Необхідна освіта / Статті / Мистецтво... Де ж йому навчають?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

03.03.2008 Мистецтво... Де ж йому навчають?

Серед нас багато людей здібних і творчих, але як розвинути власні таланти і здібності? Спеціальностей у сфері мистецтва декілька десятків. Якщо ви рішуче налаштовані присвятити себе цій сфері діяльності, то маєте визначитися у виборі навчального закладу, який може надати вам диплом з обраної спеціальності.

Кожен абітурієнт на порозі вищої школи вирішує, куди ж все-таки піти вчитися. Деякі, так до пуття і не визначившись, вступають навмання... Але, сподіватимемося, що основна маса вступників усвідомлює важливість вибору майбутньої професії і не поспішає зробити крок на східці першого-ліпшого ВНЗ. Тут мають значення і особисті якості людини, її інтерес до певного виду діяльності, і, звичайно, матеріальна винагорода майбутньої спеціальності. З кожним днем з'являється все більше нових професій, і зважаючи на те, що вони крокують у ногу з 21 століттям, тим більше цікавості викликають у молоді. Серед нас багато людей здібних і творчих, але як розвинути власні таланти і можливості, де вивчити всі тонкощі імпонуючої професії і, врешті-решт, яким чином продемонструвати ваші видатні здібності народним масам або хоча б вузькому колу фахівців?

Професій всіх не злічити...

Спеціальностей у сфері мистецтва величезна кількість, хоча якщо запитати людину, яка не має нічого спільного з творчістю, про те, які асоціації у неї викликає вислів "люди мистецтва", то, швидше за все, можна почути у відповідь: "Художники, музиканти... актори". У кращому випадку, після тривалої паузи вам назвуть ще декілька професій. Насправді, їх декілька десятків. Закінчивши спеціалізований вищий навчальний заклад, ви можете стати професіоналом у галузі літератури, художньої творчості, письменником, редактором або журналістом... До професій мистецтва також відносять скульпторів, художників і модельєрів, мистецтвознавців у галузі образотворчої і декоративно-прикладної творчості, композиторів, аранжувальників, диригентів, музикантів і співаків. А як можна забути про професіоналів і мистецтвознавців у сфері хореографії, режисерів і акторів кіно, театру і естради. Ви можете стати декоратором, дизайнером, радіо- або телеведучим. В одному ряду з названими професіями стоять клоуни, ілюзіоністи, акробати і циркові артисти. У декого може викликати подив те, що в окрему групу працівників мистецтва виділяють спортивних тренерів, інструкторів-методистів і самих спортсменів. Одними з найпотрібніших професій мистецтва є стилісти, візажисти, перукарі і т.д.

Хай мене навчать...

Якщо ви рішуче налаштовані присвятити себе культурі і мистецтву, то маєте визначитися з вибором навчального закладу, який може надати вам диплом з обраної спеціальності. В Україні їх чимало, якщо брати до уваги, що навіть у деяких технічних ВНЗ існують факультети, які випускають фахівців тієї або іншої галузі мистецтва. Найвідомішими з них, які надають високий рівень спецпідготовки, є Київський національний університет культури і мистецтва, Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука, Львівська державна музична академія імені М. В. Лисенка, Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, Одеська державна академія імені А.В. Нежданової, Харківська державна академія культури, Харківський державний інститут мистецтв імені І.П. Котляревського та інші.

Окрім того, у багатьох ВНЗ існують факультети, які випускають фахівців, які мають безпосередній стосунок до сфери мистецтва. Міжнародний слов'янський університет навчає молодих хореографів, Полтавський державний технічний університет імені Юрія Кондратюка - професіоналів у галузі образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва і т.д.

Але диплом державного зразка видається в даній сфері не тільки вищими навчальними закладами, але і технікумами та коледжами, які надають середню професійну освіту. Наприклад, одержати диплом дизайнера інтер'єру, реклами, одягу, взуття, а також зачісок і макіяжу ви можете в Художньому коледжі художнього моделювання і дизайну. А ось ВНЗ для фахівців естрадно-циркового мистецтва в Україні зовсім мало. Таку спеціалізацію можуть запропонувати лише на факультеті театрального мистецтва в КНУТКіТ, Київському державному коледжі естрадного і циркового мистецтв, а також у Луганському обласному коледжі культури і мистецтв.

Навчання - світло, а невчених - тьма...

Отже, що вам потрібно знати, уміти, щоб вступити до такого вищого навчального закладу? Чим необхідно захоплюватися і які таланти розвивати, щоб збільшились шанси на вступ? Чи досить лише таланту або, навпаки, вистачить тільки старанності, завзятості і певних знань? Кого захоче побачити екзаменаційна комісія серед студентів? Спершу відзначимо, що в більшості ВНЗ культури і мистецтва основними іспитами є українська мова і література і, звичайно ж, творчий конкурс з обраної спеціальності. Але проблема у тому, що рівень підготовки нинішнього школяра - величезна проблема для сучасного мистецтва. Після закінчення школи ми з точністю відтворимо теорему Піфагора, але з величезними зусиллями пригадаємо назву хоча б однієї опери Чайковського. Ми не вміємо співати, а спроби співати у ванній не входять до переліку іспитів у консерваторії. Смикання перед дзеркалом ніяк не пов'язане з роботою хореографа, а танці біля колонок дискотеки можуть позбавити не тільки музичного слуху, але і слуху взагалі. На щастя, що окрім звичайних шкіл середньої освіти існує велика кількість музичних, театральних і художніх шкіл та ліцеїв, танцювальних курсів і гуртків, шкіл дизайну і, зрештою, приватних репетиторів, завдяки яким ви здобудете базові знання в тій або іншій сфері мистецтва. Отже, меж для саморозвитку немає, а стимул є, оскільки під час вступу ви повинні будете представити комісії цілий спектр умінь і навиків. Якщо ви вступаєте, скажімо, на акторську майстерність, слід підготувати виконання художнього твору, також перевірять ваші музичні і пластичні дані. Під час вступу до консерваторії, музичну академію або на музичний факультет ви повинні будете пройти прослуховування зі спеціальності (концертна програма), співбесіду з теорії музики і сольфеджіо. Абітурієнти, які вступають за напрямками "Образотворче мистецтво" і "Реставрація творів мистецтва" повинні подати з комплектом документів живопис, малюнки, композиції, а на спеціалізацію скульптури - фотографії або оригінали робіт зі скульптури. Юним хореографам влаштовують огляд з професійних дисциплін, хореографічних і виконавських робіт. На естрадно-циркове мистецтво студенти приймаються на конкурсній основі відповідно до їх здібностей і т.п.

Знання прокладуть дорогу до багатства - якщо ви тільки знаєте, яку дорогу вибрати

Своє перше робоче місце ви можете знайти ще в стінах вищого навчального закладу, проходячи практику, беручи участь у конкурсах, показах і виставках. Але питання про працевлаштування випускників ВНЗ культури і мистецтва є серйозною проблемою кадрового забезпечення. Відчуваючи дефіцит висококваліфікованих кадрів (акторів, музикантів, артистів балету), установи культури не можуть забезпечити їх належним рівнем заробітної плати і соціальних гарантій. І якщо у вас немає родичів і знайомих, які влаштують вас на високооплачувану роботу за спеціальністю, то протягом першого року після закінчення ВНЗ ви можете розраховувати на зарплату в межах 300 у.о. Але далі все залежить від вас, ваших здібностей і талантів, вашого уміння зарекомендувати себе і розкритися, як професіонал. З кожним днем з'являється все більше програм для талановитої молоді і можливості потрапити у вітчизняний шоу-бізнес. І пам'ятайте, що успіх приходить до людей, які у нього вірять, а натхнення не любить відвідувати ледачих... Невпинно удосконалюйте своє мистецтво і робіть світ кращим... Все у ваших руках.

Переклад статті Тетяни Жигалюк
"Искусство… Где же ему учат?",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті