Крок до самовизначення / Статті / Профзахворювання: чого остерігатись на робо...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

21.03.2008 Профзахворювання: чого остерігатись на роботі?

Практично всі захворювання витікають з того, що нас оточує, який спосіб життя ми ведемо, що їмо, в яких умовах перебуваємо і наскільки потерпаємо від стресів. Як мінімум одна третина життя практично кожного минає на роботі. Праця стає одним з важливих чинників впливу на здоров'я. Одні професії мають мінімальні чинники негативного впливу і чимало позитивних, для інших фахів мінімальне недотримання правил безпеки може обернутися не лише хворобою, але й каліцтвом чи навіть призвести до передчасної смерті.

На сьогодні вже немає сфери діяльності, куди б не сягнув шум техніки, вібрації, контакт з хімічними речовинами. Зростання захворюваності на рак та тенденція до погіршення слуху населення мають безпосередній зв'язок з професійною діяльністю. Спробуємо розглянути деякі професії, які занесені до міжнародної карти професійних загроз здоров'ю.

Медпрацівники

Найбільша небезпека для лікарів - заразитись від пацієнтів тим, від чого вони їх рятують. Проте виявляється, це - не єдиний чинник, який загрожує медпрацівникам.

Хірурги щодня рятують життя іншим, і щодня ризикують власним здоров'ям, перетинаючи поріг операційної. Маючи контакт з випарами засобів анестезії, хірурги наражаються на отруєння цими речовинами. Дезинфікуючі засоби, такі як трикрезол, йод, ізопропиловий спирт, можуть призвести до захворювань дихальних шляхів. Частий контакт із засобами гігієни в операційних може викликати подразнення слизової оболонки носа, горла та очей. Хірурги, які застосовують газовий лазер типу CO2, наражаються на небезпеку зараження вірусом папіломи.

Хвороботворні мікроорганізми можуть потрапити у організм лікаря у випадку поранення. Найнебезпечніші - це ВІЛ або вірус гепатиту В чи С. А вимушена поза - особливо стояча, - у якій лікареві доводиться перебувати, виконуючи свою роботу, може з часом призвести до болю у м'язах та інших проблем із опорно-руховим апаратом.

Відповідальність за життя пацієнтів, контакти з тяжкотравмованими, особливо після нещасних випадків чи фізичного насильства, викликають у хірурга психічні стреси, які відбиваються на стосунках у сім'ї та часом ведуть до професійного "згорання".

Покрівельник

Головний ризик для покрівельника - це, звичайно, падіння з даху. Більшість смертельних нещасних випадків у будівельній галузі реєструється саме серед покрівельників. Робота під відкритим сонцем загрожує сонячними опіками, сонячним ударом та погіршенням зору. Покрівельники працюють у вимушеній позі - на колінах з опорою на одну руку. Більше того, часто виникає необхідність переносити важкі предмети, відтак, це може викликати біль спини, попереку, рук та ніг. Голосні звуки при роботі з інструментом, наприклад, при розрізуванні металевої дахівки чи навіть стук молотка об метал, з часом викликають погіршення слуху. Матеріали, з якими працюють покрівельники, нагріваючись на сонці, виділяють різні хімічні елементи. Такі матеріали, як азбест чи хімічні замінники мінерального волокна, а також металевий пил є джерелом легеневих захворювань. Доведено, що азбест, смола та клеї безпосередньо впливають на утворення ракових пухлин. Затяжний стан страху висоти та потреба приховувати його перед колегами та начальниками веде до психічного стресу.

Не менш небезпечна для здоров'я професія - електрозварювальник. Неорганічні дим та пил можуть викликати хронічне запалення бронхів та набряк легенів. Берил належить до речовин, що викликають рак, а металічні дими, особливо дим цинку, можуть спровокувати "ливарну гарячку" (стан постійної підвищеної температури).

Дезінфектор

Борючись із шкідливими для людей бактеріями, комахами та гризунами, виконуючи дезинфекцію, дезинсекцію чи дератизацію, дезінфектор наражає своє здоров'я на численні небезпеки. Випадкове вдихання розпилених засобів може призвести до отруєнь, у тому числі зі смертельними наслідками. Пестициди, які містяться в хімікатах, мають канцерогенну дію і можуть уразити жовчний міхур, мозок, селезінку, легені, кров та інші органи. Хімікати викликають гормональні зміни, стають причиною безпліддя, а також призводять до вроджених вад у дітей. Токсична дія пестицидів має вплив на нервову систему і викликає невропатію, хвилеву втрату рівноваги, розлади в поведінці, безсоння.

У працівників, які розпилюють пестициди, з часом виникають хвороби очей та сліпота, подразнення слизової оболонки носоглотки, хвороби дихальних шляхів, уражаються органи шлунково-кишкового тракту. Небезпечними для дезінфекторів є і самі шкідники, з якими вони борються. Укуси комах та гризунів можуть призвести до зараження хворобами, які вони переносять.

Дезінфектора можуть уразити також і хвороботворні мікроорганізми, з якими він бореться. Робота з небезпечними хімікатами викликає також і психічний стрес, пов'язаний з постійним острахом власних засобів праці.

Друкар

Щодня беручи до рук книгу, газету, рекламний буклет чи оголошення, ми користуємось результатом праці друкарів. Яких загроз здоров'ю вони зазнають щодня, стаючи за друкарські станки?

Лазерне опромінення загрожує ушкодженням зору, а шум станків, який часто перевищує 100 децибел, призводить до поступової втрати слуху. Ультрафіолетові промені, які застосовуються для просвічування при офсетному друці та затвердіння фарб, можуть викликати подразнення шкіри та очей. Загальні вібрації, джерелом яких є друкарські преси, можуть спричиняти розлади внутрішніх органів грудної клітини та живота, а також болі в скелетно-м'язовій системі. Взаємодія олова, нікелю, хрому та інших металів, особливо під час процесів виливання, гальванізації, протравлювання кліше загрожує гострим отруєнням, алергічними реакціями та утворенням пухлин (хром є особливо небезпечним канцерогенним металом).

Ароматичні вуглеводи, які застосовуються в тюнерах, також негативно впливають на здоров'я, як при випаровуванні, так і при контакті зі шкірою. Хімічні субстанції, які входять до складу фарб, можуть викликати запалення шкіри, повік та верхніх дихальних шляхів. Ефір етилу глюконату внаслідок сильного отруєння може викликати пошкодження нирок, печінки та легенів.

Спеціаліст з гальванізації

Йдеться про спеціалістів, які займаються нанесенням тонкого металевого покриття на металеві поверхні виробів. Це досить рідкісна професія, проте вирізняється особливою шкідливістю для здоров'я.

Гальванізатори наражаються на чималу кількість хімічних субстанцій, які можуть бути причиною хімічних отруєнь, а внаслідок тривалого впливу - призводити до захворювань органів дихання. Значна частина цих хімічних речовин може викликати появу злоякісних новоутворень. Препарати для чищення та розчини кислот загрожують шкірними захворюваннями. Неконтрольоване змішування небезпечних хімічних речовин може призвести до хімічних опіків. Частки металу під час чищення та шліфування особливо небезпечні для очей. Від постійного шуму в приміщенні пошкоджуються органи слуху. Висока температура та вологість на робочому місці загрожують можливістю перегрівання організму, опіків шкіри та пошкодження зору.

Шахтар

Видобуваючи вугілля, шахтарі увесь робочий день проводять під землею. Метан та токсичні гази, які скупчуються там, загрожують важкими ураженнями організму та отруєннями. Шум від механічних машин для роботи під землею викликає пошкодження слуху, а недостатнє освітлення призводить до захворювань зору. Висока вологість у копальнях відбивається на частих ревматичних захворюваннях та ускладненому їх перебігу. Вологий клімат також сприяє хронічним запаленням бронхів та виникненню грибкових захворювань. Гарячий мікроклімат, особливо в глибоких копальнях, призводить до хронічного перегрівання. Іонізуюче опромінення, тобто повітря, насичене продуктами розпаду радію, а також ізотопи радію в водах та осадах копалень загрожують розвитком ракових захворювань.

Пил у копальні, зокрема, суміш пилу вугілля, кременю та важких металів, може викликати туберкульоз легень. Регулярне носіння гумового взуття сприяє розвиткові грибкових захворювань ніг. Праця за змінами, включаючи нічну зміну, може викликати розлади біологічного ритму, а відтак - зниження фізичної витривалості. Великий ризик нещасних випадків викликає хронічний психічний стрес. Важка фізична одноманітна праця веде до хронічної скелетно-м'язової втоми.

Вугільна промисловість України і досі залишається найнебезпечнішим виробництвом для здоров'я тих, хто у ній працює. Ризик травмування і розвитку професійних захворювань тут у 5-10 разів вищий, аніж в інших галузях. Середні терміни розвитку профзахворювань серед гірників коливаються від 7 до 15 років.

Механік

Під час ремонту автомобілів та іншої техніки на механіків також чекають клопоти зі здоров'ям. Мікрохвильове опромінення і хвилі радіочастот загрожують надопроміненням. Безпосередні або відбиті ультрафіолетові промені, особливо під час зварювання, загрожують ушкодженням зору.

Сильний шум при роботі з інструментами та тестуванні веде до повільної втрати слуху. Важкі метали, які містяться в багатьох гальмівних рідинах та засобах знежирення, мазутах, фарбах, паливі та розчинниках, можуть призвести до хронічних отруєнь. Випари азоту та технічний пил без належного захисту викликають різке подразнення очей та слизових оболонок, головний біль та важкість дихання. Бензин та його випари мають канцерогенну дію та впливають на зміну системи кровотворення. Продукти згорання з моторів можуть викликати органічне ушкодження мозку та спровокувати розвиток пухлин.

Пірнальник

Значну частину робочого дня цим фахівцям доводиться проводити під водою та на глибині. Відтак, головним ворогом водолазів є тиск - низький чи високий. Регулярний високий тиск може викликати асептичний некроз трубчастих кісток. Різкі перепади тиску - пошкодження слуху, декомпресійну хворобу. Низька температура води може призвести до гіпотермії.

Пекар

Здавалось би, якій небезпеці може піддаватися пекар? Проте і у цій професії є чинники загрози здоров'ю. Так, висока температура, яка йде від печей, призводить до перегрівання. Інфрачервоні промені загрожують сліпотою у випадку надто довгого зосередження погляду, наприклад, на розігрітих печах. Шум місильних машин шкідливий для слуху. Пил борошна може викликати захворювання дихальних шляхів та шкірні хвороби. Ензими, які містяться у розпушуючих засобах, можуть призвести до астми, а прянощі можуть викликати кон'юнктивіт, хронічний гайморит, який може еволюціонувати у захворювання дихальних шляхів. Антигени грибків, у тому числі дріжджі, можуть викликати запалення шкіри та хвороби легень. Запахи спецій можуть сприяти розвиткові алергічних реакцій.

Міліціонер

Охоронці правопорядку щодня наражають своє життя і здоров'я на небезпеку, і перелік характерних захворювань та їх причин може бути дуже довгим. До хвороб, набутих щоденною працею та довгим професійним стажем, варто віднести, окрім фізичних ушкоджень, психологічні травми. Події, свідками яких стають міліціонери, - а часто йдеться про серйозні тілесні ушкодження жертв та колег і також їхню смерть, - накладають важкий психологічний відбиток та можуть викликати емоційні розлади. Схожі психологічні наслідки характерні і для пожежників.

Столяр

При виготовленні столярних виробів у повітрі часто стоїть пилюка. Пил дерева може викликати захворювання органів дихання та шлунку. Ще небезпечнішим є пил деревинностружкових плит та подібних до них матеріалів. Клеї, які використовуються при виготовленні таких плит, можуть спровокувати виникнення злоякісних пухлин.

Вулканізатор

Кожен, хто має автомобіль, без сумніву, користувався послугами вулканізаторів. Характерний неприємний різкий запах, який вказує на місце знаходження пункту вулканізації коліс, робить похід туди не найприємнішим заняттям. А що ж загрожує тим, для кого вдихання цього "аромату" є частиною професії?

Висока температура, джерелом якої є гаряче обладнання для вулканізації, загрожує перегріванням організму. Високий рівень шуму може вплинути на пошкодження слуху. Хімічні речовини, які додаються до гуми в процесі полімеризації, затвердіння, переробки, а також пил і сажа, які виділяються під час процесу полірування і шліфування коліс, можуть викликати численні захворювання - від легеневих до ракових.

Органічні розчинники, які містяться в каучуковому клеї, та розчинники з хлором загрожують гострими отруєннями. Хімічні речовини, які містяться в клеях, такі як, наприклад, бутаприн можуть загрожувати подразненням очей та дихальних шляхів. Важка фізична робота стає причиною грижі та хвороб скелетно-м'язової системи.

Вищевказані професії та захворювання, які з ними пов'язані - ілюстрація того, як обраний фах та місце роботи впливають на щоденне самопочуття та здоров'я в майбутньому. Чимало захворювань можна уникнути, ретельно дотримуючись правил техніки безпеки.

(Продовження статті - "Профзахворювання. У пошуках правди: куди звертатись, як лікуватись і у кого вимагати відшкодування")

Ірина Кириченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті