укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

22.02.2008 Реінкарнація фаху, або Кілька замальовок про зміни в професіях під маскою часу

Останнє століття відзначилося радикальними змінами в підході до кар'єри. Зміна суспільного ладу, глобалізація економіки, гостра конкуренція - ті чинники, які, мов у дзеркалі, відбилися у підході до кожного працівника. Нині найціннішим капіталом вважається Людина, проте не кожна, а тільки добре вишколений талановитий працівник. Багато професій піддалося трансформації: змінився перелік вимог і обов'язків. Нижче - кілька прикладів того, як звичні професії, досить непрестижні і часто мало оплачувані знайшли друге життя в глобалізованому розвитку фахів, стали престижними і високооплачуваними.

Професія: секретар

Колись: "Оксанко, дві кави і тістечка, будь-ласка", - тільки на це була придатна якийсь час тому секретарка. Освіта? Досить було вміти читати та писати. Додаткові вміння? Передовсім, заварювання кави і набір тексту на друкарській машинці. Гарна посмішка та невисокий рівень IQ вважалися перевагами на посаді секретарки.

Сьогодні: Вища освіта, мінімум дві іноземні мови, вміння працювати на комп'ютері, комунікабельність. Важливу роль при виборі секретарки відіграє також досвід на подібному місці роботи, хороші манери та висока особиста культура. Власне, секретарки сьогодні - це рідкість, зі зміною обов'язків змінилася і назва. Нині - це офіс-менеджер або особиста асистентка. Змінюється і стать професії: у винятково жіночу сферу потрапляє щораз більше чоловіків, які фактично стають правою рукою шефа у всіх справах, які він веде. А про каву можна забути.

Професія: філолог

Колись були тільки русисти. А ось англісти чи германісти були екзотикою, оскільки такі вміння важко було десь застосувати. Про контакти з носіями мови важко було й мріяти, відтак, і спеціалісти навряд чи мали шанс порозумітися завченою мовою, яку ніколи не чули. Єдине застосування - навчання дітей у школі. Від вчителя вимагалося знати основи граматики і певний перелік слів. Проте про педагогічні здібності, чи, тим паче, - можливості прислухатися до того, чого хоче учень, не було й мови. Золоте правило: вчитель завжди правий!

Сьогодні: "Хочете вивчати японську? Немає проблем". Філологи спеціалізуються навіть у найрідкісніших мовах. Вчителі іноземних мов мають у своєму резюме численні перебування в мовному середовищі та вільно володіють мовою. Більше того, філологи - перші, хто впроваджує найновіші винаходи педагогіки, намагаючись враховувати засади психології. Вони налаштовані на учня і для учня.

Професія: інструктор з реабілітації

Колись: Ще десять років тому професію інструктора з реабілітації обирали лише ті, кому не пощастило знайти себе в інших професіях. Після закінчення навчання єдиною можливістю працевлаштування були санаторій або реабілітаційний центр... Ця професія супроводжувалася низькою зарплатою, яка не надто мотивувала до турботи про підопічних. "Ногу вверх і вниз, уверх і вниз…"

Сьогодні: Чималий конкурс серед бажаючих здобути цю професію. Щораз більше роботоголізоване суспільство шукає вільної хвилини, аби присвятити її собі та інвестувати у покращення власного здоров'я. Робота у стресових умовах і непогані гроші, які за неї платять, змушують шукати можливості розслабитись. Приватні суперсучасні спортивні клуби та дорогі фітнес-зали користуються все більшою популярністю. Престижно мати свого інструктора, який розробляє індивідуальну програму покращення здоров'я та зняття стресу за допомогою вправ та тренажерів.

Професія: кухар

Колись: У брудній кухні біля великого чавунного казана стояв кухар. Найскладнішими його витворами були борщ і пиріжки з начинкою "вухо-горло-ніс". Азами кулінарного мистецтва було заспокоїти голод клієнта, а поза це ніхто й не сягав. Клієнт їв, що йому дали, а не те, що хотів би з'їсти, і йому й на думку не спадало вередувати, адже кращого все одно не було. Кухар не особливо замислювався над декоруванням страви, а кулінарний експеримент, як правило, залежав від скромного переліку наявних у комірчині продуктів. Професія кухаря не давала жодного почуття причетності до мистецтва, зате давала можливість прогодувати сім'ю на "казьонних харчах".

Сьогодні: Бути кухарем у хорошому ресторані - мрія багатьох. Кухар - візитна картка закладу. Скуштувати його кулінарних витворів приходять клієнти, пройшовши повз кілька закладів конкурентів. Доброго кухаря високо цінує роботодавець. Шеф кухні приносить дохід і отримує відповідну винагороду, яка стимулює його до того, аби страви на тарілці майстерно гармоніювали з сервіруванням столу. Часті експерименти, як з набором інгредієнтів, так і з оформлення страв, заманюють до ресторану гурманів і тих, хто просто хоче відпочити за легкою вечерею поза домом.

Професія: продавець

Колись: Переважно набурмосена, ображена на цілий світ пані стояла за прилавком, на якому і так мало чого було. Трохи більше було під прилавком. Кожен клієнт - то була кара небесна, і на нього виливався весь бруд незадоволення, щойно він смів порушити ідилію дзижчання мухи… Хіба що його цікавило щось з-під прилавка. І збільшення пропозиції під прилавком - то, власне, була єдина стежка кар'єрного зростання продавця.

Сьогодні: Ця професія еволюціонувала в чималу кількість різновидів. Консультанти, які спеціалізуються на різних видах товарів, працівники на касових апаратах, менеджери магазинів тощо. Головними атрибутами продавця все частіше стають посмішка та бажання вислухати клієнта і переконати його в правильності вибору. Талант хорошого продавця цінується. А це відкриває можливість кар'єрного зростання - навіть з-за касового апарату в магазині до, наприклад, торгового представника чи регіонального менеджера.

Професія: торговий представник

Колись: Торговий представник - то був спекулянт, за яким плакали ґрати. Адже - що можна було "представляти", якщо все було державне, а приватні спроби розпочати бізнес переслідувались згідно із законом?

Сьогодні: Популярна професія. Щоб стати торговим представником, треба мати вищу освіту, талант налагоджувати контакт з людьми, високу особисту культуру, а головне - показати свою креативність. У представників фірми інвестують чималі гроші, направляючи їх на навчання, а зарплата на цій посаді залежить від результату роботи. Як постелиш, так і спатимеш...

Професія: керівник

Колись: Керівником колись ставали просто тому, що на посаду "поставили". Ця посада лише за збігом обставин мала щось спільне з умінням керувати колективом та об'єднувати довкола себе працівників. Найважливішою була партійна приналежність і "потрібні" знайомства з високопосадовцями.

Сьогодні: Цю посаду у світі прийнято називати "менеджер". Активно входить у обіг ця назва і в Україні. Вона передбачає, передовсім, як компетентність у сфері спеціалізації фірми, так і вміння керувати персоналом. І залежить це вміння не тільки від таланту. Його доводиться шліфувати на численних тренінгах та семінарах. Не обійтись менеджеру і без знання психології та міжособистісної комунікації. Серед вимог до менеджерів - знання іноземних мов, управління проектами, освіченість і бажання навчатися та постійно підвищувати свою кваліфікацію. Менеджер - це лідер колективу, людина з високими аналітичними здібностями.

Еволюція професій триває щодня. Сьогодні вже не вдасться після закінчення ВНЗ пропрацювати на одному робочому місці до пенсії. Підвищення кваліфікації, кар'єрне зростання і зміна роботи стають буденною справою. Динаміка розвитку бізнесу позначається на кожній професії. І хоча вище описані лише деякі спеціальності, спробуйте придивитись до власної професії, до того, як вона змінилася. Спробуйте роздивитись її реінкарновану суть, а тоді уважно слідкувати за тим, як вона еволюціонуватиме далі. Йти у ногу з професією, а може, трохи попереду - ось ключ до кар'єрного успіху.

Ірина Кириченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Історичний аспект