Необхідна освіта / Статті / Чарівники ножиць. Навчання цирульників

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

15.01.2008 Чарівники ножиць. Навчання цирульників

Одержати диплом молодшого спеціаліста за фахом "перукар" в Україні можна у декількох ВНЗ, наприклад, у Київській академії перукарського мистецтва, Національному університеті культури і мистецтв, Всеукраїнській школі стилю і візажу. Навчання триває 2,5-3 роки. За цей час студенти опановують дві або навіть три професії, наприклад, перукар-візажист-стиліст. Головна особливість навчання - поєднання теорії і практики, вивчення як загальних предметів (економіка, правознавство), так і вузькоспеціалізованих.

Для бажаючих вивчитися швидше існує альтернатива - спеціалізовані курси, після закінчення яких і потрапляє у професію більшість майстрів. Вони існують практично при всіх великих салонах. Навчаються на них як новачки, так і практикуючі майстри для підвищення кваліфікації. Тривалість навчання становить від 2 до 6 місяців.

Навчитися перукарському мистецтву - не найдешевше задоволення. За диплом, який студенти одержують після трьох років навчання у ВНЗ, їм доводиться викладати близько $4-5 тис. Шестимісячні курси в іменитих столичних салонах коштують трохи дешевше - EUR 1,7-2 тис. У менш пафосних закладах за чотиримісячний курс доведеться викласти ще менше - близько $300.

Після закінчення курсів у молодого фахівця є шанс залишитися працювати в тому ж салоні, де він навчався. Перукар салону "Цирульня Едо" Вікторія Каленська працює перукарем вже сім років, змінивши два місця роботи. "Після курсів мені запропонували працювати перукарем-стажистом. Але таку пропозицію одержують далеко не всі випускники. Необхідно довести майстру-викладачу, що тебе ця робота дійсно цікавить, а не є такою собі тусовкою", - розповідає вона "24". Втім, закінчення курсів зовсім не означає, що вчитися перукарям більше не доведеться. Для того, щоб постійно бути в курсі останніх модних тенденцій, майстри періодично відвідують різні семінари, тренінги і майстер-класи.

Нюанси працевлаштування

Щоб влаштуватися у дійсно хороший салон, не досить потенціалу, добре поставлених рук і бажання працювати. Для цього знаючі люди наполегливо рекомендують закінчити курси при обраному вами салоні. "Звісно, після звичайного училища влаштуватися у висококласний салон практично нереально. Людину раді прийняти у великий салон, тільки якщо у неї є досвід, дипломи про перемоги в конкурсах перукарського мистецтва", - пояснює "24" перукар Анастасія Халіна. Тому більшість "зелених" фахівців починає працювати у звичайних перукарнях. Президент Союзу перукарів України Олексій Антонюк розповідає, що кар'єрний ріст майстра може відбуватися у двох напрямках. "Перше - рости усередині професії, почавши роботу з позиції стажиста, стати майстром. Такий фахівець може стати справді високооплачуваним. Можна дорости і до рівня арт-директора, керуючого салоном. Все залежить від професіоналізму, часових і фінансових зусиль, які перукар вкладає в своє навчання.

Можливості кар'єрного росту також залежать від рівня салону, в якому працює майстер. Що професійнішу команду має салон, то більше можливостей навчитися чомусь у майстрів, які там працюють", - пояснює пан Антонюк. У той же час Вікторія Каленська стверджує, що рівень салону не дуже впливає на рівень майстра. "Все залежить від самої людини. Якщо перукар не знаходить у собі сили опановувати тонкощі мистецтва і удосконалюватися, він залишається просто ремісником. І навпаки, постійно оновлюючи свої знання завдяки відвіданню семінарів і тренінгів, перукар, як правило, досить швидко переростає рівень свого першого місця роботи і йде до більш дорогого салону", - розповіла вона.

Інший варіант розвитку кар'єри перукаря - стати викладачем. Якщо майстер досяг певного рівня професіоналізму, він може розпочати викладати, читати семінари, писати книги і методичні посібники. Втім, такий варіант сьогодні вибирають тільки одиниці майстрів. "Амбітних перукарів катастрофічно не вистачає. В основній своїй масі люди задовольняються тим, що мають, залишаються "середнячками", не виховують у собі здоровий кар'єризм. Але ж на сьогоднішній день це досить перспективний шлях для розвитку", - говорить пан Антонюк.

Контрастні доходи

Заробіток перукаря залежить від його обороту і кількості клієнтів. Переважно, схема оплати праці складає ставку на рівні мінімальної заробітної плати, плюс відсоток від обороту. Анастасія Халіна вважає, що ціна перукарських послуг і, відповідно, дохід майстра напряму не залежить від рівня його професіоналізму. "Є дуже хороші майстри, які працюють у недорогих перукарнях, а є цілковиті дилетанти, які працюють в елітних салонах", - вважає вона. Втім, Олексій Антонюк запевняє, що в салон з високими цінами зовсім бездарну людину не візьмуть. А якщо це і відбудеться через непорозуміння, то дуже швидко виявиться.

Мінімальний заробіток перукаря все ж таки цілком залежить від рівня салону, в якому він працює. У перукарні в спальному районі міста можна розраховувати не більше, аніж на $150. Якщо ж після закінчення курсів при хорошому салоні перукар-початківець залишається працювати в ньому, стартовий заробіток може сягати $800 на місяць. Професіонали, які мають нагороди за участь у конкурсах перукарського мистецтва, можуть заробляти близько $1 тис. А місячний прибуток ексклюзивного майстра може сягати і $3-5 тис. Але такі доходи можливі тільки у великих містах. "Говорити, що так можна заробляти десь у Шепетівці, поки що не доводиться", - відзначає Олексій Антонюк.

Переклад статті
Вікторії Мельник
"Кудесники ножниц",
джерело: "24"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті