Необхідна освіта / Статті / Царі природи?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

09.04.2008 Царі природи?

Серед кваліфікованих працівників сільського господарства - агрономи, гідротехніки, зоотехніки, лісівники, ветеринари тощо. Робота ця відповідальна і важка, вона вимагає самовіддачі, терпіння і чималого багажу знань за спиною. На сьогоднішній день село потребує кваліфікованих кадрів з вищою освітою, особливо з агротехнічним профілем.

Із спілкування з природою ви винесете
стільки світла, скільки ви захочете
і стільки мужності та сили, скільки вам потрібно.
І. Зейме

Нарешті довгоочікувані вихідні... Спати нема коли, адже стільки всього потрібно встигнути... Передовсім, ви поспішаєте до супермаркету, щоб купити продукти на наступний тиждень. Як завжди, на полицях розмаїття всього, чого душа бажає, починаючи від полуниць "не по сезону" і закінчуючи невідомими нам раніше заморськими овочами та фруктами. Ви мчите з візком між рядами, прагнучи утримати в пам'яті все, що потрібно взяти. Так, картопелька, цибулька, капуста, свіженька рибка прямо з акваріуму, два десятки яєць... О так, потрібно ще купити мед і молоко для застудженого горла. А ось і "свіже" м'ясо, для більшої зручності розкладене по окремих упаковках. Вершкове масло, ковбаса, хліб... нібито все!

Ми рідко замислюємося, звідки беруться ці продукти в магазинах і на ринках, чиї роботящі руки дбайливо вирощують для нас фрукти і овочі, птицю, худобу, ловлять рибу, відбирають у працьовитих бджіл їхні солодощі... І в чиї добрі руки ви віддаєте свого нового улюбленця на перше щеплення? Зрештою, ваш дерев'яний обідній стіл... хтось же зрубав для його виготовлення декілька молодих сосен.

Бійці невидимого фронту...

Професіоналів, які мають безпосереднє відношення до природи, працюють із землею, тваринами, лісовим і водним господарством, дуже багато. І, впевнена, що про окремі спеціальності пересічний городянин навіть не чув. Наприклад, ви знаєте, хто такий вздимник? А професія корисна, вздимник збирає смолу хвойних дерев, яка широко застосовується у виробництві, обробці деревини тощо.

Серед кваліфікованих працівників сільського і лісового господарств, рибництва і рибальства - агрономи, гідротехніки, зоотехніки, лісівники, професіонали у галузі біологічних, агрономічних і медичних наук, ветеринари тощо.

Агроном повинен знати агротехніку вирощування сільськогосподарських культур, правильно розуміти і враховувати природні і економічні умови та особливості свого господарства, бути організатором сільськогосподарського виробництва, піклуватися про ефективне використання землі, збереження і примноження природних ресурсів.

Гідротехнік має вміти оцінювати вплив різних споруд на гідрологічний режим водних об'єктів і уявляти, як гідрологічні умови впливають на конструктивні особливості, розміщення і експлуатацію гідроспоруд, визначати всі складові водного балансу меліорованих територій і давати гідрологічне обґрунтування меліоративним заходам.

Зоотехнік є спеціалістом у галузі розведення сільськогосподарських тварин, зоогігієни і технології виробництва продуктів тваринництва, фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин.

Складовою роботи ветеринара, окрім лікування, щеплення і оперування тварин, є також вивчення рідкісних хвороб, епідеміологічної обстановки, розробка вакцин, генні дослідження.

У більшості випадків, дані професії вибирають люди, які з дитинства знають цю роботу, і які йдуть по стопах своїх батьків. А хто не мріяв у юні роки стати ветеринаром, щоб лікувати нещасних тварин? Але на порозі вищої школи більшість поспішає стати економістами, юристами, технарями, забуваючи, що основою всього людського існування є природа-годувальниця, яка потребує дбайливого і відповідального ставлення.

Недостатньо тільки здобути знання: треба знайти їм застосування (І. Гете)

Для того, щоб стати висококваліфікованим працівником даної сфери, необхідно мати високий рівень знань у галузі фізичних, математичних, технічних, біологічних, агрономічних, медичних чи гуманітарних наук. Окрім того, ця робота відповідальна і важка, вона вимагає самовіддачі, терпіння і чималого багажу знань за спиною. Спеціаліст сільськогосподарської сфери зобов'язаний знати правила, норми, стандарти, технічні умови і характеристики, встановлені Міністерством аграрної політики України. На сьогоднішній день село потребує кваліфікованих кадрів з вищою освітою, особливо з агротехнічним профілем. А якщо говорити про ветеринарів, то, за їх власними висловлюваннями, можна зробити висновок, що фахівець даного профілю повинен мати "абсолютну і безмежну любов до тварин, уміти швидко і сміливо приймати рішення у нестандартних ситуаціях, мати фізичну силу і витривалість".

І залишить отчий дім мученик науки...

Завданням вищих навчальних закладів даної спеціалізації є пошук і відбір сільської молоді, орієнтація її на здобуття професій, необхідних у сільськогосподарському виробництві. Державні аграрні університети діють в Одесі, Херсоні, Білій Церкві, Львові, Дніпропетровську, Умані, Миколаєві, Вінниці. Молодих спеціалістів у галузі сільського господарства готують національні аграрні університети в Києві, Сумах, Харкові, Луганську. Здобути вищу освіту у сфері ветеринарії можна у Львівській національній академії ветеринарної медицини С. Гжицького, Харківській державній зооветеринарній академії, на факультеті ветеринарної медицини, наприклад, у Полтавській державній аграрній академії або Подільському державному аграрно-технічному університеті.

Після закінчення такого ВНЗ знайти роботу буде неважко. На сайтах вакансій для агрономів, зоо- і гідротехніків - значна кількість. Але - величезна різниця між зарплатами, які пропонують держструктури і зарплатами приватних фірм. Якщо в першому випадку заробітна плата коливається у межах 100 у.о., то у другому - 200-1500 у.о. залежно від досвіду роботи, посади тощо. Більшість студентів одержує професійні навички ще під час учбової і виробничої практики в господарствах різних форм власності. Влаштовуючись асистентами і помічниками, молоді фахівці через два-три роки здобувають можливість працювати самостійно. І якщо ви відчуваєте в собі покликання до роботи з природою, то можете бути певні, що зможете здобувати від праці не тільки моральну, але і матеріальну винагороду.

І ви завжди маєте пам'ятати, що "ми знаходимо в житті тільки те, що самі у нього вкладаємо (Р.У. Емерсон)"... Дерзайте, все у ваших руках!

Переклад статті
Тетяни Жигалюк
"Цари природы?",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті