Необхідна освіта / Статті / Спеціальності у сфері нерухомості

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

12.03.2008 Спеціальності у сфері нерухомості

Професії, пов'язані з оцінкою та управлінням нерухомістю, входять до десятки найбільш високооплачуваних. Але шлях до великих "дивідендів" не може бути легким: щоб стати експертом у сфері нерухомості, доведеться добряче попрацювати у ВНЗ.

Спеціаліст у галузі нерухомості - це універсал: він і управлінець, і економіст, і еколог, і оцінювач, і будівельник, і землемір, і архітектор. Тобто, майстер на всі руки. Освіта фундаментальна і багатопрофільна, тому випускників розбирають миттєво. Одна проблема - ВНЗ, де готують фахівців, не так вже багато, прийом на бюджетні місця обмежений, і "відвоювати" своє місце у лавах першокурсників буде непросто. Скажімо, конкурс на популярну спеціальність "Міський кадастр" сягає до 18 осіб на місце! Але немає нічого неможливого - необхідно готуватися і штурмувати ВНЗ.

Перш за все, слід вибрати відповідну спеціальність у сфері нерухомості:

  • Земельний кадастр
  • Міський кадастр
  • Землеустрій і земельний кадастр
  • Експертиза і управління нерухомістю.

На перший погляд, назви співзвучні і досить близькі одна одній. Частково це дійсно так: навчальні програми спеціальностей багато в чому перегукуються, але є й відмінності.

Земельний кадастр

Нерухомість у сприйнятті обивателя - це будинки і різні споруди. Насправді цим терміном називають будь-який об'єкт, який у буквальному розумінні не можна посунути. Річки, озера, лісові масиви, земля - все це нерухомість. "Земельний кадастр" - первісток у сім'ї спеціальностей, пов'язаних з нерухомістю. Тут навчають досліджувати, оцінювати і розподіляти природні об'єкти і передовсім - землю. Грубо кажучи, земельний кадастр - це управління незабудованими земельними територіями. Головний параметр оцінки, який впливає на вартість землі, - її родючість. Звідси й особливий перелік дисциплін: екологія землеволодіння і землекористування, земельне обстеження і межування, державна реєстрація, облік і оцінка земель, моніторинг і кадастр природних ресурсів тощо.

Землеустрій і земельний кадастр

Спеціальності "Земельний кадастр" і "Землеустрій і земельний кадастр" практично брати-близнята. Сфери застосування знань - одні і ті ж: оцінка і оформлення земель у комітетах, облік, інвентаризація і межування територій. Але якщо кадастр - це замірювання і реєстрація земель, то землеустрій - наука про розумне і економне використання територій. Отже, випускники цієї спеціальності можуть працювати як експертами із земельних питань, так і проектувальниками. Наприклад, хороший землевпорядник ніколи не дозволить розрізати дорогами місцевість так, щоб мешканцям було незручно вести господарство, не проведе лінії електропередач крізь паркову зону, не дозволить відкривати шкідливе виробництво поблизу населених пунктів тощо. У списку предметів спеціальності - землевпоряджувальне проектування, землевпоряджувальне обслуговування, територіальна організація селянських господарств, межування.

Земельна палата чи ЖЕК?

Список організацій, у яких ви проходитимете практику, безпосередньо залежить від спеціальності. Якщо збираєтеся вчитися на землевпорядника, вас чекають земельні кадастрові палати, департамент земельних ресурсів Москви, Федеральне агентство кадастру об'єктів нерухомості і т.д. Якщо вибрали спеціальності "Міський кадастр" або "Експертиза і управління нерухомістю", готуйтеся до стажувань у проектних і будівельних організаціях, архітектурних компаніях, агентствах нерухомості, ЖЕКах і відділеннях БТІ.

Міський кадастр

Спеціальність "виросла" з "Земельного кадастру" і вперше з'явилася в ДУЗі десять років тому. Її відкриття - явище закономірне, адже міські території потребують оцінки аж ніяк не менше за сільські. Попри досить молодий вік, "Міський кадастр" вважається більш перспективним напрямком підготовки, аніж земельний. Про це свідчить і високий вступний конкурс.

Якщо вартість землі розраховується на підставі показників її родючості, то міська нерухомість оцінюється за абсолютно іншими параметрами: аналізується технічний стан будівель, рівень орендної плати і оподаткування. Але, окрім будівель і споруд, є ще і міські землі, які також потребують оцінки і управління. Виходить, випускники спеціальності "Міський кадастр" займаються не лише інвентаризацією будівель, але й містобудуванням, плануванням та архітектурою міських територій. Серед дисциплін спеціальності: управління міськими територіями, оцінка землі і об'єктів нерухомості у місті, містобудівний кадастр, кадастр забудованих територій.

Експертиза і управління нерухомістю

Спеціальність переважно спрямована на вивчення будівель і споруд. Випускники займаються експертизою, інспекцією, проектуванням і будівництвом житлової і комерційної нерухомості. Окремий пункт - торгівля і ріелторська діяльність. До навчального плану входять такі предмети, як технологія будівельного виробництва, експертиза і проектування нерухомості, управління нерухомістю, операції з нерухомістю та страхування, оцінка власності.

Де навчають

Вступати можна до Московського державного будівельного університету (МДБУ), Московського державного університету природооблаштування (МДУП) або Московського інституту комунального господарства і будівництва (МІКГіБ). У МІКГіБ є тільки заочна і очно-заочна форми навчання. Спеціалізації ("реконструкція" і "управління ЖКГ") пропонує МГСУ, решта ВНЗ тільки планує їх відкрити. За кількістю бюджетних місць МДБУ також вважається лідером - тут їх 50, тоді як в МДУП всього 10, а в МІКГіБ студенти навчаються на платній основі. В будь-якому з ВНЗ абітурієнтам доведеться здавати математику, фізику і російську мову.

Думка експертів

Микола Конокотін, завідуючий кафедрою міського кадастру ДУЗ:

- Фахівець з кадастрів обов'язково повинен бути хорошим землевпорядником і економістом - мало просто розбиратися у видах нерухомості, важливо уміти раціонально використовувати простір. Тому, вибираючи ВНЗ, перш за все загляньте в навчальний план майбутньої спеціальності. Програма повинна базуватися на трьох основних складових: геодезії, економіці та землеустрої.

Олександр Прозоровській, завідуючий кафедрою "Експертиза і управління нерухомістю" МДУП:

- Більшість абітурієнтів, які вступають на спеціальність "Експертиза і управління нерухомістю", думають, що з них готуватимуть людей, які уміють вигідно продавати елітні квартири і жонглюють мільйонами євро. Це не зовсім так. Підготовка наших студентів набагато ширша, а покупка і продаж об'єктів нерухомості - всього лише частина роботи майбутнього фахівця.

Вибираючи конкретний ВНЗ, раджу вийти на неофіційний сайт, поцікавитися думкою студентів: чому і як тут учать. Якщо всі предмети зосереджені винятково на ріелторській діяльності, варто замислитися: чи потрібна вам така вузька підготовка?

А наші випускники знають, як будівлю спроектувати, побудувати, правильно експлуатувати, а вже після цього - продати, здати або здіснити іншу операцію з нерухомістю. Із студентами діляться своїм досвідом не тільки висококваліфіковані викладачі ВНЗ, але й фахівці-практики: професійні інженери, архітектори, оцінювачі, підприємці, що працюють з нерухомістю.

Студентські будні

Ірина Бабичева, студентка четвертого курсу Державного університету землеустрою:

- Вступаючи до ДУЗ, треба мати на увазі, що вуз технічний - тут готують інженерів. Тому вивчатимете і математику, і фізику, й інші непрості предмети. Доведеться дуже багато креслити, і якщо до цього душа не лежить, то дорога у професію закрита. Кожний студент тут розробляє свій проект. Я, наприклад, "створила" власне місто чисельністю 8 тис. осіб - врахувала все, аж до провулків і розташування шкіл.

Практика - окрема тема. Це ціле життя нашого університету - цікава, яскрава, незабутня. У нас є свій полігон, де з першого по третій курс ми проходимо геодезичну практику. Щороку два-три тижні ми живемо на полігоні і проводимо геодезичні вимірювання, щоб у результаті скласти план дорученої нам ділянки. Це неймовірно цікаво. І головне - увечері, після закінчення робіт, починається зовсім інше життя, коли вся молодь збирається, співають пісні під гітару, готують шашлики, спілкуються і одержують масу позитивних емоцій!

Прим. ред. - стаття оглядає стан ринку праці і освіти РФ; про перелік спеціальностей і спеціалізацій даного напрямку в Україні можна довідатись тут

Переклад статті Наталії Іллюшиної
"Специальности в сфере недвижимости",
джерело: журнал "Куда пойти учиться"
сайт www.ucheba.ru
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті