укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

27.11.2007 Спорт і гроші!

Кожний з нас чув, що відомі спортсмени заробляють багато і навіть дуже багато. Багато хто з нас хотів би стати чемпіонами і одержати відразу таку суму, якої вистачить до кінця днів. Але дуже мало хто з нас наважився би спробувати заробляти гроші професійним спортом, тому що не ясно, а чи можна такою працею щось заробити і скільки необхідно вкласти часу, здоров'я і грошей, перш ніж буде мінімальний результат.

Практично всім зрозуміло, що олімпійські чемпіони, рекордсмени, титуловані спортсмени одержують достатньо для життя, але не всі можуть стати першими і кращими, а їсти чомусь хочеться всім. Тому в статті розглядається питання заробітку середнього спортсмена. Який результат повинен показати атлет, щоб почати заробляти гроші, яких вистачатиме на життя.

Професійний спорт - це окрема категорія, яка доступна далеко не кожному охочому. Але спорт - це робота, це бізнес, у якому є свої ніші і сектори, заповнені спортсменами. Не кожний може швидко бігати, плавати і красиво грати у футбол, точніше, не кожний наважиться спробувати, так само, як не кожний піде у шахтарі, міліціонери або пожежники. Ці професії пов'язані з ризиком, за який держава доплачує людям гроші. Яким же чином формується система нарахування гонорарів для спортсменів у професійному спорті? Загалом, схема виглядає так. Спорт - це величезний ринок для виробників спортивного інвентарю і одягу. І вони готові вкладати величезні гроші у розвиток спортивної інфраструктури та спортсменів для того, щоб збільшити кількість людей, що займаються спортом, і, відповідно, рівні своїх продажів. Спортсмени-професіонали стають ніби локомотивами реклами - тими, на кого рівняється звичайний громадянин, прагне до їх рівня, займається тим же спортом, носить ту ж марку спортивного одягу, їздить на тих же автомобілях. Кожний з виробників прагне вибрати свій вид спорту, так би мовити, підкреслити свою цільову групу покупців. Наприклад, швейцарський виробник годинників "Ролекс" спонсорує такі змагання, як гольф, парусний спорт, кінні змагання; виробник спортивного одягу для плавання "Арена" - водні види спорту; "Найк", "Пума", "Адідас" - легку атлетику, футбол.

Спорт можна порівняти з шоу-бізнесом. Тому розміри гонорарів залежать від виду спорту.

Але який же вид вибрати? Спортсмен - це професія, і підходити до її вибору необхідно грамотно, тобто досліджувати ринок праці, рівні оплати і свої здібності. Передовсім, необхідно виділити національні спортивні особливості. Спорт, як система, має міжнародне значення, кожна держава прагне розвивати максимальну кількість спортивних дисциплін, але у кожній країні склалися певні спортивні традиції. І подолати їх досить важко. У країнах пострадянського простору важко розвиваються так звані елітні види спорту: гольф, кінна їзда, яхтинг. За словами Володимира Синіцина, коментатора каналу "Євроспорт" і судді національної категорії із снукеру (гра в більярд, поширена у Великій Британії) між російськими спортсменами та їх англійськими колегами - величезна професійна прірва. Чемпіон Росії із снукеру в рядовому турнірі в Англії у кваліфікаційній групі з 8 осіб був тільки восьмим. І це - не поодинокий приклад. Традиційні для України види спорту - це легка атлетика, футбол, плавання, гімнастика, велоспорт, бокс. Дуже активно розвивається великий теніс. За даними рейтингу WTA, до першої сотні професійних тенісисток входять чотири українки. Харків'янка Олена Бондаренко посідає 22 місце.

Але і всередині країни є відмінності умов для тренувань: тренувальні бази, тренерські школи - їх так само варто враховувати при виборі виду спорту. Легкоатлетам, як і футболістам, комфортно на всій території, враховувати варто тільки тренерські школи. У гірських районах краще готуватися лижникам і біатлоністам. У Харкові хороша школа лучників. У Києві краще тренуватися плавцям.

І звичайно, треба вибирати спорт, який зможе принести гроші у вигляді гонорарів. Наприклад, за перемоги в гирьовому спорті, окрім слави, мало що можна одержати, те ж стосується армрестлінгу, пауерліфтингу.

Але найбільше прославилися наші спортсмени у легкій атлетиці. Українська тренерська школа - одна з кращих у світі і Європі. Українцям належать два світові рекорди: стрибки з жердиною у чоловіків (Сергій Бубка) і потрійний стрибок у жінок (Інеса Кравець). Шанси досягти успіху в "королеві спорту" - одні з найвищих.

Але для того, щоб досягти результатів, подекуди треба посилено тренуватися 3-5 років. Для виконання кваліфікаційних вимог майстра спорту міжнародного класу необхідно витратити 5-7 років. Якщо молода людина у 15-17 років вирішить стати професійним спортсменом, то, саме до закінчення ВНЗ вона зможе досягти мети. Цей період можна порівняти з періодом навчання або вкладення у себе певних коштів. Кожний спортсмен проходить його у своєму темпі, сам або з тренером, на фармакології або на власному здоров'ї, але пройти цей шлях треба, відразу результатів не буде.

На думку багатьох професійних спортсменів, розпочати кар'єру в професійному спорті можна з розряду "майстер спорту міжнародного класу". У деяких видах можна розпочати, якщо трохи не вистачає до цього розряду. В інших, наприклад, 100 метрів у чоловіків, треба бігти швидше, оскільки конкуренція дуже велика. Але, якщо цих висот не досягти, вам навряд чи щось "світить".

Як починається кар'єра? Молодий спортсмен тренується, досягає певних результатів, і країна вивозить його на змагання певного рангу, там він показує результат, його помічають і запрошують офіційно на комерційні змагання, де, вже як за виступ, так і за перемогу можуть заплатити певну суму. Є й інший шлях. Як розказав спортсмен-легкоатлет, що побажав залишитися невідомим, зараз він посилено тренується, вкладає у себе гроші, готується до зимового сезону змагань. "Головне, - говорить він, - показати на змаганнях хороший результат, а решта - справа техніки, менеджери відразу "помітять" тебе і організовуватимуть виїзди на ті або інші змагання". Правда, послуги менеджера - не безкоштовні, гроші вираховуються з гонорару спортсмена, в середньому - 15%. Але функції менеджера дуже широкі. Він розраховує календар змагань, спілкується з організаторами, вибиває оплату проїзду, хороший готель, харчування. Так само з гонорару відраховуються "державні" - на користь країни, у якій проходять змагання (близько 25%). Це, так би мовити, спортсмен на вольних хлібах.

Для спортсменів, що входять до складу збірної команди України, правила трохи інші. По-перше, у них є ставка - 800 гривень, до цього додаються виплати органів місцевого самоврядування. Наприклад, у Харкові доплачують 300 гривень. По-друге, у них є "збори" - виїзні групові тренування від 9 до 12 виїздів на рік по 2-3 тижні кожен. Там спортсменам оплачується мешкання і харчування, є фонди, які виділяються для вітамінізації. Щоправда, трапляються і не дуже приємні випадки для спортсменів. Деякі з них, що проходять підготовку за олімпійською програмою, скаржаться, що їх запрошують приїхати на "збори" за свій рахунок. За їх словами, гроші виділяються, але їх використовують не за цільовим призначенням. І останнє - представників збірної команди намагаються не випускати на комерційні змагання, бережуть для відповідальних міжнародних змагань - Чемпіонатів Європи або світу. "Так, дійсно, мене не випускали "на комерцію", - скаржиться представник збірної, неодноразова учасниця міжнародних змагань, таких як Чемпіонат Європи і світу. Гонорар за перемогу на Чемпіонаті світу - 60 тисяч доларів, але перемогти там складно і він проходить 1 раз на два роки, а заробляти хочеться цілий рік. А основний прибуток можна одержати саме на комерційних змаганнях. За літній сезон можна відвідати до 10 змагань і, в середньому, одержати по 500 доларів за "старт". Кількість стартів за рік залежить від бажання, сил, здоров'я, але, за оцінками спортсменів, можна заробити до 10000 доларів на рік.

Трохи інша ситуація у клубних видах спорту: футболі, волейболі, баскетболі, регбі.

Про футбол, як про професійний спорт, можна писати окрему статтю.

Рівень зарплат гравців навіть у рамках одного клубу може коливатися від 30 до 100 гривень за гру в одній лізі і від 1500 до 5000 гривень на місяць у іншій лізі. У вищій українській лізі зарплати можуть доходити до 25000 гривень на місяць з бонусами до 5000 гривень за забитий м'яч у матчі. Гонорари залежать від платоспроможності клубу, рангу гравця, його здатності домовлятися, ліги, у якій грає клуб, положення в турнірній таблиці і багато чого іншого.

Якщо торкнутися гендерних відмінностей, то, за моїми особистими спостереженнями, українським жінкам легше досягти високих результатів, аніж чоловікам, щоправда, ймовірність зіпсувати фігуру і здоров'я - вищі.

Головне, що у молоді є широкі простори для вибору своєї спортивної кар'єри, завдяки якій можна досягти і слави, і матеріального добробуту.

Переклад статті
Дмитра Тарана,
"Спорт и деньги!",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті