Крок до самовизначення / Статті / Помилки під час вибору професії

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

28.09.2007 Помилки під час вибору професії

Рано або пізно всі зіштовхуються з вибором професії. Без перебільшення можна сказати, що вибір професії - це вибір свого майбутнього, і часом ми думаємо, що це майбутнє одним лише рішенням можна зробити щасливим і повноцінним, або, навпаки, перетворити його в прожите чуже життя. Особливо це актуально для вчорашніх школярів...

Розуміння вибору професії як чогось постійного

У будь-якій сфері діяльності по мірі зростання кваліфікації людини відбувається зміна занять, посад. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові сходинки.

Проаналізуйте ситуацію на ринку праці. Зверніть увагу на те, що з кожним роком з'являються все нові професії. Будьте готові до того, що доведеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійтеся того, що зараз в 11 класі вибір професії значним чином визначить всю Вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить Вас цінним фахівцем, потрібним у міждисциплінарних областях діяльності. Перша професія, навіть якщо Ви потім передумаєте і знайдете щось привабливіше, стане в нагоді в досить несподіваних ситуаціях. Наприклад, перша освіта мистецтвознавця допоможе юристу розібратися у складних запитаннях передачі у спадок антикварних цінностей.

Думки про престижність професії

Забобони, які стосуються професії, виявляються в тому, що деякі важливі для суспільства професії вважаються негідними, непривабливими, наприклад, сміттяр.

Економіст або психолог нітрохи не більш корисні для суспільства, аніж хімік або слюсар. Престижність професії повинна враховуватися, але після врахування Ваших інтересів і здібностей. Інакше матимете "модну" спеціальність, яка не приноситиме задоволення. Або, чого доброго, Ви будете нездатні до виконання основних робочих функцій.

Вибір професії під впливом товаришів або за компанію

Професію ми обираємо за своїм "смаком" і "розумом" так само, як одяг і взуття.

Відчуття групи, орієнтація на однолітків досить характерні для хлопців твого віку. Вони потрібні для засвоєння норм поведінки у суспільстві, формування особистого "Я" і самооцінки. Тому озирайся на інших, порівнюючи себе з друзями, а не сліпо повторюючи. Прагни побачити, чим ти відрізняєшся від товаришів і в чому ви схожі. Це допоможе зрозуміти, що, якщо Вася йде на пожежника, а він ризикована людина, тобі ця професія може не сподобатися - ти ж досить обережний і розсудливий.

Ототожнення відношення до людини, представника тієї або іншої професії, з самою професією

Під час вибору професії, перш за все, потрібно враховувати особливості обраного виду діяльності, а не обирати професію тільки тому, що тобі подобається або не подобається людина, яка займається цією діяльністю.

Особливо небезпечна зачарованість викладачем. Якщо тебе захоплює доброта фізика - це не означає, що тобі подобається фізика як така. Крім того, часто хлопці чинять помилку, прагнучи здобути професію кумира - спортсмена, політика, журналіста, артиста. Спортсмени не всі однакові.

Захоплення тільки зовнішнім боком професії

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах. Частіше вони переглядають масу інформації, архівів, розмовляють з десятками людей, перш, ніж підготувати 10-хвилинне повідомлення, яке, до того ж, озвучить інший, наприклад, диктор на телебаченні.

Ототожнення шкільного навчального предмету з професією або не вміння розрізнти ці поняття

Існує такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібно мати здібність до мови багато: перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв'язку та ін. Тому під час вибору професії необхідно враховувати, що насправді передбачає обрана спеціальність.

Для цього найкраще за все не просто вивчити професії. Варто проаналізувати газети, які місять вакансії біржі праці. Там звичайно зазначено, яка освіта потрібна для тої чи іншої вакансії. Наприклад, людина з лінгвістичною освітою - "російська мова і література", "іноземна мова" може працювати в школі і викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом. Тим більше май на увазі, що професій існує набагато більше, ніж шкільних предметів. Можна бути юристом, маркетологом, апаратником. Професії звичайно асоціюються з декількома шкільними предметами і зазвичай відповідають вступним іспитам до вузу під час вступу на обрану спеціальність. Скажімо, майбутньому економісту в школі може подобатися одночасно і математика, і географія.

Застарілі уявлення про характер праці у сфері матеріального виробництва

У всіх професіях, і, перш за все, в робочих, застосовується складна і цікава техніка, підвищується культура праці. А комп'ютер використовується у всіх сферах діяльності, навіть у тваринництві.

Невміння або небажання розібратися у своїх особистих схильностях, здібностях

Розібратися в собі тобі допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, товариші.

Корисним також можуть виявитися психологічні тести, а також статті і публікації на тему популярної психології. Проте, май на увазі, що серед них багато непрофесійних, тому необхідно критично відноситися як до результатів тестів, так і до того, що пишуть у психологічних книжках. Задача популярних тестів - активізація діяльності з самопізнання, самоспостереженню, самоаналізу, а не відповідь на питання ким бути або який ти.

Незнання або недооцінка своїх фізичних можливостей, недоліків, істотних під час вибору професії

Існують професії, які тобі не підходять, оскільки вони можуть погіршити твій стан здоров'я.

Таких професій небагато і до них відносяться головним чином ті, де ті або інші фізіологічні системи перебувають у тривалій напрузі. Програмісти сильно напружують очі, а льотчики - серце.

Незнання основних дій, операцій і їх порядку під час вибору професії

Коли ти вирішуєш задачу з математики, то виконуєш певні дії в певній послідовності. Було б розумно чинити так також і під час вибору професії.

Але не сприймай інструкції дослівно, краще навіть, якщо ти творчо підійдеш до справи і розробиш для себе свій власний план-список необхідних дій під час вибору професії. Сюди можна включити аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об'єктивну оцінка своїх здібностей, схильностей, знань за допомогою тестів або іншого способу і т.д.

Переклад статті
"Ошибки при выборе профессии",
Джерело: Кемеровський обласний центр
професійної орієнтації молоді і
психологічної підтримки населення
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті