Необхідна освіта / Статті / Досвід перших грошей

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

03.10.2007 Досвід перших грошей

Молодь часто хоче мати все й одразу. Та оскільки це неможливо, починати доводиться з незначного. Але радянське гасло: "Молоді відкриті всі шляхи" сьогодні зовсім не актуальне. І студентам, і випускникам вузів доводиться докласти чимало зусиль, щоб розірвати замкнене коло: де здобути досвід, якщо без нього на роботу не приймають?

"Гербалайф" замість статей

Перший крок до пошуку роботи - скупити у газетному кіоску видання з інформацією про вакансії або провести кілька годин на відповідних сайтах. Газетні оголошення швидко втрачають актуальність, а в Інтернеті Ви зменшуєте свої шанси тим, що залишаючи в мережі резюме, чекаєте з моря погоди. Інші ж, навпаки, обмежуються переглядом вакансій - це теж не дає результату, бо частина рекрутингових агенств не розміщує свої пропозиції на сайтах, а відслідковує вже існуючі. Та головна проблема полягає у тому, що загальнодоступність газет та сайтів прагнуть обернути на свою користь шахраї та недобросовісні роботодавці.

Мріючи працювати журналістом, Анна вирішила розпочати кар'єру у бізнес-центрі, який підшукував редактора для корпоративного сайту. Навички роботи з ПК, грамотність та комунікабельність ось і все, що вимагалось від успішного претендента. Тому Анна не надто здивувалася, коли побачила чималу чергу на співбесіду, в якій нудилися і вчорашні програмісти, і довгоногі дівчата-секретарки. Але вже в кабінеті з'ясувалося, що робота полягає у продажах харчових добавок - панацеї ледь не від усіх хвороб. А замість фіксованої ставки запропонували проценти від виручки - що продав, те й твоє. Мовляв, так набагато вигідніше.

- А як же вакансія редактора? - розчаровано перепитала Анна.

- Розумієте, ми розміщуємо вакансії, люди надсилають резюме, і ми дивимося, чи підходять вони нам за психотипом, - терпляче розтлумачували "бізнесмени". - Ви, наприклад, нам дуже підходите!

Звісно, якби Анна звернулася до кадрового агентства, такої проблеми не постало б. Але "мисливці за головами" у більшості випадків шукають спеціалістів із досвідом роботи, та ще й за спеціальністю. Натурам творчим або амбітним у кадрових агентствах робити нічого, бо їм запропонують хіба що посаду мерчандайзера чи промоутера. Втім, трапляються випадки, коли навіть рядова вакансія з мінімальною зарплатнею може відкрити нові перспективи.

"У мене є чіткий план!"

До гірничого університету Богдан вступив на вимогу батьків, які не мали бажання вникати у примхливі тенденції сучасної профорієнтації. На третьому році навчання майбутній інженер влаштувався оператором у колл-центр мережі кінотеатрів. Знань вимагалося мінімум, та й графік роботи дозволяв відвідувати лекції.

- У мене є чіткий план, - ділився заповітним юнак, і очі його палали ледь не фанатичною упевненістю в своєму майбутньому. - Я не хочу марнувати життя десь на заводі. В наш час виживе лиш той, хто стане часткою великої компанії.

Одноманітну роботу з бронювання квитків та повідомлення розкладу сеансів Богдан виконував із пунктуальністю природженого німця. А у вільний час хапався за книжки з маркетингу, які до цього припадали пилом на полицях офісної шафи. Врешті-решт, єдиний хлопець з-поміж дівчат-операторів звернув на себе увагу керівника відділу. Через рік бездоганної праці йому трохи несподівано доручили розробити та втілити у життя програму лояльності для клієнтів кінотеатру. Богдан не розгубився і з завданням успішно справився. Його мрія "зачепитися" здійснилася, до того ж дуже вчасно, бо незабаром колл-центр розформували. А новоспечений менеджер зараз планує отримати другу вищу освіту і крокувати кар'єрними східцями далі.

Магістр торгує оковитою

Шкода, не всі історії закінчуються добре. Олена приїхала у Харків з маленького містечка, аби опанувати фах хіміка-технолога. Вступила на бюджет, і чим менше лишалося до отримання диплома, тим менше їй хотілося повертатися у рідну провінцію. Тямущій дівчині запропонували безкоштовне навчання у магістратурі, але без гуртожитку. Аби винаймати окрему квартиру, Олена мусила шукати роботу. І ось постала проблема - вакансій за фахом для студентів без досвіду роботи у Харкові знайшлося не так і багато, та й ті кілька пропонували лиш повну зайнятість. Після місяця безплідних пошуків Олені довелося пристати на пропозицію, яка залишала час на навчання та не вимагала досвіду - продавщиця у відділі спиртних напоїв. Чи здогадується хтось із покупців, що пляшку йому продає не абихто, а без п'яти хвилин магістр?

Причину Олениних невдач варто вбачати не тільки у дефіциті вакансій, а й у тому, що вона шукала роботу влітку. Спекотна пора традиційно вважається не кращою для працевлаштування, особливо для випускників та студентів - їх у цей час надто багато. До того ж частина фірм взагалі відправляє всіх співробітників у сезонну відпустку, а ті, хто змушений лишатися у місті, перебувають у зовсім не робочому настрої.

Інтелектуальна робота тренує біцепси

Чесно кажучи, знайти роботу - справа не надто важка. Набагато складніше працевлаштуватися там, де отримуватимеш якщо не матеріальне, то, принаймні, моральне задоволення. Недосвідчені спеціалісти про таке можуть тільки мріяти.

- Я сподівалася прийти на робоче місце і активно працювати, - розповідає дизайнер Тетяна. - Думала, серйозне закрите підприємство, тож і люди увесь час зосереджені. А виявилось, що кожен день починається з чаювання, неквапного обговорення новин. І навіть якщо у мене багато справ, ухилитися від цього ритуалу я не маю права.

Це чи не найменше розчарування, яке може чекати на новачка у свій справі. А як вам колектив, що більше нагадує тераріум чи шеф-самодур? "Молодих та зелених" досить часто переобтяжують чужими обов'язками, ще й недоплачують за понаднормову працю.

Комп'ютерщик Борис свій перший досвід роботи на підприємстві, досить далекому від високих технологій, згадує і досі:

- Мене змусили завантажити комп'ютерами три фури. Такої жорсткої інтелектуальної роботи я не очікував, - сміється він.

Добре, якщо такі прикрі невідповідності не спантеличать молодого спеціаліста. Борис зробив висновки та почав ставитись до пошуку роботи більш серйозно: склав резюме за усіма правилами, супроводжувального листа та почав методично розсилати їх потенційним роботодавцям. Відповіді почали надходити не одразу. Згодом він залишив своє резюме на спеціалізованому сайті для IT-спеціалістів, і тут ситуація кардинально змінилась - обирали вже не його, а він. Лишалося тільки обирати найцікавіші пропозиції та ходити на співбесіди. Зараз Борис закінчив аспірантуру та без проблем влаштувався за фахом у одну з міжнародних компаній.

Врешті-решт, у всіх успішних історій я помітила дещо спільне: наполегливість шукачів та відповідальне ставлення до пошуку вакансій. Вони не вимагають високої зарплатні на початку, але й не погоджуються на першу-ліпшу пропозицію. Власне, найголовніше у першій роботі - перспектива зайняти посаду, на яку вже не можна взяти людину "з вулиці". І не забувайте народну мудрість: "Не завжди знаходить той, хто шукає, але хто не шукає, ніколи нічого не знаходить".

Ольга Калитка,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"

Перейти вище: Статті