарки праці відбуваються максимум на обласному рівні, проте світові тенденції значно ширші. Світові кар'єрні форуми, європейські ярмарки праці, дні праці загальнодержавного масштабу та міські дні кар'єри - усі вони стали місцем зустрічі тих, хто шукає працівників та тих, хто хоче знайти роботу. Кар'єрні форуми - новий вид пошуку роботи та працівників в Україні. В сусідній Польщі ярмарки праці переживають десяту річницю. Проте подібні заходи дуже швидко приживаються та дають відчутні результати. На тенденцію розвитку вказує циклічність та традиційність ярмарків праці, а також щораз більша кількість учасників - як роботодавців, так і шукачів робочих місць.

Розглянувши спектр відвідувачів ярмарків праці від країн, що розвиваються (до яких належить Україна) до найбільш економічно успішних країн, тенденція очевидна - щораз частіше тут шукають не роботу, а кар'єрний ріст, своє якнайвигідніше професійне застосування на комфортному та цікавому робочому місці. Роботодавці, у свою чергу, шукають професіоналів. Зрештою, досить символічна назва "ярмарку" втрачає свій символізм: дійство з досить песимістичного звучання - "пошук роботи" перероджується у яскравий колоритний вернісаж шансів, де продають та купують професії та професіоналізм!

Ірина Кириченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті