Необхідна освіта / Статті / Гарний інженер знайде роботу завжди

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

19.06.2008 Гарний інженер знайде роботу завжди

Сучасне життя людини немислиме без пристроїв і механізмів, що полегшують працю. Транспорт допомагає добратися в інший кінець міста, кухонний комбайн - швидше приготувати їжу, холодильник - зберегти продукти. Всі ці пристрої створив інженер- механік - фахівець з проектування, складання й налагодження різних машин.

У чому ж полягає сутність слова "інженер", що робить інженер? У чому його роль у суспільстві? Інженер - це фахівець, що зі шматка матеріалу або сполук матеріалів, будь то сталь, дерево, пластмаса, може створити шестірню, корпус, рукоятку, та усе, що завгодно. А що значить створити? Це значить зрозуміти, як деталь буде виглядати в реальності, яке місце вона займе в механізмі, накреслити її, розрахувати на міцність, щоб вона не зламалася під час роботи, розробити технологію виробництва деталі: кування, штампування, обробка на верстатах із числовим програмним керуванням, лиття у форми тощо, проконтролювати виготовлення й складання. Інженерів-механіків зі світу інженерів виділяє одна особливість - у їхнє завдання входить проектування й розрахунок машини в цілому або окремі вузлів зокрема. Звичайно, щоб спроектувати, наприклад, прокатний стан для виробництва рейок недостатньо одного інженера-механіка, необхідний цілий проектний відділ. Але є безліч інженерів, які проектують різні механізми для обробки своїх присадибних ділянок або створюють нові вузли своїх автомобілів. Бути інженером - означає бути творцем нового.

Одержати вищу освіту за напрямком "інженерна механіка" можна в будь-якому технічному вузі України, крім цього даний напрямок є в деяких інженерно-будівельних і сільськогосподарських ВНЗ. У Національному технічному університеті "ХПІ" (Харків) 11 спеціалізацій напрямку "інженерна механіка". У Національному технічному університеті України "КПІ" (Київ) близько 10 напрямків. Для простоти можна сказати, що там, де вивчають машини: підйомно-транспортні, колісно-гусеничні, для різних технологічних операцій на виробництві - завжди буде напрямок "інженерна механіка" зі своєю певною спеціалізацією.

Освітній процес майбутнього фахівця довгий і складний. За новими стандартами освіти України мінімальний строк навчання до першого щабля - бакалавра по напрямку "інженерна механіка" - 4 роки. Фахівця можна одержати за 5 або 5,5 років залежно від спеціалізації. Магістра готують за 5,5 або 6 років.

Одержавши диплом після п'яти з половиною років навчання, молодий фахівець може сміливо вступити в світ роботи. Нелегко відразу пробитися наверх і домогтися визнання. Ринок праці технічних фахівців не заповнений, але має певну специфіку.

Роботодавців можна розділити за декількома категоріями: приватні фірми, проектні інститути, заводи й виробничі підприємства.

Представники приватних фірм не поспішають брати "зелених" випускників і навчати їх специфіці свого напрямку, вони намагаються взяти вже досвідченого фахівця. Мотивація роботодавця ясна, для навчання фахівця необхідні час і гроші, які фірма не може виділити, крім того, керівники бояться, що вони навчають фахівця для потенційних конкурентів. Самий коштовний фахівець для фірм - це інженер, що має досвід не менше 3-х років. За інформацією з деяких рекрутингових агентств, зарплата такого фахівця в Харкові може доходити до 2500 грн.; у Києві, Донецьку або Дніпропетровську - до 4000 грн. Фахівець, що має досвід ведення проектів може претендувати на 3000 - 4000 грн. у Харкові й до 5000 грн. - у Києві, Донецьку або Дніпропетровську відповідно.

У проектні інститути випускникам потрапити легше, тут немає твердих вимог по досвіду роботи, але візьмуть здобувача після співбесіди, де перевірять рівень його теоретичної підготовки. У багатьох інститутах зарплата обговорюється в особистій бесіді й залежить від конкретної спеціалізації молодого інженера, а також від знань і навичок. У деяких проектних інститутах не приховують зарплату - 1500 грн., але приймають на роботу тільки після перевірки рівня теоретичної бази кандидата.

На заводах справи із зарплатою зовсім неважливі, ставка без обліку податків може бути в районі 1000 - 1200 грн. Але є й перевага, випускника візьмуть і навчать азам. Через рік фахівець уже буде знати різні сучасні технології, методи розрахунку металоконструкцій, вузлів і устаткування. Він буде мати вагу на ринку праці й буде затребуваний.

Ринок інженерних спеціальностей практично не заповнений, потреба в грамотних технічний фахівцях росте. Багато роботодавців шукають своїх майбутніх співробітників, коли ті ще вчаться у вузах. Представники солідних фірм і проектних інститутів часті гості на спеціалізованих кафедрах НТУ "ХПІ", ціль їхнього пошуку - тямущі студенти. Але й учні не дрімають, наявність диплома технічного ВНЗ ще не дає гарантію майбутнього працевлаштування, навіть при динамічно зростаючому ринку праці. Майбутні випускники вже з 3 курсу намагаються потрапити в солідні установи на стажування, практику або підробіток, щоб до закінчення вузу бути затребуваними й одержувати гідну зарплату.

Переклад статті Дмитра Тарана
"Хороший инженер найдет работу всегда",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті