Орієнтири для вибору професії / Статті / Загрози розумової та фізичної п...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

25.02.2008 Загрози розумової та фізичної праці

Обираючи майбутню професію, молода людина може опинитися у полоні поширених міфів про "важкі і шкідливі" професії, пов'язані із фізичною працею, та "легкі і приємні" - пов'язані із розумовою діяльністю. Проте кожна професія досить відчутно і специфічно впливає на здоров'я. Для того, щоб запобігти негативним наслідкам або бодай їх зменшити, слід добре їх знати і застосовувати спеціальні заходи - для кожного фаху свої.

Нам пощастило користуватися багатьма благами і винаходами цивілізації, які практично звільнили людину від виснажливої фізичної праці, небезпеки голодної смерті, залежності від стихійних сил - холоду, спеки, дощу, вітру. Ми живемо в сучасних будинках, користуємося послугами засобів транспорту і зв'язку, на роботі більше цінується не фізична сила, а інтелект, знання та вміння. Все це позитивні сторони науково-технічного прогресу. Але є і негативний бік. Нові технології, прилади та пристрої висувають високі вимоги до психоемоційної сфери при недостатньому навантаженні на м'язову та серцево-судинну системи. Працюючим доводиться контактувати із незвичними видами випромінювання - ультрафіолетовим та інфрачервоним, ультразвуковим і лазерним, іонізуючим тощо.

Якщо спробувати перерахувати усі шкідливі професії, виявиться, що у цьому списку є й, на перший погляд, легкі та популярні спеціальності - фармацевти, хіміки і фізики, лікарі-анестезіологи, агрономи і, навіть, програмісти та постові міліціонери. Представники цих професій мають справу із шкідливими речовинами на робочому місці або піддаються впливові шкідливого випромінювання.

Загалом, професійні захворювання можуть бути спричинені рядом факторів, зокрема:

  • дією виробничого пороху (пневмоконіози, порохові бронхіти);
  • дією фізичних факторів виробничого середовища (вібраційна хвороба, недуги, викликані дією інтенсивного шуму, різноманітні види випромінювань, високі та низькі температури навколишнього середовища та ін.);
  • дією хімічних факторів виробничого середовища (різноманітні гострі та хронічні інтоксикації);
  • дією біологічних факторів (різноманітні інфекційні та паразитарні захворювання, які розвиваються у осіб, що за профілем своєї діяльності контактують з інфекційними матеріалами або тваринами, а також у осіб, які працюють у протитуберкульозних та інших інфекційних лікувальних і профілактичних медичних закладах, захворювання, які викликаються антибіотиками, дріжджовими і дріжджоподібними грибками, грибками-продуцентами та ін.);
  • професійні захворювання від перенапруження окремих органів і систем (захворювання опорно-рухового апарату, периферичних нервів та м'язів)

Якщо впливу отрут, шкідливої вібрації і випромінювання не можна уникнути, необхідно навчитися захищатися від них за допомогою спеціального одягу і засобів (марлевих пов'язок тощо), вживати антидоти і виводити отруйні речовини при допомозі спеціальної дієти, до якої входять морська капуста, червоний буряк, яблука і банани.

Професійні хвороби можуть бути спричинені браком руху (серцево-судинні захворювання) і постійним навантаженням. Медики навіть умовно поділяють пацієнтів на людей "сидячої" чи "стоячої" професії. Перші з них найчастіше страждають на остеоартроз та інші хвороби суглобів. Прийнято вважати, що постійного сидіння і надмірної ваги тіла "бояться" коліна. Добрим порятунком для тих, хто змушений постійно перебувати у тій самій позі, є звичайні фізичні вправи, які можна виконувати кілька разів на день під час невеликих перерв. Лікарі радять також вживати невелику кількість чорного шоколаду, до складу якого входять речовини, що перешкоджають руйнації суглобів. У щоденне меню людини, яка надто багато часу проводить стоячи або сидячи, повинні входити фрукти, овочі і кисломолочні продукти.

Працівники, яким доводиться багато стояти на робочому місці, перебувають під загрозою варикозної хвороби. Це перукарі, продавці, хірурги, вчителі. Для представників таких професій дуже важливо підтримувати оптимальну вагу тіла, виконувати спеціальні вправи, можна носити спеціальні компресійні колготи або еластичні пов'язки. У раціоні повинні обов'язково бути продукти із значним вмістом міді і вітаміну Р - дари моря, журавлина, чорноплідна горобина, чорна смородина, обліпиха, цитрусові, волоські горіхи, яблука, морква, полуниця, солодкий перець тощо.

Професійні хвороби комп'ютерників - зоровий (КЗС) і тунельний синдром стали останнім часом серйозною загрозою і для пересічних користувачів ПК. КЗС є реакцією організму на підвищене навантаження, він може мати два прояви - зоровий і очний. У першому випадку спостерігається тимчасове погіршення зору, швидка стомлюваність очей при читанні, у другому - відчуття піску у очах, почервоніння, біль. Для мінімалізації негативного впливу втоми очей необхідно періодично виконувати спеціальні вправи, дотримуватися необхідної відстані до монітора, встановити його під правильним кутом і робити перерви під час роботи. Неабияке значення має і вибір монітора - він повинен відповідати жорстким стандартам безпеки.

Тунельний синдром також набув значного поширення - так називають захворювання руки, викликане одноманітною роботою, на яке страждають не лише користувачі ПК, а й водії або виконавці тонких художніх робіт. Лікарі називають декілька симптомів цього захворювання, серед яких - поява неприємних відчуттів у долоні, зап'ястку і пальцях руки, затерпання і важкість у руці; спроба підняти важкий предмет викликає гострий біль. Існує комплекс вправ, що дозволяють запобігти появі симптомів тунельного синдрому, велике значення мають також правильний вибір клавіатури, "миші" і килимка, наявність підставки.

У матеріалі використано джерела:

Олена Пацеєвська,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті