Крок до самовизначення / Статті / Вища освіта - для роботи за 100 доларів?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

20.09.2007 Вища освіта - для роботи за 100 доларів?

Кожна молода людина мріє займатися своєю улюбленою справою і отримувати за це пристойну винагороду. Сучасне суспільство, на жаль, нещадно ставиться до молодих спеціалістів. Підприємці з великою часткою недовіри ставляться до молодого фахівця. Студент, який закінчив вищий навчальний заклад і сповнений ентузіазму працювати, досить часто відчуває себе нікому не потрібним. Що ж робити за цих умов?

Чого прагне сучасна молодь? Поставлене запитання здається риторичним, але насправді це не так. Кожна молода людина мріє займатися своєю улюбленою справою і отримувати за це пристойну винагороду. Сучасне суспільство, яке існує в епоху ринкової економіки, на жаль, нещадно ставиться до молодих спеціалістів. Підприємці з великою часткою недовіри ставляться до молодого фахівця. Студент, який закінчив вищий навчальний заклад і сповнений ентузіазму працювати, досить часто відчуває себе нікому не потрібним. Зарплатня, яку йому пропонують, рідко перевищує 100 доларів. Це ніщо порівняно з тим, про що він мріяв, коли був студентом-першокурсником і уявляв себе матеріально незалежною поважною "людиною", яка зуміла досягти своєї мети.

Наші мрії, зазвичай, руйнуються одразу після першої співбесіди, коли нам задають питання: "А чи маєте Ви досвід роботи?". А ми, ніяковіючи, відповідаємо, що лише нещодавно підвелися зі студентської лави. Поважний представник фірми, як правило, на таке відповідає: "На жаль, без досвіду роботи Ви нам не підходите", або "Ми можемо запропонувати Вам роботу, але спершу не розраховуйте більше ніж на 500-700 гривень". І якщо ви почуєте другий варіант відповіді, то я б радив радіти і дякувати фортуні за те, що вона вам трохи посміхнулась. Як-не-як, а ви отримали шанс здобути такий необхідний для вас досвід роботи. Що ж стосується маленької зарплатні, то не варто відразу розчаровуватись, бо, як говорить народна мудрість: "Краще синиця у руці, ніж журавель у небі".

На першому робочому місці слід проявити себе з найкращим чином. Намагайтеся проявляти ініціативу, не бійтесь здатися у колективі вискочкою, бо можете так і залишитися сірою мишкою з зарплатнею в 500 гривень. Варто одразу відкинути думку про те, що якщо зарплатня низька, то можна працювати абияк.

Пам'ятаю, одного разу через спільних знайомих я познайомився з Андрієм. Він працював у банку невеликого містечка і отримував трохи більше 600 гривень. А нещодавно я зустрів його у Львові, і подивилися б ви на його модний костюм, туфлі та службовий автомобіль, ну справжнісінький тобі "мажор". Виявилось, що він наполегливо працював у своєму відділенні банку і час від часу відправляв своє резюме на різноманітні вакансії до того ж банку. Зараз він працює у відділі внутрішнього аудиту і паралельно навчається, підвищує свою кваліфікацію, адже закінчив тільки статистичний коледж, і вища освіта потрібна йому для кар'єрного зростання.

Отож, з вищесказаного можна зробити висновок, що справедливість існує, і навчатися варто. Диплом, звісно, не є білетом на високооплачувану роботу, але є перевагою при влаштуванні на неї. На речі слід дивитися тверезо і варто визнати, що наявність сертифікату про вищу освіту ще не є свідченням того, що ви готові розпочати працювати професійно. Адже кожна робота має свою специфіку, про яку не завжди розповідають в інститутах. Та й вища школа в основному робить акцент на теорію, а, як відомо, в теорії немає різниці між теорією та практикою, а на практиці така різниця існує. Отож, є чому повчитись, тому обмежте свої матеріальні бажання і прагніть вдосконалення.

Звісно, найкращим варіантом є поєднання процесу навчання з практикою. Але як це зробити? Одного разу моя викладач сказала, що було б чудово ще під час навчання влаштуватися на роботу, яка б приблизно відповідала сфері майбутньої діяльності. Це, звісно, досить складно. Знайти роботу, яка відповідає спеціальності, і поєднувати її з навчанням це - міф. Існує, правда, ще один варіант: ви будете працювати без зарплатні за можливість отримати добру рекомендацію. Безумовно, це дещо незвично, але досить реально. Від вашої безоплатної праці мало хто відмовиться. Спробуйте знайти подібне робоче місце через друзів, родичів. А там, можливо, вас і офіційно приймуть на роботу. Подібний досвід роботи особливо доречний для майбутніх економістів, юристів, психологів, журналістів, соціологів.

Відкрию вам ще один секрет успіху. Поставте собі за мету отримати високооплачуване робоче місце і йдіть до неї нехай не великими, але впевненими кроками. Вірте у себе і прагніть бути найкращими. Не шукайте золоті гори, які ви так і не знайдете. Зверніть увагу, що майже всі видатні та заможні люди досягли своїх статків, починаючи з мінімуму. День у день вони працювали, рано прокидаючись, і з ентузіазмом бралися за роботу. Часто їх спіткали невдачі, але вони не розчаровувались, а з більшим азартом починали свою справу. Згадайте відомих Джона Рокфеллера та Генрі Форда. Успіх не давався їм легко. Ви також будете зазнавати фіаско. Часто вам говоритимуть "ні", вас можуть взяти на випробувальний термін і звільнити, так нічого і не пояснивши. У таких випадках підбадьорюйте себе словами Черчілля: "Успіх - це перехід від однієї невдачі до іншої, але все з більшим ентузіазмом".

Гарну роботу знайти можливо. Для цього треба лише працювати і намагатися бути професіоналом. На сьогоднішній день багато потужних компаній України охоче залучають до роботи молодих фахівців. Одного разу я був на ярмарку вакансій і представник однієї відомої на наших теренах консалтингової компанії сказав: "Нам не потрібно, щоб ви знали все. Те, чого ми вимагатимемо від вас, ми навчимо самі. Вам лише необхідно мати бажання навчатися. І головне, ви повинні зрозуміти, що велику зарплатню у нас не отримують, а заробляють". Отож, зрозумійте цю істину і працюйте, якщо ви знаєте, що ніхто вас не "проштовхне" на хорошу роботу. Та й кому ви там потрібні, якщо нічого в ній не тямите, напружуйтесь, але розсилайте своє резюме, ходіть на співбесіди, і вам обов'язково пощастить. Знайте, що на ринку праці ви лише товар. Навчіться гарно представляти себе. Поставте себе на місце роботодавця і запитайте: "Чи потрібен мені такий працівник і скільки я готовий йому заплатити?" Будьте відверті самі з собою. І в найближчому майбутньому до своїх незначних 100 доларів ви зможете дописати ще один нуль.

Ви найкращі! Знайте це і поважайте себе!!!

Роман Левицький,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті