Необхідна освіта / Статті / Наші захисники і рятувальники

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

11.04.2008 Наші захисники і рятувальники

З дитинства ми пам'ятаємо вірш Сергія Михалкова про дядю Стьопу, який врятував бабусю під час льодоходу. Проте відомий герой-рятівник з дитячої поезії - є не досить достовірним літературним образом людей, які стоять на захисті нашого спокою, бо найчастіше рятувальники - це ціла команда, яка у складних ситуаціях працює злагоджено і швидко. Адже одна людина не може і гасити пожежу, і виносити людей з полум'я, або водночас рятувати хлопців, що тримаються за скелю посеред бурхливої річки, і самому не потрапити до стрімкої течії, чи ліквідувати наслідки аварії потягу із небезпечною речовиною...

Професія рятувальника не менш небезпечна, ніж військового або міліціонера. Одних нагороджують орденом за життя, а інших посмертно. Проте юнаків та чоловіків, які хочуть працювати у цій галузі, віддавати себе служінню народу і батьківщині, не стає менше. І не тільки тому, що рятувальники мають право на:

 • підвищення рівня своїх теоретичних знань, практичних навичок та майстерності за рахунок робочого часу;
 • харчування за рахунок коштів аварійно-рятувальних служб під час чергування тривалістю понад 12 годин або грошову компенсацію за нього;
 • обов'язкове особисте страхування;
 • санаторно-курортне лікування, яке передбачає медико-психологічну реабілітацію;
 • отримання житла на пільгових умовах;
 • першочергове встановлення квартирних телефонів, влаштування дітей у дитячі дошкільні заклади.
Фото 1

Спроба втамувати спрагу під час пожежі на газовій свердловині у Гадячі
(2003 р.)

Професії рятувальника та пожежника - одні з найромантичніших. І водночас - це робота для людей мужніх, сильних, рішучих, витривалих, готових ризикувати власним життям, допомагаючи людям у надзвичайних ситуаціях, дорожньо-транспортних пригодах, під час стихійного лиха. Недаремно з січня 2003 року розпочалася щорічна Всеукраїнська акція "Герой-рятівник року", проведення якої зумовлене прагненням привернути особливу увагу всіх верств населення України до професії рятівника.

Можна навчитися ходити у гори, щоб шукати людей, можна підкорити повітряний простір, вести пошукові роботи під водою, гасити вогонь або рятувати людей з полум'я, проте найскладніше - чекати лиха і бути напоготові, щоб ліквідувати або запобігти його.

Хіба цьому можна навчитися? Можливо ні, проте виробити певні навички поведінки, реагування і субординації покликані спеціальні учбові заклади та окремі кафедри вищих навчальних закладів. Спеціальною підготовкою спеціалістів рятувальної служби в Україні займаються такі навчальні заклади України:

 • Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою
 • Університет цивільної оборони України (м. Харків)
 • Львівський університет безпеки життєдіяльності
 • Академія пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля (м. Черкаси)
 • Вінницьке вище професійне училище цивільної оборони
 • Інститут державного управління у сфері цивільної оборони (м. Київ)
 • Військово-інженерний інститут Подільського Державного аграрно-технічного університету

а також:

Фото 2

Навчання пожежників-рятівників

 • Київський факультет Академії цивільної оборони України (факультет №2 перепідготовки та підвищення кваліфікації)
 • Військова кафедра Київського національного університету будівництва та архітектури з питань підготовки офіцерів запасу ЦО
 • Військова кафедра Севастопольського національного інституту ядерної енергії та промисловості.

Для того, щоб отримати освіту за такою спеціальністю, треба надати сертифікати з української мови та літератури і, залежно від вибраного напряму підготовки, з математики, або біології, або з історії України. Також треба пройти випробування з оцінки рівня фізичної підготовки.

Після закінчення спеціального закладу освіти випускники можуть працювати:

 • Кінологом
 • Командиром відділення
 • Пожежником-рятувальником
 • Рятувальником
 • Сапером (розмінування)
 • Диспетчером пожежного зв'язку
 • Парашутистом-рятівником
 • Фельдшером
 • Черговим
 • Начальником караулу
 • Інженером
 • Капітаном аварійно-рятувального судна тощо.

Основні обов'язки рятувальника - рятувати людей під час проведення аварійно-рятувальних робіт, надавати першу медичну допомогу постраждалим у разі нещасних випадків та отруєння шкідливими речовинами, виконувати роботи з ліквідації аварій, наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, проводити розвідку, пошук постраждалих і первинну оцінку оперативної обстановки на місці надзвичайної ситуації, моніторинг навколишнього середовища у газонебезпечних місцях під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Щоб працювати рятувальником, треба мати повну загальну середню освіту, професійно-технічну освіту або пройти підготовку безпосередньо в оперативно-рятувальній службі.

Фото 3

Охолодження робочої частини екскаватора при розчищенні місця вибуху на газовій свердловині у Гадячі (2003 р.)

На відміну від професії рятувальника, основними завданнями пожежника є гасіння пожеж та допомога постраждалим, підготовка та застосування пожежної та пожежно-рятувальної техніки, аварійно-рятувального інструменту та спорядження для виконання робіт під час гасіння пожеж, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Також він бере участь у розбиранні конструкцій, завалів, природних перешкод, укріпленні або руйнуванні нестійких будівельних, технологічних конструкцій тощо. Для того щоб працювати пожежником-рятувальником, треба мати повну загальну середню освіту та пройти професійне навчання з одержанням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за відповідною робітничою професією, сертифікат щодо придатності за станом здоров'я. Для фахівців (інструктор, технік, черговий) та керівних посад (капітан, командир, майстер, начальник караулу) потрібна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, спеціаліста або магістра. Заробітна платня працівників рятувальної служби - від 1500 грн., залежно від класу (від третього до першого), категорії (вища категорія) та звання (молодший сержант, сержант, лейтенант, капітан і т.д.).

На щастя, у нашому повсякденному житті стихійні лиха, повені, пожежі, аварії, екологічні катастрофи та надзвичайні ситуації бувають не часто, проте робота для рятівника знайдеться. Вони допомагають відкрити двері у квартирі, наприклад, через балкон сусідів. Вони врятують і кішку, яка не може сама злізти з дерева. Вони допомагають у пошуку людей у горах чи лісі. Вони витягують людей з потрощеного у ДТП авто. Вони рятують віднесених у море дітлахів або рибалок. Рятувальники - це надзвичайні люди, які, не замислюючись, готові пожертвувати собою для порятунку людства. Проте водночас - це звичайні люди, щоправда, які мають певні фізичні дані та морально-психічні якості, а саме: енергійність, ентузіазм, винахідливість, сміливість, мужність, рішучість, витривалість, відповідальність.

Катерина Осадча
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті