Крок до самовизначення / Статті / Гіркі заробітки

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Крок до самовизначення

15.10.2007 Гіркі заробітки

Молодій людині, навіть з "червоним" дипломом чи двома вищими освітами, буває досить нелегко визначитися в житті та знайти свою нішу - особливо в фінансовому плані, та в тих аспектах, котрі стосуються працевлаштування та кар'єри.

В добрій нагоді тут стають батьки, зв'язки, або ж стартовий капітал. Але, на жаль, такий потенціал доступний далеко не кожному. Відтак це стимулює до подальших пошуків як роботи, так і підзаробітків - адже жити на щось потрібно.

Один з законів ринку каже, що якщо є попит - буде й пропозиція. В наших умовах, цей закон дещо спотворений: раз є попит, значить обов'язково з'являться і шахраї, здатні заробити на чиїхось потребах…

Фірма гарантує…

Нині кількість приватних підприємств та фірм значно перевищує кількість державних установ. Різницю помітно навіть неозброєним оком: людина, котра працює на державу, більш захищена. Вона має право на відпустку, лікарняний, декретний та фіксовану заробітну платню.

Робота на "дядька" - набагато ризикованіша та не така успішна. В рідкісних випадках це буде дійсно порядна людина. В більшості ж власник чи хазяїн вимагає від співробітників якнайефективнішої роботи з великими затратами часу та намагається якнайменше заплатити за це. Прикладів такого здирництва та недобросовісності - безліч.

Але іноді доходить навіть до крайнощів - приміром, я можу назвати декілька підприємств, де для кращого контролю за співробітниками, власники встановили відеокамери в… туалеті. Уявіть лишень, як має почувати себе співробітник, справляючи особисті потреби на очах в керівництва. Та й цим справи не обмежуються - виплачуючи мінімалку, господар може вимагати від співробітників дотримуватися дрес-коду (встановленої форми одягу), може лімітувати час на перекур чи обід, може звільнити відразу декілька співробітників і перекласти їх обов'язки на решту, платню при цьому не підвищуючи, може змусити не тільки виконувати свої прямі обов'язки, але й одночасно виконувати роботу прибиральниці, вантажника, сторожа. І такі випадки непоодинокі. Про відпустку, лікарняні тут взагалі не йдеться. Хворий, вагітний чи втомлений співробітник на ринку праці не котирується.

Марія:

Марія

Марія

- Свого часу, закінчивши ВУЗ, мені довелося пройти через всю цю школу. Незважаючи на вищу економічну освіту, бухгалтер чи фінансист без досвіду, а лише з теорією за плечима, нікому не потрібен. Довелося податися в магазин побутової техніки - за місяць роботи продавцем директор магазину мене похвалив, проте сказав, що це був лише випробувальний термін, який не оплачується. Я пропрацювала ще місяць, сподіваючись на обіцяну зарплатню. Цього разу мені сказали, що платня затримується, так як поки немає грошей. А згодом мені сказали "До побачення", так нічого й не пояснивши. Гадаю не варто говорити, що ніяких грошей я не отримала. Пізніше я довідалась, що так тут чинять з усіма - магазин за рахунок молодих та дурних, які вірять обіцянкам, тільки й живе, а господар спеціально підшуковує випускників вузів. Згодом я влаштувалась в одну приватну фірму менеджером - умови роботи були цілком пристойні, а зарплатня мінімальною. Я себе заспокоювала тим, що потрібно лише досвіду набратися, а згодом я піду в краще місце з більшими заробітками. Відразу з першої мінімалки в мене забрали майже половину - це на подарунок директору, а ще третина з того, що лишилось з мене зняли в рахунок кількох запізнень, за які тут штрафують. Після другої мінімалки власник почав вимагати, аби всі співробітники ходили на роботу в ділових костюмах. Майже вся третя мінімалка пішла на святкове оформлення колони нашої фірми, яка брала участь в параді до свята. Потім фірма святкувала новий рік - чи варто казати, що за рахунок співробітників? В моєму житті було ще декілька таких фірм - лохотронів, та нині я знайшла державну роботу. Тут і заробітки в порівнянні з мінімалкою, яку платять господарі, трохи вищі, і умови праці нормальні - принаймні, я не боюся спізнитися, захворіти чи випити чашку чаю зранку. Що не кажіть, а державна робота - це державна робота.

Роботодавець з доставкою додому

Термін "робота вдома" з'явився в нас порівняно недавно і походить, швидше за все, з заходу. Адже за радянських часів роботи вдома просто не існувало - це міг дозволити собі лише маститий письменник чи композитор. Нині робота вдома стала більш звичним явищем. От тільки шкода, що середньостатистична людина знає про це лише з оголошень - бо насправді робота, котру б можна було виконувати вдома, і за яку нормально платили б, зустрічається дуже рідко.

Доволі часто можна побачити оголошення такого змісту: "Потрібні швачки, вишивальниці, закрійниці - можлива робота вдома на своєму обладнанні…". Звучить спокусливо - особливо, якщо на даний момент ви сидите без роботи і без грошей, або ж перебуваєте в декретній відпустці. Але не варто відразу кидатися на перше-ліпше оголошення - передовсім, зважте, чи буде коштувати кількох гривень доба роботи.

Галина:

Галина

Галина

- Певний час я сиділа в декреті, а оскільки вільного часу було досить, вирішила допомогти чоловікові в поповненні сімейного бюджету. Робота швачки вдома мене цілком влаштовувала, отож я і зателефонувала за вказаним номером. Молодий підприємливий чоловік не змусив себе чекати і вже за годину стояв на моєму порозі зі великим сувоєм тканини. Робота була проста - сувій потрібно було розрізати на рівні невеличкі шматочки і підрубити з чотирьох сторін. Таким чином виходили носові хустинки. За одну носову хустинку мені давали аж… 4 копійки. Спочатку здавалося спокусливим, але піднявшись о п'ятій ранку і просидівши над швейною машинкою до півночі - це без сніданку та вечері - я зробила рекордну кількість хустинок: аж сто. За що чесно отримала 4 грн. І це в той час, як продавав їх власник по 1 грн. Такі гроші були не варті загубленого дня і зусиль. Довелося відмовитися. Моя хороша знайома взялася було вишивати бісером: вона з'їздила до господині за замовленням (1 грн. на маршрутку), привезла його додому (ще 1 грн. на маршрутку), всю ніч пропрацювала, потім завезла назад (1 грн.) і приїхала додому (ще 1 грн.). За свою роботу вона отримала 5 грн., 4 з яких фактично проїздила. Хіба це того коштувало?

Як стати Інтернет-дурником

З розвитком сучасних технологій все більше людей можуть дозволити собі Інтернет. Ще років десять тому більшість навіть не здогадувалась що це таке - нині ж більшість з цим обізнана і є не тільки користувачами, але й шукають можливість підзаробити в Інтернеті, котрий щохвилини потребує інформації. Саме на цьому ґрунті виникла така професія, як фрілансер, або вільний журналіст (дизайнер, перекладач, програміст тощо). Себто пишеш статті або матеріали, а потім пропонуєш різноманітним виданням, укладаючи з ними угоди на подальшу співпрацю, або ж чекаєш подальшого замовлення. Втім, не варто себе тішити надією, якщо в школі ви добре писали романтичні твори, а нині взялися за поезію. Такі галузі досить не перспективні, та й пристойні заробітки навіть на великих метрів мережі не чатують - швидше раз від разу. Аби ж дійсно мати зиск з фрілансерстсва, треба враховувати потреби того ж ринку інформації, мати добре відточене перо та загалом продемонструвати себе.

Інша справа - коли Вам пропонують набирати текст, розсилати листи чи писати гороскопи. Тут також є свої нюанси і свої шахраї.

Павло:

Павло

Павло

- Півроку тому я зламав ногу - перелом був складний, лікарі обіцяли, що пролежу в ліжку кілька місяців. Вдома я маю комп'ютер з Інтернетом, тож вирішив - чому не скористатись становищем і не знайти щось корисне навіть в моїй халепі. Я почав шукати, чим би можна було зайнятись в Інтернеті. Спочатку мені запропонували розсилати листи - це була звичайнісінька реклама послуг, котру треба було щодня скидати на кілька тисяч адрес. Оплата гарантувалась щоденна. Та за день добросовісної роботи мої роботодавці, котрі знаходяться десь аж у Владивостоці, за мене забули. Та й навіщо платити якомусь дурнику, якщо завтра на його місце прийде ще точнісінько такий же? Згодом мені запропонували набирати текст вдома (роботи, курсові, дипломні), розцінки були фантастичні - 10 у.о. за 1 сторінку тексту. Я вже відчував себе королем життя, як мені прислали повідомлення, що перед тим, як розпочати роботу, я маю перерахувати на рахунок фірми 300 грн. - це для того, пояснювалось, аби роботодавці були впевнені в моїй порядності, і для того, аби оплатити вартість Інтернету, світла, паперів, котрі були затрачені лише на мене. Я в свою чергу запропонував забрати ці 300 грн. з моєї першої зарплатні - на тому наша переписка і скінчилась. Нині з Інтернетом я зав'язав - це сталося після того, як знову ж таки по Інтернету мені запропонували підробити перекладачем. Роботодавець, імені якого я навіть не знаю, запропонував перекласти фільм з російської мови на англійську. Конверт з диском таки прийшов на мою адресу, але… це була дитяча порнографія. Відчуваючи, що тут пахне криміналом, я викинув диск і більше в Інтернет не заходжу. На мою думку, це просто гігантський контейнер для сміття, де кожен другий, аби заробити, не гребує нічим. За місяць пошуків роботи я побував і на порно-, і на фашистських, і на сатанинських сайтах, мені пропонували одружитись, вступити до кількох сект, займатися виробництвом порнографії і ще всілякого такого, про що навіть говорити не хочеться. Не хочу це все пускати в своє життя. Лікарі обіцяють, що незабаром я знову стану на ноги - краще шукати себе в реалі, ніж в брудному віртуалі.

Олена Марченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті