Орієнтири для вибору професії / Статті / Робота не вовк, а з молоддю не...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

03.07.2007 Робота не вовк, а з молоддю не дружить

"Робота для молоді! Шукаємо активних молодих спеціалістів. Стаж не менше двох років," - такі об'яви не рідкість, а де брати ті самі роки стажу, ніхто й радити не береться. Насправді ж після закінчення школи чи вузу більшість молодих людей опиняється на роздоріжжі. Куди піти працювати? Це основна проблема сучасної молоді. Де знайти перше робоче місце, якщо на ринку праці ти виявився небажаним?

Живемо не за програмою

В черзі на співбесіду Як виявилось, зараз в області реалізується дві великі програми, покликані створити передумови для самовизначення молоді. Їх значення не можна применшувати, але попри це молодь в числі зареєстрованих безробітних становить майже половину… В чому ж причина такої невідповідності: робота з профілактики безробіття організована добре, однак його рівень залишається високим. Одні звинувачують у цьому молодь, інші - державу, треті - роботодавців. Спробуємо розібратись…

"Молодым везде у нас дорога..."

А вони тією дорогою не бажають йти. Справді, не завжди молоді погоджуються з умовами, які їм пропонують роботодавці. Основна проблема - зарплата (молоді, як правило, пропонують мінімальну). Друге, й не менш важливе питання - умови праці. Живучи в не зовсім комфортабельному гуртожитку п'ять років, студенти наївно гадають, що нічого гіршого з ними статись не може… Але, влаштувавшись на роботу в селі, де немає газу, води та й з електрикою не все добре, починають розуміти, що помилилися. А бажання нести інтелектуальні ідеї в маси поступово (а в кого й раптово) зникає. У чому ж в такому разі можна звинувачувати молодих? В тому, що потреби у них завищені? Та ні, вибачте, погоджуватись на малі заробітки й ніякі умови праці в той час, коли створюються сім'ї й народжуються діти, це ненормально!

Даєш роботу молодим?

Говорячи про безробіття, рано чи пізно повертаєшся до питання роботодавців. Хто вони? Добрі люди, що створюють робочі місця, чи технологи, які викачують кошти з Фонду соціального страхування на випадок безробіття? Відповідь: є й такі, й такі. Підприємства, що довго і успішно працюють на ринку нашого регіону, систематично створюють по декілька робочих місць щороку. Більшого вимагати з них неможливо - економічна ситуація не та, працювати собі у збиток ніхто не буде. Але є й такі, які прагнуть обдурити державу й у такій делікатній справі, як працевлаштування молоді. Вони беруть на роботу людей за направленням служби зайнятості, тримають їх на стільки, скільки отримують фінансування від Фонду соціального страхування на випадок безробіття, а в перший же день після закінчення фінансування виганяють людину на вулицю, заздалегідь оформивши це "за власним бажанням". Чесні ж підприємці вважають, що свої обов'язки перед суспільством виконують тоді, коли сплачують податки. І це дійсно так. Але, як зазначив директор "Гідросили" Василій Куніцин, мільйон сто тисяч від фонду заробітної плати його підприємство щомісячно сплачує до бюджету, а ось те, що ці кошти розподіляються не пропорційно, а майже все йде до Пенсійного фонду, тобто на забезпечення пенсіонерів, але ніяк не молоді, вже не його справа. Точніше, підприємці впливати на це не можуть. А ось держава…

"За державу обидно..."

Так, держава дбає про безробітних, але не на соціальній допомозі необхідно робити акцент, а на економічній політиці, яка у нас чомусь стоїть після політичної. Лише надавши підприємцям нормальні умови для бізнесу, можна вимагати від них створення робочих місць та збільшення фондів оплати праці. А для цього треба прийняти Податковий кодекс, над яким наші законодавці працюють поки без результатів… Ще одне завдання, яке під силу лише державі, - підняття авторитету робітничих професій, виховання робочої етики й прищеплення любові до праці ще зі шкільних лав. Без цього ми не зможемо впорядкувати дисбаланс, що існує зараз на ринку праці. Зрозуміло, що місцеві органи виконавчої влади і самоврядування, навчальні заклади, обласна служба зайнятості, об'єднання роботодавців і профспілок, громадські організації мають докласти спільних зусиль у реалізації в області молодіжної політики зайнятості. А це - подання пропозицій щодо змін і доповнень до законодавства стосовно надання молоді першого робочого місця, щодо створення спеціального державного органу, який займався б вивченням потреб ринку праці й надалі за цими результатами співпрацював з вузами. Не менш важливі завдання - створення мережі структур сприяння підприємницької активності молоді, профорієнтація, відродження інституту наставництва на підприємствах і багато чого ще важливого й не дуже. Сподіваємось, що рекомендації круглого столу будуть почуті. Адже нам, молодим, це дуже треба. "Ми, активні, молоді, талановиті. Без стажу роботи. Пропонуємо вам себе, таких, якими ми є… Вирішуйте".

Каріне Акопян,
джерело: "Молодіжне перехрестя"
фото: BBC News

Перейти вище: Статті