Необхідна освіта / Статті / Чи потрібен диплом?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

30.01.2008 Чи потрібен диплом?

Бум на вищу освіту, який охопив Україну, призводить до того, що кожного року з університетів випускається близько трьохсот тисяч дипломованих спеціалістів. Але наскільки папірець із надписом: "Диплом про вищу освіту" здатен допомогти у побудові успішної кар'єри? Останніми роками гонитва за вищою освітою в Україні набула велетенських масштабів. За даними Міністерства освіти і науки України, загальна кількість студентів уже перевищила один мільйон.

Більше ніж половину населення країни складають люди з вищою освітою, і ця цифра кожного року невпинно зростає. По закінченні школи усі випускники відчайдушно намагаються зачепитися за місце бодай в якомусь університеті заради того, щоб стати бакалавром, а то і магістром, та отримати такий бажаний папірець із надписом: "Диплом про вищу освіту". А потім, із дипломом в руках, уже дорослі люди виходять із рідного alma mater у реальний світ, шукати вітру в полі. Майже половина, а точніше - 47% молоді працює не за спеціальністю ("Дзеркало тижня", випуск № 34 (663)). Постає логічне запитання: чому? І навіщо тоді диплом?

По-перше, слід звернути увагу на те, що часто абітурієнти при виборі професії орієнтуються на престиж майбутньої спеціальності, або ж вступають на певний факультет за порадою батьків чи друзів. А, по-друге, у 16-17 років людина не в змозі зробити цілком свідомий вибір щодо майбутньої професії. Обирати фах не менш складно, ніж обирати, з ким пов'язати своє життя. Але, тим не менш, якщо людина одружується років у 25, то майбутню професію обирає у 17. І вибір вона робить не завжди правильний, тому згодом і з'являються думки про роботу не за спеціальністю, другу вищу освіту, або ж абсолютну відмову від освіти.

Якщо раніше диплом був надійною перепусткою в успішне життя, то тепер він часто стає звичайним папірцем, який припадає пилом разом з купою інших непотрібних документів. В суспільстві існують різні точки зору на те, чи потрібен диплом взагалі.

Дмитро Берников

Дмитро Берников, журналіст газети "Вечірні Вісті"

Дмитро Берников, журналіст газети "Вечірні Вісті" (навчався в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, хімічний факультет):

- Я вважаю, що диплом для успішної кар'єри не важливий. І без нього можна знайти довготривалу роботу та розраховувати на гідну заробітну плату. Для роботодавців компетентність спеціаліста важливіша за наявність папірця. Особисто я, в силу певних причин, не закінчив університет, але все ж планую здобути вищу освіту, оскільки вона необхідна для моєї подальшої політичної кар'єри.

Максим Білоусов

Максим Білоусов, директор компанії з розробки програмного забезпечення

Максим Білоусов, директор компанії з розробки програмного забезпечення (Київський національний економічний університет, спеціаліст з міжнародної економіки):

- Диплом потрібен обов'язково, оскільки це підтвердження певного рівня, і без нього дуже важко знайти роботу з достатньою оплатою. Як максимум, можна розраховувати на 500 у.о. Але існують і винятки. Наприклад, коли я працював фотографом, то мене ніхто не питав про освіту. Важливим був лише результат, який я міг уже показати - свою роль зіграло вміння робити якісні знімки та працювати на комп'ютері, а не наявність диплому. Якщо ти студент, то часто отримати хорошу роботу без зв'язків дуже важко, починаєш з мінімуму, напрацьовуєш досвід, береш участь у розробці кількох проектів і тоді можеш претендувати на щось більше. Коли я влаштовувався на попередню роботу в центр PR-консалтингу "Паблісіті Кріейтинг", то, безперечно, диплом мені допоміг. До речі, на оцінки абсолютно ніхто не звертає уваги, та й престиж вищого навчального закладу особливої ролі не відіграє.

Але трапляється і так, що люди з неповною вищою освітою обіймають високі посади у суспільстві, відкривають бізнес і досягають успіху, звідси висновок - кожен має приймати рішення для себе - наскільки впевнений у собі і чого може досягти. Диплом я розглядаю в даному випадку, як страховку.

Життя - це вибір людини, поєднаний з таланом та збігом обставин. Комусь щастить у пошуках роботи, комусь - не дуже. Кожен роботодавець дивиться на диплом крізь призму своїх пріоритетів: для одних його наявність грає вирішальну роль, у той час, коли для інших цінність дипломів знівельована через розповсюджені випадки їх купівлі. Що важливіше: диплом чи особисті якості? Правильна відповідь - їх симбіоз, але звучить якось надто ідеально. Тим не менш, до ідеалу треба йти, а ось яким шляхом - кожен має вирішувати сам.

Анастасія Бабенко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті