Необхідна освіта / Статті / Чи можна досягти кар'єрних висот без вищої освіти?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

21.12.2007 Чи можна досягти кар'єрних висот без вищої освіти?

Вищій освіті приділяють дуже велике значення в нашій країні. Часто пред'явлення диплома на співбесіді стає вирішальним чинником для найму на роботу. Тарифи оплати, знову ж таки, в багатьох структурах залежать від наявності "корочки" про вищу освіту. Та і кар'єрне зростання часто пов'язане з її присутністю в особистій справі.

Але що робити, якщо у вас немає вищої освіти? Або ж вона здобута, і ви навіть позаймалися тією професією, яку опанували - і зрозуміли: не моє. Ставити на собі хрест, вважаючи, що вище за першу сходинку ви ніколи не підніметеся - не по-нашому. Краще змінити своє ставлення до цього питання, змінивши "мінус" на "плюс".

Проблема. "Я почуваюся не у своїй тарілці, бо у мене немає диплома".

Рецепт. Припиніть топтатися на одному місці, починайте рухатися вперед. Витягніть голову з піску і озирніться. Відшукайте мотивацію, поставте мету і планомірно рухайтеся до неї. Ви боїтеся змінити роботу тільки тому, що у вас немає відповідної спеціальної освіти? Але у вас є чітке усвідомлення того, що та сфера, де ви зараз працюєте, вам не підходить. Знайдіть у собі сили зізнатися в цьому. Сформулюйте конкретну мету своєї діяльності. Намітьте шляхи досягнення. І - приступайте! Адже для того, щоб змінити своє життя, багато не треба - просто зробіть перший крок. Ніколи не пізно змінити свою професію.

Приклад. Марина тривалий час працювала у школі. Поки некеровані учні, нервові батьки і смішна зарплата не змусили її подати заяву про звільнення. Окинувши поглядом свій район, вона побачила, що в найближчих околицях не вистачає невеликого квіткового магазина. За п'ять років її магазинчик "обріс" філіями по всьому місту. Але ж Марина геть не має теоретичної бази щодо ведення торгівлі. Сама вона каже: "Звичайно, було жахливо! Але я розбила весь процес відкриття магазина на крихітні кроки: сьогодні їду до податкової інспекції, завтра замовляю стелажі. За маленькими кроками не було видно всієї глобальності моєї затії. Гадаю, що саме це допомогло мені досягти бажаного результату".

Проблема. "Хіба не важливо, є у мене спеціальна освіта чи ні?"

Рецепт. Вища освіта - це добре, але це ще не все. Це лише означає, що ви умієте вчитися. Вчорашній студент не стає професіоналом автоматично, це звання потрібно заслужити протягом років практичної роботи. Адже як часто вчорашні студенти, приступаючи до реальної роботи, чують: "Забудьте все, чому вас учили!"

Приклад. Ольга здобула освіту інженера-еколога. І навіть працювала на великому підприємстві, отримуючи не найменшу зарплатню. Але рутинна офісу довела її до різкої зміни діяльності. Вона завжди любила шити, навчившись цьому самостійно. Зібравшись із мужністю, Оля вирушила в Будинок Мод, розташований якраз по дорозі на її колишню роботу. Не раз вона заглядала в його вікна, прямуючи до своїх нудних паперів. І її узяли на посаду швачки. Сьогодні вона очолює один із відділів цього Будинку Моди.

Проблема. "Без вищої освіти я не зможу досягти пристойних кар'єрних висот".

Рецепт. Досить так думати - просто працюйте! Не треба довго розгойдуватися. Багатьом професіям можна навчитися, йдучи второваними доріжками. Ви хочете стати журналістом? Починайте писати, не чекаючи, поки у вас з'явиться диплом. Публікуйтеся в невеличких газетах і журналах. Так ви зав'яжете необхідні знайомства і "наб'єте" руку.

Приклад. Наталя Олексіївна втекла з дизайнерського бюро, де кілька років розробляла проекти ламп, шаф і диванів, у… політику. Диплома про відповідну освіту вона так і не отримала, а ось крісло мера одного з міст Росії - так.

Проблема. "Як я зможу працювати в колективі, де всі більш кваліфіковані, ніж я?"

Рецепт. Ніхто з колег не вивчатиме ваші дипломи, бо всіх цікавить лише добрий кінцевий результат. Якщо ви можете досягти його, не маючи "корочки" про вищу освіту, то в чому проблема?

Приклад. Катерина зуміла підняти бізнес своєї подруги на нові висоти саме завдяки відсутності спеціальної освіти. Нічого не розуміючи в основах рекламної справи, вона пропонувала абсолютно нестандартні ідеї, чим привабила до фірми нові замовлення і великі гонорари.

Проблема. "Інтерв'юери можуть просто викинути моє резюме, якщо не побачать там слово "вища" в графі "освіта".

Рецепт. Вашим козирем буде ваш досвід. Поясніть, що ви витрачали час на набуття навичок, а не на просиджування над конспектами. Втім, навіть якщо ви бездарно витратили останні три роки, ніхто не заважає вам казати про своє бажання "працювати, працювати і працювати". Досвід і ентузіазм справляють добре враження. Доведіть, що навіть ваші непрофесійні інтереси можуть піти на користь вашій кар'єрі. Роботодавець може віддати перевагу кандидату з трирічним досвідом інтерв'ювання в натовпі перед кандидатом, який три роки вчився і більше нічого не робив.

Приклад. Олена влаштовувалася на роботу в модний журнал. І в її резюме в графі "Освіта" жирною рискою було підкреслені слова "повна середня". Але вона вивалила перед інтерв'юером таку кількість своїх літературних опусів, надрукованих у невеликій місцевій газеті, що її узяли на роботу без звуку.

Як бачите, немає ніяких обмежень у тому, щоб кардинально змінити свій кар'єрний шлях. Але якщо вже ви зовсім не можете себе переконати, ніколи не пізно сісти за парту знов.

Переклад статті
"Можно ли достичь карьерных
высот без высшего образования?"
,
джерело: Shkolazhizni.ru
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті