Необхідна освіта / Статті / Хто захищає наші права?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

26.03.2008 Хто захищає наші права?

Якщо Ви не здригаєтеся при слові "суд" та з задоволенням дивитеся фільми про судові розгляди і розслідування, можливо, Вам долею призначено працювати у сфері юриспруденції. У цій статті Ви зможете знайти необхідні відомості про те, де навчають розбиратися в законах, ким можна працювати знавцеві права і скільки можливо в цій сфері заробляти.

Imperitia pro culpa habetur (незнання вважається за провину) - так говорили стародавні римляни, родоначальники сучасного права, творці ранніх систематизованих зведень законів, які вже чітко відмежовувались від звичайних релігійних норм і догм. З того самого часу, коли людина навчилася доводити свою правоту не тільки з допомогою сили й зброї, знання законів, правил і звичаїв, усталених у суспільстві, дає безумовну перевагу у будь-якій сфері життя, дозволяє цивілізовано вирішувати конфлікти і успішно захищати свої права.

Суспільство не стоїть на місці, і потреба в юристах, адвокатах, правознавцях зростає з кожним роком. Попит народжує пропозицію, а значить, є необхідність у навчанні кваліфікованих фахівців у галузі права.

Зараз практично кожний значний ВНЗ гуманітарної спрямованості має "Правознавство" у своєму списку спеціальностей для навчання. Будь-хто з бажаючих може навчатися праву, здавши декілька іспитів і пройшовши конкурсний відбір, за результатами якого вступити на платне або бюджетне (безкоштовне, за рахунок держави) навчання. Слід відзначити, що вступити на "бюджет" набагато складніше у зв'язку з тим, що кількість абітурієнтів, які претендують на бюджетне місце, набагато більша, ніж на платне. Як правило, під час вступу до ВНЗ по напрямку підготовки "Право" необхідно здати такі дисципліни: основи правознавства, українську мову і літературу, історію України. Право є гуманітарною дисципліною, тому знання точних (математика) і природничих (хімія, фізика) наук під час вступу не потрібне. Також відзначу, що в більшості ВНЗ під час вступу є предмети обов'язкові до здачі на будь-яку спеціальність (наприклад, українська мова і література), і декілька - на вибір абітурієнта (наприклад, обрати два з п'яти предметів: основ правознавства, економічної і соціальної географії, історії, основ економіки та іноземної мови).

Правила вступу, умови відбору і конкурс можуть відрізнятися в різних вищих навчальних закладах, але перелік вище згаданих предметів, необхідних під час вступу за фахом "Правознавство", буде схожим у всіх ВНЗ. Тому під час вступу Вам, безумовно, дуже допоможе, якщо Ви зі шкільної парти захоплювалися правознавством, мовами та історією.

Припустимо, Ви успішно закінчили навчання і одержали диплом. На яку посаду тепер можна претендувати? Ким працювати? Куди податися? Для детальної відповіді на це питання пропоную ознайомитися із списком професій, у яких потрібні професіонали в галузі правознавства, прокурорського нагляду і правосуддя, з вказанням коду професії згідно Класифікатора професій ДК 003-95:

2421.1 23667 - Науковий співробітник (правознавство)

2421.2 20059 - Адвокат

2421.2 - Державний радник юстиції

2421.2 - Консультант науковий (правознавство)

2421.2 24450 - Прокурор

2421.2 24451 - Прокурор-криміналіст

2421.2 - Радник юстиції

2421.2 - Старший помічник Генерального прокурора України з особливих доручень

2421.2 - Юрист

2422 20089 - Арбітр

2422 - Арбітр арбітражного суду

2422 20092 - Арбітр державний

2422 24513 - Ревізор з перевірки діяльності арбітражів

2422 - Суддя

2422 25299 - Член суду

2429 - Інспектор праці (правовий)

2429 24173 - Нотаріус

2429 24176 - Нотаріус державний

2429 24740 - Слідчий

2429 24743 - Слідчий з особливо важливих справ

2429 24758 - Радник

2429 25392 - Експерт

2429 25500 - Юрисконсульт

При виборі професії вирішальне значення має спеціалізація права, якій приділялась основна увага під час Вашого навчання. Якщо найбільша кількість годин була начитана з кримінального і адміністративного права, то Вас із задоволенням візьмуть до прокуратури, а якщо з господарського і цивільного права - можете сміливо прямувати на підприємство як юрисконсульт або експерт з правових питань. Деякі посади, окрім наявності диплома, мають низку вимог, без відповідності яким Ви не зможете їх обіймати. Найжорсткіші вимоги пред'являються до суддів, нотаріусів, правоохоронців (прокурори, слідчі), адвокатів та інших працівників, діяльність яких забезпечується або контролюється державою.

Відзначу, що спеціальність "Правознавство" відноситься одночасно до групи спеціальностей "Педагогічна освіта". Викладацька діяльність особливо підійде тим, кому теорія і наукові дослідження в галузі права виявляться цікавішими за звичайну практику.

Тепер про головне - про заробітки. Заробітна плата фахівців у галузі права залежить, як і у будь-якій іншій сфері діяльності, від кваліфікації та роботодавця. А це значить, що мало бути хорошим спеціалістом, потрібно ще знайти такого роботодавця, який гідно оцінить Ваші здібності.

Перше робоче місце молодому юристу знайти не так вже й важко. Юрисконсульти і правознавці завжди потрібні. Заглянувши до міських центрів зайнятості, Ви практично завжди зможете знайти оголошення про пошук юриста або юрисконсульта, а це значить, що у Вас завжди є вибір. І не потрібно себе недооцінювати! Навіть для молодих юристів, які щойно закінчили ВНЗ, заробітна плата нижче 800-1000 грн. вважається дуже маленькою. Якщо ж ніяк не щастить знайти роботу з гідною оплатою за Вашу працю, наймайтеся на роботу з меншим заробітком, одержуйте досвід і одночасно шукайте вигідніше місце, де керівництво більше цінує співробітників, які забезпечують правовий захист їхнього бізнесу. В даний час більш-менш нормальним для звичайного юриста в невеликому місті вважатиметься заробіток не менше 2000 грн. У великих містах заробітна плата, природно, буде на порядок вищою. Багато хто для старту використовує державні органи. Часто молодь наймається на посаду державного виконавця у виконавчій службі або помічниками суддів. Робота далеко не найвисокооплачуваніша, тому молоді фахівці, як правило, тут надовго не затримуються, використовуючи її як плацдарм для подальшої кар'єри. Зате досвід одержують колосальний.

Працювати за наймом фахівцю-правознавцю абсолютно необов'язково. Ви можете зайнятися приватною юридичною практикою, стати адвокатом або нотаріусом, і тоді Ваш дохід залежатиме від Вашої активності, а ціну за свої послуги Ви зможете призначати самі.

Отже, якщо Вас надихнула можливість стати знавцем у галузі права, і Ви вирішили вступити до правового ВНЗ, як визначити кращий і де знайти найближчий? У цьому Вам допоможе наведена нижче таблиця, складена за матеріалами інтернет-порталу www.osvita.org.ua.

Рейтинг правових вищих навчальних закладів України:

Використані скорочення:

Інп - індекс якості науково-педагогічного потенціалу;

Ін - індекс якості навчання;

Імв - індекс міжнародного визнання.

№ п/п Форма власності Назва учбового закладу, місто місцезнаходження Інп Ін Імв Інтегральний індекс (рейтинг)
1 державна Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого (м.Харків) 17,809 6,230 6,069 30,109
2 державна Київський університет права НАН України (м.Київ) 21,003 1,189 0,000 22,192
3 державна Одеська національна юридична академія (м.Одеса) 1,660 2,644 13,160 17,465
4 приватна Академія адвокатури України (м.Київ) 4,318 1,720 0,000 6,038
5 приватна Київський університет туризму, економіки та права (м.Київ) 3,189 1,083 0,006 4,277
6 приватна Академія праці і соціальних відносин Федерації професійних спілок України (м.Київ) 1,580 1,334 0,000 2,914
7 приватна Міжнародний університет бізнесу і права (м.Херсон) 1,267 0,823 0,002 2,0917

Не знайшли своє місто, а їхати до Києва, Харкова чи Херсона далеченько? Немає приводу зневірюватися! Існує безліч дрібніших ВНЗ, які здійснюють навчання майбутніх правознавців. До них відносяться не тільки інститути, академії та університети, але і технікуми, коледжі. Магістрів права технікуми не випускають, але бакалавром Ви стати зможете, а потім, якщо буде бажання, можна продовжити денне або заочне навчання у ВНЗ більш високої акредитації, щоб одержати ступінь фахівця або магістра.

Дерзайте, майбутні судді, адвокати, прокурори і юристи!

Переклад статті Сергія Черенкова
"Кто защищает наши права?",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті