Необхідна освіта / Статті / Хто на що вчився або Де готують найуспішніших пол...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

09.06.2008 Хто на що вчився або Де готують найуспішніших політиків та бізнесменів

Наближається пора вступних іспитів, у зв'язку з чим перед випускниками, їхніми батьками та рештою зацікавлених осіб гостро постає питання, де можна здобути якісну освіту за пристойну ціну. Що робити, якщо навчання у провідних ВНЗ світу (Harvard University, University of Cambridge, University of Oxford) не по кишені, а достовірність рейтингу вітчизняних ВНЗ викликає сумніви? Інтернет-газета "СЕЙЧАС" з'ясовувала, які ВНЗ закінчили сьогоднішні провідні політики та бізнесмени країни.

Перші особи

Серед перших осіб України немає випускників Гарварду, так само як Кембриджу і Оксфорду. Президент Віктор Ющенко закінчив Тернопільський фінансово-економічний інститут. Його попередник Леонід Кучма є випускником Дніпропетровського державного університету, а за плечима першого глави української держави Леоніда Кравчука - Київський державний університет ім. Тараса Шевченка.

На думку експертів, така "середньостатистична" освіта перших осіб країни цілком зрозуміла. "Щоб серед провідних політиків України можна було зустріти, скажімо, випускника Гарварду, така освіта повинна стати масовою. Поки що ж вона залишається екзотичною", - відзначив інтернет-газеті "СЕЙЧАС" директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Крім того, успішні нині політики свого часу не мали широких можливостей для здобуття освіти за кордоном. "Участь українців у зарубіжних освітніх програмах активізувалася з середини 90-х, і час цих випускників обійняти державні посади просто ще не прийшов", - говорить Бураковський. До речі, у самого експерта освіта, за його словами, дуже непогана - диплом факультету міжнародних відносин Київського національного університету. "Якщо під освітою розуміти систему знань, своєю освітою я задоволений. До того ж, освіта дала мені чудове володіння іноземною мовою, без чого сьогодні неможливо розвиватися. Завдяки цьому я здобув можливість працювати у зарубіжних проектах, і ця комбінація є дуже важливою. Якби у мене була тільки освіта без закордонного досвіду, я не зміг би себе реалізувати так, як реалізувався сьогодні", - стверджує експерт.

...та інші

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко закінчила економічний факультет Дніпропетровського держуніверситету за фахом "Економіст-кібернетик", лідер Партії регіонів Віктор Янукович має дві вищі освіти: у 1980 році він закінчив Донецький політехнічний інститут за фахом "Автомобілі та автомобільне господарство", у 2001-му - Українську академію зовнішньої торгівлі за фахом "Міжнародне право".

Беззмінний лідер Соціалістичної партії України Олександр Мороз закінчив Українську сільськогосподарську академію за фахом "Інженер-механік" і Вищу партійну школу при ЦК КПУ, лідер Комуністичної партії Петро Симоненко - Донецький політехнічний інститут і Київський інститут політології та соціального управління, лідери Народної партії Володимир Литвин і фракції "Наша Україна" В'ячеслав Кириленко - Київський державний університет ім. Тараса Шевченка.

"У той час, коли нинішні політики здобували освіту, про Гарвард і Оксфорд ми знали тільки з літератури. А політиків готувала Вища партійна школа. Її випускників видно здалеку: Олександр Мороз, Петро Симоненко", - говорить інтернет-газеті "СЕЙЧАС" віце-президент НПЦ "Діаналіз" Вікторія Єгорова. До речі, сама Єгорова закінчила Київський державний університет імені Тараса Шевченка (факультет кібернетики) і Центральний інститут післядипломної педагогічної освіти.

Кузні міністрів

Міністр оборони Юрій Єхануров закінчив Київський інститут народного господарства за фахом "Економіст" і довго працював за спеціальністю. За плечима Єханурова найважливіші "економічні" посади держави: глава Фонду держмайна, Міністр економіки, Перший віце-прем'єр і, нарешті, Прем'єр-міністр України.

Міністр охорони здоров'я Василь Князевич закінчив Івано-Франківський медичний інститут, Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко - Львівський політехнічний інститут, Міністр регіонального розвитку і будівництва Василь Куйбіда, Міністр освіти і науки Іван Вакарчук, Міністр фінансів Віктор Пинзеник - Львівський держуніверситет ім. Івана Франка, Міністр промислової політики Володимир Новицький - Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут, Міністр економіки Богдан Данилишин - Тернопільський державний педагогічний інститут, Міністр вугільної промисловості Віктор Полтавець - Дніпропетровський гірничий інститут, Міністр палива і енергетики Юрій Продан - Київський політехнічний інститут, Міністр охорони навколишнього природного середовища Георгій Філіпчук - Чернівецький державний університет, Міністр з питань надзвичайних ситуацій і у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Володимир Шандра - Обнинський інститут атомної енергетики, Міністр культури і туризму Василь Вовкун - Київський державний інститут театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого.

Кузнею українських міністрів можна назвати Київський національний університет імені Т. Шевченка: його закінчили Міністр юстиції Микола Оніщук, Міністр закордонних справ Володимир Огризко, Міністр у справах сім'ї, молоді і спорту Юрій Павленко, Міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко.

Із загальної картини дещо вибивається Міністр праці та соціальної політики Людмила Денісова. Вона не тільки єдина жінка у довгому списку міністрів, але й одна з небагатьох, хто здобував вищу освіту за межами України - Денісова закінчила Ленінградський державний університет.

Міністр аграрної політики Юрій Мельник також стоїть у загальному списку окремо. На сьогоднішній день він єдиний Міністр України, який не має вищої освіти. Згідно з короткою біографією Міністра, оприлюдненою на урядовому порталі, у 1980-1985 роках Мельник був студентом Української сільськогосподарської академії.

"Хто є ху"

Загалом, для того, щоб обійняти посаду Міністра, диплом про закінчення ВНЗ мати бажано, але зовсім не обов'язково. Нагадаємо, раніше у зв'язку з питаннями, пов'язаними з освітою, у досить непростій ситуації опинився екс-міністр юстиції Роман Зварич. Річ у тому, що після переїзду на початку 1990-их із Сполучених Штатів до України Зварич у своїх біографічних даних указував, що закінчив Колумбійський університет і має звання магістра філософії. Проте пильна увага і навіть перевірки уїдливих журналістів виявили деяку невідповідність автобіографії дійсному стану речей. Через місяць суперечок Зварич був змушений публічно вибачитись і визнати, що не здобував ані диплома магістра, ані докторського ступеню, ані звання професора, ані навіть формальної юридичної освіти. Проте, "юрист" таки не здався остаточно, заявивши, що "робота у Верховній Раді дає мені підстави атверджувати, що на сьогоднішній день я не просто юрист, а непоганий юрист".

Та все ж практика показує: наскільки б великою не була спокуса похвалитися дипломами і званнями, цього краще уникати хоча б у тих випадках, коли вибір, як правильно пишеться - "академік" або "окадемік" - заводить у глухий кут. У таких ситуаціях регалії в біографії правильніше опустити, а то може трапитись оказія, як у випадку з "проффесорством" екс-прем'єр-міністра.

"Моя особиста думка - диплом ВНЗ відіграє в житті людини визначну роль. Інше питання, що потім людина робить з цим дипломом: використовує його чи кладе на полицю. Але, як початковий капітал і точка відліку, диплом - це дуже важливо. Це той бонус, який здобутий на вході і дає поштовх до розвитку надалі", - переконана Вікторія Єгорова.

На "олігархів" учать у Дніпропетровську і Донецьку

Заради справедливості відзначимо, що українські ВНЗ готують не тільки політиків, але й олігархів: до рейтингу світових мільярдерів, за версією журналу Forbes, потрапили 7 українців. Цікаво, що фундамент майбутнього збагачення закладався у найрізноманітніших ВНЗ країни.

Ринат Ахметов (127-е місце у світовому рейтингу, статки $7,3 млрд.) одержав диплом економіста Донецького університету. Віктор Пінчук (203-е, $5 млрд.) та Ігор Коломойський (253-е, $4,2 млрд.) закінчили Дніпропетровський металургійний інститут, Геннадій Боголюбов (260-е, $4 млрд.) - Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут, Костянтин Жеваго (327-е, $3,4 млрд.) - Київський державний економічний університет, Віталій Гайдук (428-е, $2,7 млрд.) - Донецький політехнічний інститут, Сергій Тарута (також 428-е, $2,7 млрд.) - Ждановський металургійний інститут і Донецьку державну академію управління.

Таке "різноманіття", на думку експертів, пояснюється тим, що в нашій країні посади часто роздаються не виходячи з освіти, знань та вмінь, а завдяки особистій приязні, дружнім і родинним стосункам. "У більшості випадків олігархами і політиками не стають - ними народжуються", - констатують експерти. Крім того, на думку генерального директора КУА "Інеко-Інвест" Олега Моркви, "для початку успішної кар'єри, перш за все, необхідний успіх і здатність людини ладнати з людьми. Проте без хорошої освіти, а також здатності та бажання людини самоудосконалюватися, їй буде в подальшому досить складно реалізувати як свої особисті кар'єрні амбіції, так і здобути повагу колег по професії".

Фахівці відзначають, що українці, які закінчують найпрестижніші ВНЗ світу, сьогодні не поспішають повертатися на батьківщину, вважаючи за краще робити кар'єру в більш розвинених країнах. Проте в найближчому майбутньому ситуація може змінитися. "Безумовно, що вищі професійні навики і рівень кваліфікації, тим ціннішим є працівник. А в умовах зближення України з Євросоюзом і вступу нашої країни до СОТ все більше іноземних компаній відкриватимуть свої офіси в Україні, а, значить, висококваліфіковані і освічені люди користуватимуться великим попитом", - говорить Морква інтернет-газеті "СЕЙЧАС". Експерт закінчив Київський національний економічний університет (колишній "Наргосп") і має кваліфікацію магістра інформаційної діяльності в економіці (менеджменті).

Прикметно, що в деяких випадках не студент прагне одержати диплом, а диплом "знаходить" студента. Наприклад, свого часу студент Гарварду Біл Гейтс (так само як і його соратник Пол Аллен) так і не став випускником найпрестижнішого ВНЗ світу. В далекому 1975-м замість того, щоб гризти граніт науки, Гейтс залишив Гарвард, заснувавши з Алленом невелику фірму зі скромною назвою Microsoft. Проте Гарвард не звик так просто відмовлятися від знаменитостей "імені себе" і тому врешті-решт визнав Гейтса своїм випускником, надіславши йому особисте запрошення на вручення диплому.

Переклад статті Наталії Мічковської
"Кто на что учился, или Где готовят
самых успешных политиков и бизнесменов"
,
джерело: Сейчас
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті