Крок до самовизначення / Статті / Чи потрібен трудовий стаж перед вступом до...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

28.01.2008 Чи потрібен трудовий стаж перед вступом до ВНЗ?

У кожного з нас після закінчення школи було декілька варіантів вибору. Перший - піти вчитися до ВНЗ, другий - піти працювати, отримати професію. Як же другий варіант впливає на майбутню кар'єру, світогляд людини?

Одна із переваг трудового стажу перед вступом до ВНЗ - це можливість заробляти гроші. Якщо за рік-два ви замислитеся про вищу освіту, трудовий стаж полегшить вам вивчення тих чи інших предметів.

Костянтин Квітко

Костянтин Квітко, маркетолог інвестиційно-промислової корпорації "Схід"

Розповідає Костянтин Квітко, маркетолог інвестиційно-промислової корпорації "Схід": "Досвід, який я одержав до вищої освіти, допоміг мені у опануванні значної кількості предметів. Багато економічних законів, про які розповідали викладачі, я вже знав із практики, інші міг зрозуміти швидше, аніж мої однокурсники. Одержані теоретичні знання мали тверду практичну базу". І це не виняток. З автором цієї статті у групі навчався студент, який мав вже значний трудовий стаж, а оскільки ми здобували технічну спеціальність, то йому було простіше орієнтуватися в конструкціях редукторів, двигунів і лебідок. Багато хто з групи навіть не знав, що як називається - важко було вивчити те, чого ніколи не бачив.

Фахівці з підбору персоналу стверджують, що наявність трудового стажу до отримання освіти дуже змінює людину, у неї виробляється зовсім інший підхід до навчання, праці і побудови кар'єри. Окрім, того, що вона краще засвоює деякі предмети, вона значно краще орієнтується у практичних реаліях. Усі знання та навики, здобуті студентом, ніби розкладаються по певних поличках життя і згодом застосовуються.

Олександра Усенко

Олександра Усенко, менеджер з персоналу рекрутингової компанії "Мегаполіс"

Олександра Усенко, менеджер з персоналу рекрутингової компанії "Мегаполіс": "Батьки прищеплюють дітям, що спершу необхідно вивчитися, а потім працювати, але, на жаль, наша освіта не є профорієнтованою, і діти, виходячи з ВНЗ, не зовсім розуміють, ким і де вони хочуть працювати. Робочий стаж до отримання освіти дає молодим людям можливість зрозуміти, що таке робота і як її співвіднести з їхніми психологічними особливостями і навичками. Так само у них виробляється чітке розуміння, які знання необхідні і де вони зможуть їх застосувати. Найважливіші для кар'єри знання здобувають у процесі трудової діяльності".

Велика проблема, коли студент не зовсім усвідомлює, для чого здобуває вищу освіту і ким збирається працювати після вузу. Михайло Довгопол, директор Центру кар'єри НТУ "ХПІ" говорить, що на питання, "Ким би ви хотіли працювати?", тільки незначна частина студентів називають певну посаду або компанію, інші говорять: "Де завгодно, тільки б за фахом, і гроші платили".

Василина Шейніна

Василина Шейніна, студентка ХНУ ім. Каразіна

Зовсім інша позиція у студентів, які мають трудовий стаж до навчання. Навіть якщо він вимірюється місяцями. На практиці це полягає у тому, що студент точно знає, які предмети йому будуть необхідні, до яких варто підійти відповідальніше і займатися додатково. Василина Шейніна, студентка ХНУ ім. Каразіна: "До навчання я працювала півроку на кіностудії "Феноменфілмз" і 3 роки їздила в археологічні експедиції. На вибір моєї освіти ця трудова діяльність не вплинула, але я тепер чітко знаю, які знання і для чого я можу застосувати в тій або іншій професії, яких знань для опанування майстерністю не дають і їх необхідно шукати самостійно. Трудова діяльність мені допомогла краще зорієнтуватися у вузівській освіті. Я чітко розумію, чого я хочу досягти".

Необхідно усвідомлювати, що кар'єру не збудувати за 5 років, кар'єра - це процес усього життя, і, головне - на початку не спіткнутися, а подумати і збудувати її так, щоб "на поворотах не заносило". Не варто думати, що робота до ВНЗ - марно витрачений час. Як говорилось у одному старому мультфільмі: "Краще день витратити, потім за 5 хвилин долетіти"!

Переклад статті Дмитра Тарана
"Нужен ли трудовой стаж
до поступления в вуз?

спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті