Орієнтири для вибору професії / Статті / Професія - відповідати

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

26.01.2008 Професія - відповідати

У одному зі своїх безсмертних творів Антуан де Сент-Екзюпері відзначив, що "ми відповідаємо за тих, кого приручили". Сучасність, перефразовуючи класика, насправді доводить, що - не лише за тих, кого приручили, але й за те, що обрали, та й за самих себе.

Справді, сьогодні середньостатистична людина загнана в рамки відповідальності, котру бере на себе сама - власні погляди, амбіції, родина, зрештою, робота. Бо кожна справа так чи інакше передбачає певну відповідальність перед суспільством. Інша річ, коли хтось відповідає за якість товару в магазині, за відремонтовану сантехніку, а хтось - за цілі ракетні комплекси чи людське життя.

Тому ми вирішили поговорити з людьми, професія яких, на нашу думку, передбачає чималеньку відповідальність. Чи свідомо вони обрали таку професію, і як працюється фахівцям, котрі, окрім професіоналізму, знань та особистих якостей, мають підвищену відповідальність?

Христина Самойленко

Христина Самойленко, приватної фірми "Феміда"

Адвокат приватної фірми "Феміда" Христина Самойленко:

- Правник завжди несе відповідальність, не лише за власні дії. По суті, він є представником та захисником свого клієнта, тож автоматично на нього покладено обов'язки не лише перед певною особою, але й перед громадськістю, системою судочинства. Попри все, відповідальність в даному випадку полягає в тому, щоб не лише створити певну ситуацію, захистити свою позицію та позицію клієнта згідно чинного законодавства, але й запобігти деяким процесам. На мою думку, цілком правильно, що до людини, яка займатиметься юридичною практикою, ставлять не лише вимогу мати конкретні знання, але й певні мінімальні особистісні якості - компетентність, додаткову відповідальність за скоєне чи навпаки - не скоєне. Кожен з нас, правників, - адвокатів, юристів, суддів - розуміє, що за сухими цифрами чи фактами може стояти життя людини, її майбутнє, її добробут, чи навпаки - міра покарання за певні дії.

Надія Пшенична

Надія Пшенична, журналіст газети "Хроніка"

Журналіст газети "Хроніка" Надія Пшенична:

- Той, хто вирішив бодай ненадовго затриматися в журналістиці, відразу ж стикається з проблемою відповідальності за написане чи сказане, тобто має дотримуватися певних стандартів. Вони є однаковими для всіх і не залежать від фахової майстерності. Інша справа, що далеко не всі можуть та й вважають за потрібне їх дотримуватися. На мою думку, ці стандарти формує саме суспільство - якщо читач (що можна спостерігати нині) невимогливий, не може сформувати власну думку, відповідальність журналіста знижується до мінімуму. Так з'являється "жовта преса", на якій нині зараз можна непогано заробити. Але насправді законодавство передбачає за це серйозну відповідальність, і я знаю декількох людей, котрі таким чином встигли обпектися. Насправді відповідати за свої судження та слова не важко, головне, аби вони базувалися на реальних фактах, а не на вигадках чи плітках.

Костянтин Круть

Костянтин Круть, водій

Водій Костянтин Круть:

- Щоразу сідаючи за кермо, відчуваєш, що несеш відповідальність. І не тільки за своїх пасажирів, але й за пасажирів машини, котра їде назустріч. Звідси й правила, котрі водій формує для себе сам - дотримуватися правил дорожнього руху, не сідати за кермо напідпитку, вчасно ремонтувати автомобіль та доглядати за ним, не намагатися схитрувати на дорозі тощо.

Якою мірою дотримуватися цих правил, залежить від кожного конкретного водія. Інакше, що стосується відповідальності, дуже рекомендував би переглянути кримінальну хроніку.

Людмила Добровольська

Людмила Добровольська, лікар-неонатолог

Лікар-неонатолог Людмила Добровольська:

- Можете уявити відповідальність неонатологів, якщо ми займаємося найменшими пацієнтами - відразу після їхнього народження. Дитинка ледве прийшла у цей світ, ще всі системи повністю не функціонують, маленький пацієнт навіть поскаржитися ні на що не може, а ми мусимо зробити все, аби малятко вижило. Адже розуміємо, що на небі засвітилася нова зірка саме цього малюка, десь з'явився ще один янгол-охоронець, суспільство вже отримало свого нового члена, а батьки - найголовнішу людину в своєму житті. Тому доводиться дуже важко. Окрім знань, саме через надмірну відповідальність доводиться застосовувати ще чимало особистих навичок - це і правильність, і вчасність, і гігієна, і людське ставлення, і багато-багато іншого. Інакше не можна - від цього залежить життя крихітки, і, дивлячись на маля, як ніколи добре усвідомлюєш це.

Авіадиспетчер Євген Зайчук:

- До відповідальності звикаєш, як тільки вона з'являється. Звісно, поступово, але доки сам не навчишся брати її на себе, поруч має бути більш досвідчена людина, котра підкаже і навчить. До всього можна і потрібно звикати, інакше у найвідповідальніший момент спасуєш. А якщо на на кін поставлено життя людей? Зважте й на те, що будь-якої миті може виникнути непередбачувана ситуація, котра потребуватиме від тебе не просто чіткого знання інструкцій та механізмів. Спочатку я це мало розумів, але згодом довелося додатково вивчати декілька іноземних мов, психологію, розвивати в собі швидкість реакції тощо.

Світлана Гаврилюк

Світлана Гаврилюк, викладач кафедри дошкільної педагогіки і психології УДПУ

Викладач кафедри дошкільної педагогіки і психології УДПУ Світлана Гаврилюк:

- Будь-який педагог, вихователь, викладач, психолог, звісно, має нести відповідальність, адже від його зважених дій, професіоналізму, майстерності залежить не тільки те, наскільки добре дитина засвоїть певні знання чи отримає допомогу. Від представників цієї професії головним чином залежить і те, як розвиватиметься дитина в майбутньому, наскільки розкриється її потенціал, творча особистість, людські якості.

Працювати з людьми завжди важко, працювати з дітьми - ще важче.

Обираючи професію, котра передбачає роботу з дітьми, людина розуміє, що має стовідсотково розкритися, стати зразком для наслідування. Як наслідок - формується і виховується відповідальність.

Від автора

Отже, як бачимо, на професію з надмірною відповідальністю мало просто вивчитися та мати диплом про обраний фах. Потрібно мати ще й чимало особистісних якостей та талантів, аби вміти гідно нести цю відповідальність, розуміти ситуацію та знати, на що зважуєшся. І що більше особистість буде розвиненою, тим більше шансів вона має досягти гармонії між напругою через підвищену відповідальність та власними успіхами на професійному ґрунті.

Боятися тут не слід, потрібно лише вчасно та розважливо оцінити свої якості, щоб обрати справою всього життя саме цю професію. Інакше, краще працювати продавцем хот-догів, або причісувати тварин у ветеринарному салоні. Там відповідальність менша, але хто сказав, що і в цих галузях не можна добитися успіхів?

Олена Марченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті