Орієнтири для вибору проф... / Історичний аспект / Еволюція професії "бухга...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

30.04.2008 Еволюція професії "бухгалтер"

Слово "бухгалтер" походить від німецьких слів "книга" ("buch") та "тримати" ("halten"). Річ у тім, що колись бухгалтери записували всі здійснені фінансові операції у книгу бухгалтерського обліку. А от зараз бухгалтер оптимізує фінансову діяльність підприємства, слідкує за станом його рахунку та за своєчасністю проведення всіх фінансових операцій, використовуючи для цього переважно комп'ютер.

Цій професії вже кілька століть - основи бухгалтерського обліку придумав італійський монах Фра Бартоломео де Пачолі. У 1494 він опублікував книгу, де розтлумачував купцям сенс найпростіших бухгалтерських операцій - дебету, кредиту та балансу.

Сьогодні таких операцій набагато більше, а професія бухгалтера набула неабиякої суспільної значимості. Без бухгалтера довго не протягне жодне підприємство. І, звісно, кожна поважна установа потребує висококваліфікованого спеціаліста. Тому надзвичайно важливим є здобуття спеціальної освіти. Зараз Міжнародна асоціація бухгалтерів виділяє окремий статус "професійний бухгалтер". Сюди входять професії головного бухгалтера, аудитора, фінансового директора та податкового консультанта.

Ще років 50 тому бухгалтер був банальним рахівником. Він заповнював форми та баланси, вів бухгалтерський облік у спеціальній книзі. Тут достатньо було акуратності та уважності, тому що все робилося за усталеними інструкціями. Тоді бухгалтерів вважали недалекими тупуватими людьми, котрі не спромоглися вступити ані на мовну, ані на інженерно-технічну спеціальність.

90-ті роки спричинили вибух бухгалтерської творчості. Ще не існувало спеціальних програм, комп'ютер собі міг дозволити не кожен… Але ж ринок розвивався, причому, швидше, ніж закони. Тому бухгалтер був змушений включатися в активну роботу та "крутитися" між законами.

Сьогодні в Україні великими кроками іде комп'ютеризація. Замість заповнення купи документів, достатньо зробити тільки проводку платежу - і всі звіти будуть сформовані автоматично.

Якою може бути подальша еволюція професії "бухгалтер"? Про це та про деякі тонкощі роботи бухгалтером нам розповіла Наталія Кузнєцова, консультант газети "Все про бухгалтерський облік".

Наталія Кузнєцова

Наталія Кузнєцова, консультант газети "Все про бухгалтерський облік"

- Чому Ви вирішили стати бухгалтером?

- Коли я обирала професію, на дворі були "дикі 90-ті" роки. Тоді більшість кинулася працювати бухгалтерами, тому що колишні престижні професії - інженери, технічні спеціальності - виявилися непрестижними. Тоді популярними були напрями "банківська діяльність" та "бухгалтерія". В той час в Україні було зовсім небагато банків, вони тільки почали з'являтися… А от бухгалтери користувалися неабияким попитом - часто люди просто закінчували двомісячні курси та вели облік на 6-8 підприємствах, бігаючи з податкової у податкову. Тому мій вибір був продиктований, радше, необхідністю. Та й взагалі, мені важко уявити молоду людину 15-16 років, яка б усвідомила, що хоче бути саме бухгалтером. Напевно, тут найкраще почати з бажання та рішення працювати в сфері економіки.

- Які риси необхідні людині, котра вирішила стати бухгалтером?

- Ті ж, що й для будь-якого гарного спеціаліста. Перш за все, це бажання побачити позитивний результат своєї праці. Без цього успіх неможливий у жодній галузі. Бухгалтер - це не та професія, де можна викрутитися за допомогою загальної ерудиції чи гарно підвішеного язика. Тут потрібно вміти сісти і зробити, бути уважним, акуратним, системно мислити - тобто бачити не окрему операцію, а систему цих операцій.

- Наскільки важлива комп'ютерна грамотність для бухгалтера?

- Зараз існує багато програм для ведення бухгалтерського обліку. Це дуже допомагає, але іноді й заважає. Вивірені програми, котрі все рахують та систематизують самі, часто перетворюють бухгалтера на апарат для введення цифр у програму, не залишаючи місця для творчості. До того ж, через програму бухгалтер не бачить цілісний процес.

- Є стереотип, що бухгалтер - це нудна одноманітна робота.

- Колись вона такою була. Але не зараз. Сьогодні держава має бажання розробити інструкції для бухгалтерського обліку, які б відповідали європейським. Звісно, все це робиться шляхом проб та помилок, тобто випробовується на нас. Та й в інструкціях описані не всі можливі ситуації. Тому доводиться шукати аналогії, "приміряти" різні варіанти - це творчість, вміння мислити нестандартно, знаходити вигідні для компанії несподівані новаторські рішення.

- Якою може бути подальша еволюція професії "бухгалтер"?

- Думаю, як і в Європі, відбудеться розподіл обов'язків. З одного боку, будуть рахівники, що працюють на комп'ютері - відповідальні, уважні, акуратні, технічно грамотні люди, чия робота полягатиме у контролі над вчасним формуванням та поданням звіту. З іншого боку, це - розробники комп'ютерних бухгалтерських програм, оптимізатори оподаткування. Так що творчість нікуди не дінеться.

Ірина Славінська,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Історичний аспект