Крок до самовизначення / Статті / Купуємо ваше здоров'я. Оплата висока…

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

07.02.2008 Купуємо ваше здоров'я. Оплата висока…

"Пропонуємо роботу за кордоном. Теплиці, виробництво будівельних матеріалів. Оплата праці - від 1000 доларів на місяць", - оголошеннями приблизно такого змісту рясніє нині половина вітчизняної преси. Воно й непогано, особливо приваблюють умови оплати. От і купується на оту тисячу доларів українець, з метою підзаробити на чужині. Рідко хто цікавиться умовами праці на тих теплицях чи що ж то за будівельні матеріали, виробляти які запрошують українців. А дарма, виявляється.

Розповідає лікар з гігієни праці Валентина Ковшук:

Валентина Ковшук

Лікар з гігієни праці Валентина Ковшук

- Нещодавно мій сусід, втративши роботу, знайшов оголошення про роботу в Польщі на гальванічному виробництві. Та й зарплатня на місяць становила тисячу доларів. Враз загорівшись мрією про власний автомобіль, Сергій, не довго думаючи, гайнув до Польщі. Через три місяці він повернувся з грішми, за які відразу й придбав омріяну річ. Але… До Польщі він від'їздив рум'янощоким чолов'ягою вагою понад 100 кг, а повернувся значно худішим, із запалими щоками та сіруватим відтінком шкіри. Розповідав, що й платять добре, й умови для проживання цілком пристойні, і годують - будь здоров. Сьогодні Сергій проходить обстеження у лікаря-онколога.

Гальванічні виробництва вважаються одними з найшкідливіших у світі. Не дивно - для того, аби змусити поляків працювати на такому виробництві, потрібно не тисячу й не дві тисячі доларів на місяць. Та й то навряд чи - бо людина з розвинутої країни почувається досить вільно в економічному плані і на ризик не піде. Інша справа - підбурити на це бідного українця, котрий у житті не заробить скільки грошей, скільки, за його підрахунками, заробить на такому виробництві за рік.

Зазвичай, підприємства займаються гальванопокриттям пластмаси та вакуумним напилюванням металів на пластмасу, дерево, метал, скло, тканину, що поліпшує якості матеріалу. А от напилюють нікель та хром, кадмій і цинк, мідь та алюміній.

Всі ці важкі метали неодмінно потрапляють до організму працівника. Які б запобіжні чи застережні заходи він не вживав. Як наслідок, ці метали спричиняють утворення каміння в нирках, знижують вміст кисню у крові, викликають анемію та сприяють пухлинним процесам.

Не кращими, з погляду медицини, є і умови роботи у теплицях. Адже ще в 1987 році в колишньому СРСР Мінздоров'я видало спеціальну інструкцію з охорони праці та здоров'я працівників теплиць. Адже організм середнього працівника підпадає під вплив мінеральних добрив, пестицидів та продуктів їх метаболізму, які виникають у теплому мікрокліматі та при підвищеній вологості тощо. Через декілька років цілком можна набути цілий букет захворювань.

Трохи інакше діє на людину виробництво будівельних матеріалів. Викиди цього виробництва розсіюються в атмосфері і повністю залежать від фільтрів, котрі, зазвичай, мають встановлювати на трубах. Подекуди навіть складають карту забруднення окремо по кожному градієнту.

Виробництво з переплавлення алюмінію переважно виносять далеко за межі міста, адже в процесі плавлення в повітря викидаються окисли алюмінію, котрі не виводяться з організму роками. А от працівники відчувають сповна, що таке алюмінієве виробництво - причому, не відразу, а дуже поступово.

Існує ще ціла низка професій та виробництв, де за кордоном звичайний українець може заробити чималі кошти: це і вугільно-добувна галузь, і виробництво коксу та кольорових металів, і чорна металургія. Загалом, вакансій вистачить.

Але, за чим їде туди звичайний українець та що привозить звідти? Безумовно, деяку суму коштів, на які можна втілити в життя безліч своїх мрій - придбати житло, авто, оплатити навчання, забезпечити родину.

Але, зважте, що задарма коштів ані у нашій державі, ані за кордоном ніхто платити не стане. Українців спеціально заманюють на шкідливі виробництва, обіцяючи великі заробітки. Насправді ж такі заробітки великі лише для нас - для розвинутих країн тисяча-дві доларів вже давно не гроші, аби за них ризикувати здоров'ям. Іноземці краще за нас поінформовані та розуміють, що жити потрібно не сьогоденням, а дивитися в майбутнє, тому й бережуть власне здоров'я.

Роботодавцям таких виробництв набагато вигідніше запрошувати до роботи українців - ці живуть сьогоденням і не вимагають великої оплати навіть за шкідливі умови роботи.

Тому перед тим, як від'їжджати за кордон, лікар Валентина Ковшук радить все добре зважити - чи вартий автомобіль того, аби через кілька років поповнити статистику онкохворих, отримати інвалідність чи, в кращому випадку, взагалі ціле життя мучитися. Окрім того, наявність в організмі хімічних елементів, загальне отруєння організму може призвести до проблем із заплідненням, та й на майбутню дитину може значно вплинути - дитя може з'явитися на світ з вродженою патологією. Тому про те, куди їхати на заробітки, варто особливо задуматися молодим людям.

Зважте й на те, що гарантована чимала оплата передбачає не тільки шкідливість, але й значне фізичне навантаження: виробляти будівельні матеріали чи добувати вугілля - робота не з легких. Та й навряд чи власник, керівник, господар піклуватиметься про здоров'я робітника з чужої країни. Тимчасові робочі найчастіше нічим та ніким не захищені, їх просто використовують для власного збагачення. Варто подумати: може, краще погано жити у власній країні на звичайну заробітну платню і почуватися людиною, аніж бути багатим приреченим рабом на чужині?

Маруся Shpilka,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті