Необхідна освіта / Статті / Професія "шопер"

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

06.11.2007 Професія "шопер"

Заробіток - до 600 грн. в місяць, час роботи - довільний, плюс можливість відчути себе справжнім нишпоркою. В Україні створюється мережа "таємних покупців". У нашому місті (Івано-Франківськ) в ній працюють вже 150 осіб.

"Любиш ходити по магазинах? Хочеш отримувати за це гроші?" - запитує рекламний банер компанії, яка наймає "таємних покупців" або "шоперів". Робота "шопера" - це фактично оцінка якості обслуговування, лише у прихований спосіб. Колись так працювали інспектори радянської торгівлі і громадського харчування: заходили в магазин і ставали в загальну чергу. А потім діймали продавця своєю перебірливістю у виборі краму і допитливістю стосовно асортименту. Приблизно щось таке доводиться робити і "таємним покупцям", коли вони беруться грати роль клієнтів організації. Адже саме в цьому полягає їхня професійність.

Система вивчення рівня сервісу крамниць і супермаркетів, ресторанів і готелів, банків і страхових компаній, автозаправок тощо з допомогою "таємних покупців" - європейський винахід. Його реалізує міжнародний комерційний альянс зі штаб-квартирою в Лондоні. Наразі тільки Україна і Росія з колишніх радянських республік долучилася до цієї системи. В нашій країні працюють більше п'яти тисяч "агентів з перевірки якості і покращення сервісу". Послуги "таємних покупців" замовляють такі компанії як "WOG" і "ОККО", мережі роздрібних магазинів "Фокстрот" і "Антошка", "Інтертоп" і "ЕССО", фаст-фуди "Піца "Челентано" і "Картопляна Хата", банки "Райффайзенбанк", "Приватбанк" і "OTP Bank".

Наприклад, керівництво супермаркету хоче дізнатися, як працюють його продавці-консультанти і, відповідно, замовляє дослідження. Компанія розсилає "таємним покупцям" замовлення-інструкцію. Ті йдуть до магазину за покупками. І, відповідно до інструкції, спостерігають, чи ввічливі касири, як довго люди чекають на консультанта, що роблять охоронці. Відгук-анкету з оцінками заповнюють і надсилають впродовж 12 годин. Можна сприймати роботу "шопером" як місію - вплинути на якість обслуговування в регіоні, де живеш, посприяти тому, щоби "совдеп" назавжди відійшов у минуле. Можна, як гру в шпигунів - я, бухгалтер, перевдягаюся в Джеймса Бонда і йду вечеряти в ресторан, озброєний диктофоном і фотокамерою (записувати розмови і робити знімки - звичайна практика "таємних покупців"). Виконую "завдання" і отримую платню. До речі, гроші, витрачені на вечерю, компанія компенсує. Можна також уявити себе знаряддям справедливості: за результатами звітів компанії не тільки "виховують" своїх працівників, але й відзначають і навіть просувають їх по службі.

Від 15 до 30 грн. за візит у ресторан чи магазин, 40-80 грн. за відвідування банків і страхових компаній. Якщо вдавати клієнта, який збирається оформляти кредит, - до 150 грн. Найбільше заробляють "таємні покупці" на АЗС. Приблизний сценарій: об'їздити власним авто 8-10 заправок, на кожній заправити машину на 25 грн., піти до туалету, купити якусь дрібничку в магазині, зробити по 10 фото. На це йде в середньому 2-3 години. Пальне "шопер" залишає собі, і за відвідування заправок отримує по 15 грн. Не надто напружуючись, беручи всього по три замовлення на місяць, можна добре заробляти.

Наразі триває всеукраїнська кампанія з рекрутування "таємних покупців". Серед регіонів, де найбільша потреба в "шоперах", - Івано-Франківська область. Ідеться, зокрема, про набір контролерів якості сервісу на АЗС. Зголоситися на роботу можна, заповнивши анкету в Інтернеті. Після цього пройти навчання (безкоштовно) і отримати сертифікат. Аж тоді виходять на "завдання" - пробний візит є перепусткою до товариства "таємних покупців". Утім, як і чесність. Упійманих на неправді - усувають.

Наталія Кушніренко,
джерело:
Газета "Галицький кореспондент"

Перейти вище: Статті