укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

09.01.2008 Вибір професії

Словосполучення "вибір професії" ніби вказує на ухвалене одного разу рішення, подію, що насправді не зовсім точно. Вибір професії - це, перш за все, процес, ланцюжок взаємопов'язаних кроків, що здійснюються з урахуванням різних обставин, які можна поділити на чотири групи:

  1. Плани: особисті плани людини щодо її кар'єри і майбутнього. А часто, як свідчить практика, доводиться враховувати і плани її близьких, наприклад батьків.
  2. Схильності: інтереси до певних видів діяльності, побажання.
  3. Здібності - як уже відомі їй, так і приховані, такі, що не встигли виявитися.
  4. Актуальна соціальна потреба у тому чи іншому виді професії, а також прогноз динаміки попиту на професіоналів у майбутньому.

Життя - річ складна, і далеко не завжди вищезгадані умови збігаються. Більш того, часто які-небудь з цих обставин просто не беруться в розрахунок. Вибір професії виявляється, по суті, випадковим і непродуманим, і коли це стає відчутним, людина знову постає перед проблемою вибору - продовжувати "муки", поповнити ряди безробітних, чи?.. До питання про те, чи буває пізно вибирати, ми повернемося трохи пізніше, а зараз розглянемо найбільш типові "помилки вибору" (за опитуваннями на біржах праці):

  • "Романтична" або "інтелігентна" професія. На жаль, виявляється, що для успішної реалізації себе в професіях такого роду доводиться здійснювати масу рутинних, неромантичних та іноді навіть неінтелігентних дій. Зворотний бік медалі відкрився, так би мовити. Відчуття, що без нахабної самореклами ти нікому не потрібний. Образа і біль від того, що обставини не дозволяють реалізувати себе. Типовий приклад: щорічно один тільки ВДІК випускає кількадесят кінорежисерів. Імена кінорежисерів, творіння яких доходять до глядача, можна перерахувати по пальцях. Як почувається решта? Можливо, вони могли б зняти не менш талановите кіно, але ми про це не дізнаємося...
  • "Модна професія". Величезний ризик того, що через деякий час спостерігатиметься надлишок зовсім не щасливих володарів цієї професії, а отже, безробіття і жорстка конкуренція. Закон маятника: різкий підйом - передвісник спаду. Фізики, інженери шістдесятих, економісти дев'яностих - досить багато похмурих прикладів нелегких доль.
  • "Професія, що обіцяє "великі гроші". Виявляється, що не тільки щось обіцяє, але й вимагає чимало: скаженої працездатності, ризику, товстошкірої невразливості й готовності відмовитися від багатьох інших важливих для людини речей. Наприклад, біржові гравці мусять постійно тримати "руку на пульсі" (слухавку біля вуха), приймаючи інформацію від своїх брокерів на нью-йоркській, токійській біржі... Адже це в різних часових поясах! Передчасна сивина, захворювання серцево-судинної і нервової систем...
  • "Трудові династії", або в загальному випадку "професія, як у..." . Часи і соціальні обставини, як неважко відзначити, частенько змінюються - це, так би мовити, перший сюрприз. Другий сюрприз - той факт, що немає стовідсоткових гарантій спадкоємства здібностей і схильностей, і навіть якщо хтось схожий на іншого у решті ознак, то саме у своїх професійних схильностях він може й відрізнятися.

Вибір професії - це, перш за все, ваш вибір. Обираючи професію, ви обираєте не тільки спосіб, яким ви зароблятимете на життя, але і спосіб життя. Легковажний вибір професії тільки за її зовнішніми проявами, без урахування її внутрішніх вимог, обмежень і різного роду зобов'язань - це експеримент, який може коштувати дуже дорого не тільки вам, але й оточенню. А відповідальність ляже тільки на ваші плечі.

Готових рішень ні для кого немає. Кожна людина - не стільки представник якогось "виду" або "типу", скільки вона сама. Як же може психолог-профконсультант допомогти ухвалити це унікальне, індивідуальне рішення? А ось як.

Щоб правильно орієнтуватися в просторі вибору професій, треба, щоб хтось міг надати об'єктивну і своєчасну інформацію про цей простір, весь час відстежуючи його зміни. Фахівці з профконсультування виконують цю частину своєї роботи, спираючись на багаті матеріали економічних, соціологічних і соціально-психологічних досліджень. Істотним моментом тут є те, що сучасні наукові дослідження дозволяють бачити не тільки "надводну частину айсберга" (очевидний попит на представників тієї чи іншої професії), але і заглядати значно глибше. Комплексний аналіз сьогоднішньої ситуації в освіті, в промисловості, в науці й інших сферах людської діяльності дозволяє будувати прогнози щодо потреби у фахівцях через кілька років. Навіть якщо в даний час у вас є професія, яка вас влаштовує, але соціальне замовлення на неї нестабільне (і ви вже встигли відчути це), профконсультант допоможе вам підібрати ту професію "про запас", яка щонайкраще узгоджується з вашим багажем знань і умінь, але вирізняється стабільними характеристиками потрібності в сучасному суспільстві.

Наступний аспект - це виявлення ваших здібностей і схильностей. Здібності і схильності - це не одне і те ж. Можливо, ви відчуваєте цікавість до якогось виду діяльності, але успіх у ній обійдеться вам дуже великою фізичною і/або психологічною ціною. Попередити вас про це (керуючись результатами спеціального обстеження) - обов'язок професійного психолога. Проте не варто побоюватися, що вас переконуватимуть "поставити хрест" на своїй мрії, відмовитися від власних переваг. Це зовсім не так. Адаптаційні можливості у людини надзвичайно високі, тому вам у разі потреби буде рекомендований комплекс заходів, скерованих на вдосконалення професійно корисних якостей (наприклад, тренінги розвитку уваги, творчих і організаторських здібностей, упевненості в собі тощо).

Ще один аспект діяльності профконсультанта - це допомогти вам скласти повне, різнобічне уявлення про ту професію, яка вас зацікавила. Для цього на основі опитувань професіоналів, що працюють у даний час, і матеріалів спостережень за ними психологів, ергономістів, лікарів складаються спеціальні бази даних. У них міститься інформація про потрібні знання і вміння, трудові операції, знаряддя праці, норми, оплату праці. Крім того, аналізуються дані про можливі причини неуспіху, типові ситуації в колективі, швидкість і напрямки "службового зростання", а також про найбільш поширені професійні захворювання і причини незадоволеності своєю роботою. За визначенням академіка Е.А.Клімова, декана факультету психології МГУ, завдання наукового професіознавства полягає в тому, щоб "...надати кожному можливість подумки побачити, відчути і ніби прожити в пробному порядку багато різних варіантів життєвих і трудових шляхів".

Тепер повернімося до питання про те, коли, в якому віці краще обирати професію. Відповідь, що напрошується сама собою, - "краще пізно, ніж ніколи" - все-таки вимагає деяких поправок. У пізньому зрілому і, зрозуміло, літньому віці вибирати можна, але вибирати складніше. При профконсультуванні дітей варто змістити акцент з моменту вибору конкретної професії на виявлення і розвиток їхніх здібностей, а також на різнобічне ознайомлення їх зі світом усіляких професій ("новий росіянин", "супермен" і "Міс-..." - це не професія...).

Фахівців з профорієнтації, які працюють зі школярами, в даний час у країні значно більше, ніж тих, хто консультує дорослих людей. Проте і такі все ж таки є. У пошуках як тих, так і інших доцільніше звертатися в спеціалізовані центри, як правило, організовані на базі ВНЗ та інших наукових організацій. Крім того, подібну послугу надають у низці великих кадрових агентств. Де краще - це питання індивідуальних уподобань. Діапазон цін надзвичайно широкий: як правило, від 5 до 50 у.о. Важливо заздалегідь з'ясувати, що входить до пропонованої в даному випадку процедури. Якщо вам за високу ціну пропонують узяти участь тільки у стандартизованій процедурі комп'ютерного тестування і обіцяють як результат якусь "роздруківку з рекомендаціями" - це не найкращий варіант. Формально така роздруківка може нічого не означати ані для майбутніх роботодавців, ані навіть для вас.

Окрім комп'ютерного тестування, ви маєте право розраховувати на консультацію (бесіду) з фахівцем. Не зайвим буде заздалегідь дізнатися професійний статус вашого співрозмовника і час, відведений на бесіду. За десять-п'ятнадцять хвилин навряд чи можна надати допомогу в ухваленні серйозного рішення. Там, де працює конвеєр, немає сенсу розраховувати на уважне ставлення до клієнта. Якнайкращі рекомендації вам зможе дати фахівець із психології праці, тобто професійний психолог, що спеціалізується в цій галузі. Можливо, що у ряді випадків вам, окрім рекомендацій фахівця, нададуть послуги із сприяння в працевлаштуванні (з урахуванням цих рекомендацій). Проте чи надають таку послугу і чим гарантують її успіх, варто обговорити заздалегідь.

Якщо ви ставите собі питання про вибір професії - значить, це питання для вас актуальне і вибирати треба зараз. Будь-яке серйозне рішення мусить продумано будуватися на об'єктивній інформації. Підібрати і проаналізувати її щонайкраще вам допоможуть консультанти з профорієнтації. Хотілося б побажати вам успіху. Можливо, ви розумієте успіх як вдалий збіг обставин. Але більшість обставин цілком прогнозовані, а значить, можуть бути підвладні вам. Враховуючи поради фахівців, ви рухатиметеся в просторі професій не навпомацки і не навмання, а саме в тому напрямку, в якому побажаєте. А вибір залишається за вами.

Переклад статті
Марії Петровської
"Выбор профессии",
джерело: www.professia.hop.ru
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті