Необхідна освіта / Статті / Вік і кар'єра - точка зору роботодавця

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

05.07.2007 Вік і кар'єра - точка зору роботодавця

Часто трапляється, що молоді фахівці скаржаться на роботодавців, мовляв, вони віддають перевагу більш зрілим працівникам. В той же час, ті, кому нібито віддається перевага роботодавців, впевнені, що їх виштовхує молодь! Але, як відомо, істина десь посередині.

Марина Маковій

Марина Маковій директор сайту headhunter.com.ua: "...За допомогою вікового відсівання роботодавці створюють більш-менш однорідне середовище в колективі..."

Зазначені в тексті вакансії обмеження мають на меті відкинути здобувачів, яких роботодавець вважає апріорно невідповідними. Проте, на думку самих потенційних працівників, ситуація з віковою дискримінацією є просто абсурдною: молоді люди без досвіду не можуть знайти роботу, а досвідчені професіонали, досягши певного віку, виявляються нікому не потрібні. І все це відбувається через сформовані вікові стереотипи.

За словами директора сайту, присвяченого пошуку роботи і персоналу www.headhunter.com.ua, Марини Маковій, багато великих та міжнародних компаній вводять у себе певні правила, що стосуються вікових переваг: "Часто можна почути від роботодавців такий аргумент: "Середній вік в нашій компанії - 28 років". За допомогою вікового відсівання роботодавці створюють більш-менш однорідне середовище в колективі".

Молодим завжди у нас дорога

Відомо, що багато серйозних компаній сьогодні залучають зовсім молодих фахівців. Наприклад, регіональний керівник з персоналу міжнародного автомобільного холдингу "Атлант-М в Україні" Ольга Глушко, повідомила про те, що в цій компанії активно розвивається програма "Золота молодь", де беруть участь студенти - віком від 17 років і більше. "Відбір молодих фахівців і розвиток їх всередині компанії - принцип нашої кадрової політики", - стверджує вона. Проте не варто відразу розраховувати на велику винагороду. $200-300 на місяць - це дуже гарна пропозиція. Виключення становлять програмісти та дизайнери, які вже в 20-21 рік можуть виявити справжній талант і заробляти більше $500-700 на місяць. Наймолодшими зараз є професії кур'єра і промоутера: вік цієї категорії рідко перевищує 21 рік.

Молодіжними також вважаються такі галузі, як маркетинг, реклама, підприємства швидкого харчування та сфера продажів. Крім того, програмування й телекомунікації. У вакансіях по таким спеціальностям мінімальна вікова планка становить 20 років, максимальна - 35 років.

Час зростання

Закінчення інституту - час серйозно замислитися про власний добробут. 22-28 років - це кращий вік для пошуку себе. Можна випробувати сили в різних сферах діяльності та набратися досвіду. Адже сьогодні існує великий попит на фахівців, не обмежених знанням лише одного напрямку в роботі. Перевага віддається тим, хто володіє суміжними професіями. Та й оплата в такому випадку може бути вище на 25-50%, стверджують рекрутери.

Тридцятиріччя багато сприймають як певний рубіж, після якого підводять попередні підсумки. Роботодавці також роблять висновки по кандидатах цієї вікової категорії. У цьому віці, за їх глибоким переконанням, амбіції повинні остаточно виразитися. Як відзначає керівник відділу консалтингу "Агентства психології бізнесу" Ольга Щур, призначення на керівні посади, швидше за все, пропонують десь у віковому інтервалі від 30-ти до 40-ка, тому що це вік, коли людина має і сили, і достатній досвід. Якщо в такому віці практичного досвіду не вистачає, фахівці радять у прискореному темпі "напрацьовувати" його - погоджуватися на посаду рангом нижче та створювати собі репутацію професіонала. Загалом, у будь-якому віці людина може піти на підвищення. Але вірогідніше, що людина в 23 роки це не має необхідного знання і досвіду для керування компанією. Тому активне службове зростання відбувається, як правило, у віці від 25 до 35 років. З позначкою "до 40" або "до 45" компанії шукають керівників - від начальників відділів до топ-менеджменту.

"В останні роки відбувається значне омолодження також керівних кадрів, - відзначає менеджер з маркетингу і PR компанії HR Consulting Вероніка Кудіна. - Директори філій, директори з маркетингу все частіше входять в категорію "до 35". Але визначальним для прийому кандидата на ту чи іншу посаду все-таки буде його здатність ефективно вирішувати поставлені завдання, а в сфері управління для цього необхідний непоганий багаж знань і досвіду, якими найчастіше мають більш зрілі фахівці". Омолодження керівного складу пов'язане, насамперед, з активним ростом молодих галузей: телекомунікації, маркетингу, реклами.

На думку менеджера психологічної служби Агентства "Анкор СВ" Алли Коняєвої, іноді компанія просто змушена підтримувати вже сформований статус-кво: "Наприклад, бізнес почали молоді люди. Для поліпшення взаєморозуміння й керованості вони формували штат у своєму віковому діапазоні. І потрапивши в пастку вікових обмежень, вони мають стежити за тим, щоб і надалі підбирати рівних собі. Проте це працює, доки організація невелика (до 30-50 осіб). Щойно молодість організації проходить, відразу розширюються й вхідні вікові рамки", - пояснює вона.

Зрілий вік як вада

Набагато складніше тим людям, що зазнають дискримінації на верхній межі працездатного віку. Найбільш нешанована роботодавцями вікова група - особи 45-50 років. Близько 1,5% здобувачів шукають роботу саме в цьому віці. Вік стає каменем спотикання, якщо співробітника підбирають у вже сформований молодіжний колектив. Крім того, обов'язковою вимогою стала комп'ютерна грамотність, а люди старшого покоління не завжди з комп'ютером на "ти". В 45-50 років співробітники не поспішають змінювати роботу, а навпаки - намагаються знайти ту, яка буде останньої перед пенсією. Головне при цьому - не втратити її. Гарним результатом можна вважати ситуацію, коли вже до співробітника "після 45" приходять з проханням попрацювати в компанії, передати досвід, підняти відділ…

Як відзначають рекрутери, люди старшого віку у більшості випадків комплектують промислові підприємства не тому, що вони їх вибирають, а скоріше з тієї причини, що в них майже немає вибору, на відміну від молодих.

Вероніка Кудіна стверджує, що важливим є також бажання або небажання зрілого здобувача працювати на пропонованій позиції: "Не так часто люди старше 35 років готові працювати, наприклад, менеджерами з активних продажів зі ставкою в $250 і нескінченними відрядженнями". А Ольга Глушко вважає, що людям пенсійного віку краще взагалі не наполягати на роботі в комерційній компанії. Деякі компанії (в основному невеликі) все-таки беруть у штат людей старшого віку, оскільки вони на відміну від молодих не зможуть так просто кинути роботу й влаштуватися на нове місце. Крім того, платити старшому поколінню можна менше.

Маркетолог порталу www.rabota.ua Віктор Закотій наводить приклад, коли керівник відділу, до порад якого постійно прислухаються власники компанії, незважаючи на свій професіоналізм і досвід одержує набагато меншу зарплату, ніж його "зелені" підлеглі. "Вся проблема в тому, що його вік близький до передпенсійного, тому власники не вважають за потрібне підвищувати йому оклад, діючи за принципом "куди він від нас подінеться? " - пояснює пан Закотій.

Менеджер з продажу, 53-річна Тамара Анісенко, розповіла "Деньгам" свою історію: "Багато роботодавців відмовлялися навіть запрошувати мене на співбесіду, посилаючись на вік. Однак об'єм продажів компанії, що взяла мене, за півроку виріс на третину. І мій вік тут зовсім ні до чого. Я - комерсант від природи й можу продати кому завгодно і що завгодно".

Кар'єра по роках

18-20 років
отримання першого досвіду роботи (робота кур'єром або промоутером);
21-23 роки
перший досвід роботи за фахом (робота асистентом, молодшим фахівцем, помічником);
24-27 років
робота фахівцем;
28-32 роки
старший фахівець, керівник відділу;
33-40 років
топ-менеджер;
40 і вище
консультант.
Переклад статті
"Возраст и карьера глазами работодателя",
джерело: "Комсомольская правда" в Украине
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті