Необхідна освіта / Статті / Баланс і гармонія у всьому

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

03.12.2007 Баланс і гармонія у всьому

Попит на кваліфікованих рахівників у країні як і раніше високий і обіцяє таким залишатися. Тому будь-який помічник бухгалтера має шанс перетворитися за пару-трійку років на фіндиректора і одержувати не $100, а, скажімо $5--6 тис. на місяць.

Нещодавно Перший національний виноробний холдинг шукав бухгалтера-економіста у фінансово-економічний відділ. У ході співбесіди претендентам пропонували розв'язати невелику бухгалтерську задачу із загальної теорії бухобліку. Для вирішення цієї задачі потрібні лише елементарні знання, одержані в університеті або навіть на курсах. У результаті жоден з претендентів із завданням повністю не впорався. Це притому, що на посаду "пробувалися" випускники економічних факультетів провідних ВНЗ Дніпропетровська, які закінчили навчальні заклади на "відмінно".

"Рівень викладання бухгалтерського обліку у всіх навчальних закладах (від курсів до університетів) однаково невисокий, оскільки ця наука найкраще пізнається на практиці, а не в студентській аудиторії, - із жалем відзначив Севастіан Ксендз, фінансовий директор Першого національного виноробного холдингу. - Зараз на ринку праці явний надлишок економістів без реального практичного багажу знань. Шукачів роботи - маса, але справжніх фахівців серед них мало. Попит значно перевищує пропозицію, тому все частіше в компаніях вдаються до самостійного "вирощування" фахівців вищої ланки".

Де і як цьому навчають

Сказати, що в Україні багато ВНЗ, що готують бухгалтерів - значить, нічого не сказати. Сьогодні у бухгалтери "посвячують" у будь-якому поважаючому себе вищому навчальному закладі. Економічний факультет можна знайти не тільки у широкопрофільних університетах, але і у вузькоспеціалізованих ВНЗ, як, наприклад, Інститут культури.

Крім університетів, азам бухобліку можна вивчитися на спеціальних курсах. А чому ні - швидко і дешево. Це вихід для тих же секретарів, від яких деякі керівники вимагають знання основ бухгалтерії. Тому тримісячні курси за $50 в місяць для багатьох видаються значно привабливішими, аніж 4-6 років за студентською партою у кращому випадку за $2 тис. (приблизно стільки коштує заочна освіта у столиці, вартість стаціонарного навчання у Києві звичайно перевищує $4 тис.). Особливо, якщо жодних ілюзій щодо серйозної фінансової кар'єри "учень" не має. Якщо ж наміри серйозні, одними курсами не обійтися. Адже рівень викладання на курсах значно нижчий навіть від найпростішого інституту або училища.

"Бухгалтери, які закінчили ВНЗ, є більш кваліфікованими фахівцями, оскільки вони розбираються не тільки у бухгалтерському обліку, але і володіють фундаментальними економічними знаннями, що, без сумніву, допомагає в практичній діяльності," - визнав Севастіан Ксендз.

Проте експерти сходяться на думці, що найкращі фахівці - це бухгалтери з вищою освітою, які регулярно відвідують курси. "Усі українські ВНЗ дають хорошу освіту, але це лише базові знання, які необхідні для початку роботи. Наше законодавство настільки мінливе, що без курсів хороший фахівець у галузі фінансів просто не може відбутися, - погодилася Ольга Олійник, фінансовий контролер Rockwool Україна. - Тому у нас в компанії передбачені витрати на освіту кожного бухгалтера і юриста, які регулярно проходять додаткові курси підвищення кваліфікації".

За межами Києва ані ВНЗ, ані курсів теж не бракує. Коштує бухгалтерська освіта у регіонах менше. Але, на думку більшості експертів, і рівень викладання там відповідний. "Як правило, в регіонах рівень навчання нижчий, аніж у столиці. Там викладають фахівці не такого високого класу, як у Києві. Тому ціна навчання у півтора рази нижча (це стосується всіх форм навчання - від курсів до ВНЗ. - Авт.). До того ж, у регіонах багато компаній, як і раніше, ведуть бухгалтерію на примітивному рівні," - вважає фінансовий директор компанії DiaWest Олена Балюк. На думку Ольги Олійник, проблема в тому, що всі фахівці, у тому числі і викладачі, намагаються потрапити у столицю. Тому в Києві більше шансів знайти хорошого педагога. Причина масового переселення фінансистів до Києва - великі перспективи і значно вищі зарплати.

Скільки платять?

Справді, сьогодні ні для кого не секрет, що оплата праці в столиці вища, аніж у інших містах. Фінансовий сектор, де розміри зарплат відрізняються у рази - зайве тому підтвердження. Наприклад, якщо в регіонах помічник бухгалтера одержує від $50, то у Києві він може розраховувати не менше, ніж на $100 на місяць. Головний бухгалтер у регіонах заробляє від $200, у столиці - мінімум $400, фінансовий директор - від $400 і $800 відповідно.

Звісно, залежно від конкретного регіону ці дані коливатимуться. За словами Севастіана Ксендза, на сході країни ситуація із зарплатами дещо краща, ніж на заході: "Наприклад, оклад бухгалтера в Дніпропетровську становить приблизно $250, фіндиректора - від $600. Не дарма Дніпропетровськ і Донецьк конкурують із столицею у боротьбі за кадри". Але все одно до Києва їм, як до небес. "Наприклад, чотири роки тому мій знайомий працював у столиці фінансовим аналітиком однієї з іноземних компаній з окладом близько $1 тис." -- розказав фінансист винної компанії.

За словами Анатолія, менеджера одного з київських рекрутингових агентств, у серйозних фірмах зарплати підвищують раз на півроку: бухгалтерам на $50, фінансовим директорам - на $100. "Але таких компаній мало. У середньому по ринку заробітна плата росте на $50 на рік," - відзначив він.

Де і як починати?

Потрапити до іноземної компанії - найкращий старт для бухгалтера-початківця. "Міжнародні компанії, як правило, пропонують хороший соціальний пакет, більш високу зарплату і комфортні умови праці, ніж вітчизняні підприємства," - говорить Олена Балюк. У таких компаніях зазвичай кожний із співробітників чітко розуміє свої посадові обов'язки і права. Ольга Олійник додає, що "міжнародні компанії прагнуть максимально прозорого ведення бізнесу. Ти можеш показати все, займатися розвитком компанії, навіть не замислюючись над тим, як мінімізувати податки," - відзначає вона.

А ось на якому ринку працює компанія (виробляє автомобілі чи пропонує туристичні послуги) для фінансиста з погляду ефективності застосування своїх знань не має жодного значення - професіонал впорається з фінансами будь-якого ринку. Отже, вибір компанії за видом діяльності - справа винятково особистих інтересів і захоплень. Любителям солодкого - місце на кондитерській фабриці, де до Нового року презентують коробку цукерок, меломанам - дорога у звукозаписувальну компанію, працюючи у якій можна легко поповнювати свою фонотеку.

Так чи інакше, якийсь час "свіжоспеченому" бухгалтеру, швидше за все, доведеться бути на побігеньках у старшого бухгалтера. Справжнім фахівцем можна стати тільки через 2-3 роки, коли одержані знання систематизуються і адаптуються до обстановки, в яку потрапляє молодий фахівець. Отже, перетворитися на фінансового директора раніше ніж через 5-6 років навряд чи вдасться. Хоча експерти не виключають і таку можливість - мовляв, все залежить від амбіцій і здібностей фахівця.

"Шлях фінансового директора може бути різним, як за кількістю стадій, так і за часом. Все залежить від особистих характеристик фахівця, обставин і розміру бізнесу, фінансовим директором якого ви хочете стати. В ідеалі потрібно пройти такі стадії: економіст (бухгалтер) - фінансовий аналітик (головний бухгалтер) - фахівець із бюджетування - фінансовий директор. Кожна з них у середньому займатиме 3 роки. Але якщо свою роботу любити і працювати по 12-14 годин на добу, то на кожну із стадій може піти менше часу," - переконаний Севастіан Ксендз.

Недоліки і переваги професії

Головний недолік роботи бухгалтера - у великій відповідальності і можливих ризиках при роботі з державними контролюючими органами. У нашому законодавстві навіть головний бухгалтер, що має великий практичний досвід і діє строго згідно із законом, може серйозно постраждати від дій податкового інспектора та судді.

Переваги професії полягають у її відносній стабільності і універсальності. Роботу бухгалтера-економіста можна знайти скрізь і у будь-якому віці, якщо професійна підготовка залишається на необхідному рівні.

Як отримати досвід

Севастіан Ксендз

фінансовий директор Першого національного виноробного холдингу:

- Економічний факультет завжди приваблював мене тим, що застосування собі можна знайти у будь-якій сфері. Бути фінансовим директором - ніколи такої мети собі не ставив. Після закінчення економічного факультету Національної гірничої академії України (Дніпропетровськ) близько року працював в аудиторській фірмі. Потім пішов в аналітичну групу фінансового відділу корпорації "Логос". Через 2,5 роки став фінансовим директором одного з підприємств, що входить до складу Першого національного виноробного холдингу. Тільки після цього, коли минуло півтора року (на початку 2005-го), став фінансовим директором усього холдингу.

З труднощами у професії стикався постійно. Але це нормально, оскільки професійний досвід збільшується тільки тоді, коли знаходиш шляхи виходу з критичних ситуацій. Головне: щоб труднощі загартовували, і знаходилися сили для вирішення нових проблем.

Ольга Олійник

фінансовий контролер Rockwool Україна:

- Я починала кар'єру з проходження практики у Rockwool, куди потрапила в 2004 році з Європейського університету (Київ) за розподілом на практику. Через два роки, у січні 2006 року, обійняла посаду фінансового контролера (на сходинку нижче фіндиректора, - Авт.). Для того, щоб стати головним бухгалтером або фінансовим директором, потрібен досвід. Випускник відразу таку посаду обійняти не може, тому що наші університети дають тільки базову освіту. Тому для будь-якої компанії буде ефективним узяти до себе на практику молодого фахівця, і вкласти у його розвиток необхідні грошові ресурси і зусилля.

Скільки їм платять

Зарплати бухгалтерів $

Посада Київ Міста-мільйонники
Помічник бухгалтера 100-500 50-200
Бухгалтер 200-1,5 тыс. 100-700
Головний бухгалтер 400-3 тыс. 200-1,5 тыс.
Фіндиректор 800-6 тыс. 400-3 тыс.

Чим вони займаються

Обов'язки бухгалтерів

Бухгалтер Головний бухгалтер Фінансовий директор
 • Облік фінансових документів.
 • Підготовка фінансової звітності.
 • Розрахунок ПДВ.
 • Обрахування прибуткового податку.
 • Нарахування заробітної плати працівникам.
 • Контроль над економним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, збереженням власності організації.
 • Формування облікової політики організації із залученням фахівців різних служб.
 • Керівництво розробкою і здійсненням заходів, спрямованих на дотримання державної і фінансової дисципліни.
 • Фінансове і податкове планування (формування фінансового квартального і щомісячного плану, контроль за виконанням).
 • Контроль за процесом бюджетування, забезпечення мінімізації фінансових втрат компанії.
 • Звітність перед партнерами.
 • Участь у переговорах з банками, постачальниками і підрядниками.

Де їх навчають

Кількість ВНЗ, що готують бухгалтерів

Спеціальність ВНЗ 1-2 рівня акредитації ВНЗ 3-4 рівня акредитації Випуск 2005 року, чол.
Всього
У тому числі приватні
Всього
У тому числі приватні
ВНЗ 1-2 рівня акредитації
ВНЗ 3-4 рівня акредитації
"Бухгалтерський облік" 193 35 64 15 16084 6960
"Облік і аудит" Фахівці 145 47 24464
Магістри 95 22 4589

Дані Міністерства освіти.

Скільки їх потрібно

Кількість вакансій і випускників, зареєстрованих у центрах зайнятості

Фахівці Вакансії Зареєстровані у центрах зайнятості
З неповною і базовою вищою 19071 20750
З повною вищою освітою 155 834

Дані Міністерства праці і соціальної політики на 1 липня 2006 року.

Переклад статті
"Баланс и гармония во всем",
джерело: Деньги.ua
№9 20.11.2006
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті