Необхідна освіта / Статті / У безробітні - з дипломом

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

09.02.2008 У безробітні - з дипломом

"Найкраща у світі освіта - здобута у боротьбі за шматок хліба", - любив казати американський політик Уенделл Філліпс. Що, втім, не перешкодило йому одержати диплом юриста, та не абиде, а у самісінькому Гарвардському університеті. Зараз же вища освіта забирає не тільки чимало зусиль, але часто і чимало коштів. То чи потрібно витрачати 5-6 років життя заради того, щоб у результаті стати власником шматочка пластику?

Біл Гейтс, Стів Джобс, Генрі Форд, Майкл Делл і Джон Девідсон Рокфеллер, чиє ім'я стало символом багатства, - всі ці люди не мають вищої освіти, зате є власниками найбільших статків. У нас же, звичайних смертних, часом виходить все навпаки - навіть престижна, здавалося б, спеціальність у "корочці" не завжди допомагає знайти бажану роботу. Хоча кожний у глибині душі впевнений, що після закінчення технікуму, університету або, принаймні, комп'ютерних курсів, зможе пристойно заробляти і досягати нових кар'єрних висот. Проте, можна сказати однозначно - диплом сам по собі перестав служити гарантією успішного працевлаштування.

- Минулого року були випущено дуже багато юристів, економістів, менеджерів. Не всі з них змогли працевлаштуватися за фахом, – розповів Віктор Горячев, заступник начальника управління освіти та науки Дніпропетровської міськради. - Цього року вже зменшено держзамовлення на економічні, правові спеціальності, а також менеджмент і міжнародні відносини. Тепер найбільше потрібні фахівці інженерного, будівельного, комп'ютерного і науково-технічного профілів.

Наталія Стегнієнко

Наталія Стегнієнко, директор КЦ "МОЯ РОБОТА"

- На гребені популярності зараз топ-персонал, висококваліфіковані управлінці; фахівці у сфері продажу всіх рівнів, від рядового співробітника до керівника відділу або напрямку; фахівці у сфері страхування; фахівці у сфері високих технологій, біотехнологій, будівельної індустрії і харчової промисловості; IT-фахівці і фінансисти, - додала Наталія Стегнієнко, директор КЦ "МОЯ РОБОТА". - Вища освіта потрібна для всіх цих напрямків, окрім, може, сфери виробництва. Там є підвищений попит на грамотних фахівців робочих спеціальностей з рівнем освіти - училище, технікум. У цілому ж, вимоги роботодавців і претендентів щодо рівня освіти адекватні. За винятком випадків, де для топ-персоналу і середньої ланки менеджменту висуваються такі вимоги, як обов'язкове знання іноземних мов або ступінь МВА.

І дійсно, важко уявити, скажімо, держслужбовця без диплома або юриста-самоучку. Та що там - навіть до лікаря-трієчника на прийом йти навряд чи хтось захоче.

- Як правило, наявність диплома певної спеціальності просять підкріпити досвідом роботи за нею ж, - говорить Наталія. - Також визначальним є і "ім'я" ВНЗ. Наприклад, досить часто для вакансії юриста роботодавець указує у вимогах певні ВНЗ, у тому числі - НЮАУ ім. Ярослава Мудрого. Але диплом - це первинний фактор, наявність знань перевірять у будь-якому випадку.

- У нас в країні диплом не настільки важливий, - готовий сперечатися провідний інженер компанії "Інтеллеком" Сергій Лисюк. - Загалом, у більшості IT-фахівців при працевлаштуванні про наявність диплома навіть не питають. Ось за кордоном без нього - нікуди. Особливе значення має не сам диплом, а перелік вивчених дисциплін.

Та й у творчих професіях - дизайн, журналістика, рекламна справа, - за наявності здібностей і досвіду спеціалізована освіта мало кого хвилює. Хоча самоосвіта тут просто необхідна - книги, тренінги, курси... Для роботодавця ж головне - результат. І що демократичнішим є керівництво компанії, тим рідше в ній дивляться на "корочки".

Зростає попит і на робочі спеціальності. Кваліфікований слюсар цілком може заробляти більше рекламного агента середньої руки. Отже не є дивним бажання багатьох роботодавців налагодити співпрацю з училищами.

Маргарита Корчинська

Маргарита Корчинська, менеджер з відбору і найму персоналу ІКК "Баланс-Клуб"

- Студенти ПТУ проходять практику в нашій друкарні, до речі, одержуючи за свою роботу заробітну плату. Ми ж маємо нагоду придивитися до хлопців і дівчат і запросити найкращих з них до нас на роботу, – говорить Маргарита Корчинська, менеджер з відбору і найму персоналу ІКК "Баланс-Клуб".

Проте всі роботодавці так чи інакше сходяться в одному - освіта, здобута після школи, допомагає розвинути аналітичне мислення й істотно розширює кругозір. Як заявив президент Києво-Могилянської академії В’ячеслав Брюховецкий газеті "День" (№156), "ринок праці диктує необхідність зміни спеціальності до 4-6 разів у житті, а для цього потрібна фундаментальна освіта, яка і дозволить протягом життя опановувати різні знання та навики, необхідні для зміни професії". Зрештою, тільки від нас з вами залежить - чи стане диплом звичайною оздобою стіни або першим щаблем на кар'єрних сходах.

Переклад статті Ольги Калитки
"В безработные - с дипломом",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті