Необхідна освіта / Статті / Робота - не вовк?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Отримуємо освіту та досвід

21.09.2007 Робота - не вовк?

Робота - не вовк, до лісу не втече, але в тому випадку, якщо вона є. А як отримати роботу, особливо молодому спеціалістові, який щойно вийшов зі стін вищого навчального закладу? Сьогодення у порівнянні з радянськими часами має багато як позитивних, так і негативних змін. Плюс полягає у тому, що кар'єру можливо почати, ще перебуваючи на першому курсі, "засвітитися" на практиці перед майбутніми роботодавцями, і, зрештою, проявити себе якнайкраще. Але з іншого боку, сучасні студенти повинні самі виходити в люди і відвойовувати своє місце під сонцем серед конкурентів, а не чекати, склавши руки, направлення на гарне місце роботи.

Проте, як на мене, не такий страшний чорт, як його намалював хтось із посадовців. Проблема працевлаштування, звичайно, є, з цим не можна не погодитися, але ж і рідна Батьківщина не дає загинути! Випускники ВНЗ, які не влаштувалися на роботу після отримання диплому, можуть стати на облік до центру зайнятості, де їм нададуть необхідну допомогу, підшукають робоче місце, у крайньому випадку, запропонують перекваліфікуватися. І не забувайте, що все це безкоштовно. За словами начальника відділу організації працевлаштування Черкаського обласного центру зайнятості Наталії Мінько, відповідно до законодавства України, держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування молоді, яка закінчила або припинила навчання, в тому числі й у вищих навчальних закладах. Такій молоді робоче місце надається у першу чергу. Для цієї категорії населення на підприємствах, установах, організаціях бронюються робочі місця.

Однак, щоб запобігти прикрощам після кількох років навчання, ще до закінчення школи варто отримати послуги з профорієнтації. Це і кошти вам заощадить, і виявить вашу придатність чи непридатність до обраної професії, а також надасть відповіді на запитання, які вас турбують. З метою підвищення якості надання профорієнтаційних послуг випускникам навчальних закладів кожним базовим центром зайнятості області розроблено та затверджено річний план-графік проведення профорієнтаційної роботи. Проблема у тому, що багато школярів й досі соромляться звертатися по таку допомогу, нехтують ярмарками професій і вперто йдуть здобувати нібито престижні спеціальності юристів, економістів, програмістів, яких в Україні вже більше, ніж достатньо.

Держава кожному дає принаймні один шанс, тому ви повинні бути зацікавлені його використати. Якщо так склалася доля, і ви не змогли вступити до вузу за рахунок держбюджету, у працевлаштуванні вам все ж допоможуть. Державні центри зайнятості пропонують безробітним великий спектр послуг, які надаються безкоштовно. Наприклад, у разі, якщо в студентські роки ви жили на одну стипендію, а після успішного закінчення рідного вузу отримали направлення на роботу, з якої вас невдовзі чомусь звільнили, не надавши при цьому довідку про відмову у працевлаштуванні або довідку про надання можливості самостійного працевлаштування. У даному випадку ви все вирішуєте самі, держава вам і так допомогла. Ви маєте право стояти на обліку у центрі зайнятості, але не можете отримувати послуг з профнавчання, підвищення кваліфікації тощо, до того ж, вам не нараховуватимуть щомісячні виплати. Той же, хто навчався на контракті, має право безкоштовно користуватися всіма послугами центрів зайнятості. "З метою надання інформаційної підтримки випускникам навчальних закладів у вирішенні питань вибору майбутньої професії спеціалістами базових центрів зайнятості спільно з соціальними партнерами та роботодавцями постійно проводяться масові інформаційно-довідкові заходи", - пояснює Наталя Мінько.

Найбільша проблема, з якою стикаються молоді дипломовані спеціалісти, це відсутність досвіду роботи. 90% опитаних випускників вважають, що саме їх недосвідченість і є головною причиною відмов працедавців. "Коли я вступав до університету, не думав, що буде така проблема із працевлаштуванням, тим паче, що спеціальність - перекладач", - розповідає Олександр Березовець, випускник університету, який уже рік шукає гідну роботу. Практика, яку проходять під час навчання у ВНЗ, на думку випускників, нічого не дає, оскільки практикантів ніхто серйозно не сприймає. Але студенти державних навчальних закладів почувають себе набагато легше, тому що приватний вуз видав диплом і до побачення! От і виходить, що молодь замість того, щоб потужно стартувати на життєвому шляху і просувати країну вперед, шукає роботу за оголошеннями, серед знайомих, тимчасово підробляє не за спеціальністю.

Випускники не претендують на високу оплату праці. 74% опитаних зізналися, що на початку влаштувала б навіть мінімальна зарплатня, головне, щоб були перспективи кар'єрного зростання. Але якщо ситуація не зміниться найближчим часом, молодь буде змушена забути і про розвиток власних здібностей і про роботу, яка була б до вподоби, а там - прощавай щасливе суспільство! "Перш за все, від роботи необхідно отримувати задоволення, треба, щоб вона приносила радість, щоб ти біг на роботу, а не плентався, як на кару Божу. Якщо ходиш на роботу, яка тобі неприємна, життя тоді одноманітне і сіре, а треба, щоб у житті були яскраві відчуття, радість!", - ділиться своїми думками Олександр.

Винною у своєму безробітті молоді спеціалісти вважають сучасну ситуацію в державі, коли треба, щоб були знайомі, які влаштували б на роботу, або "хабара" дати. Хоча, як свідчить офіційна статистика, за поточний рік кількість випускників, які стоять на обліку у центрі зайнятості, зменшилася, тож певні позитивні зрушення є. Інша справа, коли вже доросла дитина сидить на шиї у батьків і просто байдикує. Щоправда, це стосується більше випускників ПТУ, з якими я мала нагоду поспілкуватися. Тоді і держава безсила, і зв'язки не допоможуть. А сумлінний студент у будь-який час і в будь-якій державі не пропаде, тому що хороших спеціалістів завжди бракувало.

Ольга Омельчук
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті