Крок до самовизначення / Статті / Робота приносить не лише зарплату. Інтерв'ю...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

28.03.2008 Робота приносить не лише зарплату. Інтерв'ю з завідувачем відділенням гігієни праці Черкаської міської СЕС

Робота для більшості людей - це невід'ємна і необхідна частина їхнього життя. Однак трудова діяльність в окремих галузях виробництва може мати негативні наслідки, а інколи навіть приховувати потенційну небезпеку. І даремно окремі скептики вважають, що зниження темпів виробництва промислових підприємств, ліквідація ряду підприємств хімічної та важкої промисловості нівелювали проблему.

Лише в Черкасах кожен третій працює в шкідливих умовах, які не відповідають санітарно-гігієнічним нормам. За статистикою, на 987 промислових підприємствах, різноманітних фірмах, приватних підприємствах, у медичних установах, освітніх закладах міста працює 87600 осіб. З них близько 25 тисяч зазнають шкідливого та несприятливого впливу виробничого середовища. Понад 40 відсотків таких працівників - жінки.

Тенденція невтішна. Якщо у 2006 році фахівці Черкаської міської санітарно-епідеміологічної станції виявили 99 об'єктів з перевищенням гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин, то минулого року ця цифра уже сягнула 243. Вимогам санітарних норм у 2006 році не відповідали 735 робочих місць, тоді як у 2007 році цей показник зріс до 1588.

Раїса Зієрова

Завідувач відділенням гігієни праці Черкаської міської СЕС Раїса Зієрова

- Професійна захворюваність працюючих - не лише проблема нашого міста, це державна проблема. Адже несприятливі умови праці призводять до економічних, соціальних та матеріальних збитків суспільства, - наголошує у розмові завідувач відділенням гігієни праці Черкаської міської СЕС Раїса Зієрова. - Сьогодні на підприємствах існує чимало факторів, які можуть спричинити професійні захворювання. Це, наприклад, сильний шум, вібрація, всілякі хімічні речовини та сполуки, якими може бути насичене повітря на виробництві, фізичні перевантаження, вимушене перебування довгий час у незручному положенні (за швейною машиною, за комп'ютером), шкідливе випромінювання деяких технологічних установок тощо. Лабораторні дослідження умов праці на підприємствах та установах нашого міста засвідчують, що найбільші перевищення гранично допустимих норм припадають на вміст пилу (23%), хімічних факторів (12%), шуму (близько 9%) та вібрації (7,3%).

Підступність полягає в тому, що не всі ці фактори людина може помітити, а негативні наслідки відчути відразу. Окремі працівники намагаються їх навіть не помічати. Дехто й не підозрює, чим йому це загрожує. А дехто просто боїться втратити високу зарплату, яку йому платять за шкідливі умови праці. Але минають роки, і людина може захворіти саме через те, що довгий час сиділа за комп'ютером, переносила вантажі чи вдихала певні хімікати. Багатьох мешканців нашого обласного центру можуть спіткати подібні неприємності. Минулого року шкідливу дію шуму та вібрації на собі відчули близько 2 тисяч працюючих черкасців, 5870 осіб працювали в робочій зоні, повітря якої насичене хімічними речовинами, від пилу страждали 1368 осіб, фізичне перевантаження організму зазнали 1300 робітників, неіонізуючого випромінювання - 1775, інших шкідливих факторів - 3460.

А якщо зважити на те, що до усіх цих факторів нерідко додаються ще й важка фізична праця, значна психоемоційна напруга працюючого, то й не дивно, що все це призводить до порушень життєво важливих функцій організму. За останні п'ять років у Черкасах офіційно зареєстровано (визнано Київським інститутом медицини праці АМН України) 42 випадки хронічних професійних захворювань та одне гостре отруєння. Серед постраждалих - 19 жінок. Середній вік працівників, які захворіли - 53 роки.

Статистика свідчить, що найбільше профзахворювань було виявлено у апаратників, далі - у електрогазозварників та лікарів. Менший відсоток серед тих, хто втратив здоров'я на виробництві, займають слюсарі, машиністи, електромонтери, вантажники, заступники начальника цеху.

Найбільше професійних захворювань (14 випадків) завжди фіксувалося на колишньому гіганті хімічної промисловості ВАТ "Черкаське хімволокно". Тепер список очолює ВАТ "Азот" - 7 випадків. Два випадки профзахворювань зареєстровано на ВАТ "Темп", по одному - на КП "Черкасигазбуд", ВАТ "Мехбуд", ТОВ "Черкаський ДОК", АТЗТ "Черкаський шовковий комбінат", ЗАТ "Юрія", ДП "Спеціалізоване управління №609 ЗАТ "Укргідроспецбуд", Черкаському державному заводі хімічних реактивів, КПТМ "Черкаситеплокомуненерго".

Перелік "небезпечних" професій нині поповнюють працівники галузей, які ми не звикли вважати шкідливими для здоров'я. Особливу тривогу викликає збільшення випадків професійних захворювань у галузі охорони здоров'я. Як виявилося, медики самі підпадають під небезпеку набути профзахворювання. В останні роки в Черкасах зафіксовано 8 випадків професійних захворювань у медичних працівників. Особливості роботи медичних працівників і соціальне значення їхнього здоров'я для суспільства потребує належної уваги до цієї категорії працівників, своєчасної діагностики, лікування професійних захворювань, здійснення реабілітації, профілактики та правового захисту, наголошує Раїса Іванівна. Оскільки випадки захворювань медперсоналу нерідко стають небезпечними для здоров'я оточуючих. Адже у трьох випадках черкаські медики захворіли на туберкульоз, ще три випадки пов'язані із зараженням гепатитом В і С, один лікар захворів на сепсис. Нерідко медичному персоналу доводиться докладати чималі фізичні зусилля для виконання своєї роботи. Скажімо, хірургу доводиться працювати по 8-10 годин у вимушеній позі, а у масажиста виникають локальні фізичні перевантаження.

Професійні захворювання співробітники санепідстанції виявляють на підприємствах будь-якої форми власності. На підприємствах державної форми управління в незадовільних та шкідливих умовах працюють майже 11 тисяч працівників (26,5%). Менше дбають про своїх працівників приватники. На підприємствах недержавної форми господарювання у шкідливих умовах працюють 13840 осіб.

Які ж причини виникнення профзахворювань? Спеціалісти стверджують, що, як правило, це - використання недосконалих технологій, машин і механізмів, відсутність засобів індивідуального захисту, недосконалість та несправність вентиляційних систем. Не на останньому місці в цьому переліку стоїть використання важкої фізичної праці. На жаль, вивільнення працюючих із небезпечних та шкідливих виробництв ведеться вкрай повільно. І це - попри зусилля органів державного санітарного нагляду міста, які спрямовані на профілактику професійної захворюваності. Працівникам цієї служби часто доводиться накладати на роботодавців штрафи, видавати обов'язкові для виконання приписи. Інколи навіть доводиться закривати виробничі дільниці. Лише протягом 2007 року фахівці служби склали 95 протоколів на суму близько 10 тисяч гривень. Вони також винесли 42 постанови про тимчасову заборону діяльності, в тому числі два - про постійну, а 6 справ передано до прокуратури. Усунені від роботи 462 особи.

Самі ж працівники шкідливих виробництв практично не захищають свої права. Адже коли попит на робочі місця переважає пропозицію, робітник будь-якого підприємства передовсім переймається тим, як утриматись на своєму робочому місці та розміром своєї заробітної плати. Умови ж, у яких доводиться працювати, підлягають обговоренню хіба що на кухні за вечерею…

Інна Хімічук,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті