Орієнтири для вибору про... / Інтерв'ю на фоні ВНЗ / Як студенти обирають спе...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

14.09.2007 Як студенти обирають спеціальність, і що про це думають їх батьки

Перше вересня... Квіти, урочистості на ґанку університету, схвильовані батьки першокурсників. Про що цього дня думають першокурсники і студенти старших курсів? Як вони обирали спеціальність, якій готові присвятити 5 років життя? Чи задоволені власним вибором старшокурсники, чи збираються вони працювати за обраною спеціальністю? А що думають батьки про вибір своїх дітей? Це ми і з'ясовували у студентів черкаських вузів: Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, Черкаського державного технологічного університету та приватного Східноєвропейського університету економіки та менеджменту.

Студенти

Наталя Сидон і Леся Коть

Наталя Сидон та Леся Коть, студентки 2-го курсу ЧНУ ім. Богдана Хмельницького

Наталя Сидон (м. Христинівка) і Леся Коть (с. Богодухівка Чорнобаївського району), студентки 2-го курсу факультету інформаційних технологій та біомедичної кібернетики Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького (ЧНУ), спеціальність "Програмне забезпечення автоматизованих систем":

- Була схильність до математики, техніки, хотілося чогось такого, що дівчата зазвичай не обирають. Хотілося імпровізації! Докладніше про спеціальність і специфіку факультету довідались на підготовчих курсах. Батьки нічого не радили, вони підтримали наш вибір.

- Які переваги ми матимемо? Зможемо працювати не в одній галузі, а знайти роботу у декількох. Можна працювати або бухгалтером, або програмістом, або економістом. Взагалі фахівці, які добре знають комп'ютер та програмування, у наш час потрібні у всіх галузях. Бажання працювати за спеціальністю, звичайно, є, але, поки що важко про це говорити, оскільки ми тільки на другому курсі.

Сергій Яковенко і Євген Скеров

Сергій Яковенко і Євген Скеров, студенти 2-го курсу ЧНУ ім. Б. Хмельницького

Сергій Яковенко, Євген Скеров, студенти 2-го курсу факультету російської філології та соціальної педагогіки ЧНУ ім. Б. Хмельницького, спеціальність "Соціальна робота".

Сергій:

- Спеціальність "Соціальна робота" вибирав цілком свідомо. Спершу, звісно, хотів навчатись на юриста, але ж нині у нас стільки юристів! Я довідався, що у Черкаському Національному університеті готують соціальних працівників, і вирішив вступати сюди. До того ж мені завжди подобалось допомагати людям - це надихає. Не лише бабусю через дорогу перевести, а й добра порада у слушний момент теж може зарадити людині.

- Де я працюватиму? Поки що не знаю. Орієнтовно в державних установах, діяльність яких пов'язана з соціальною роботою. Ми вивчаємо психологію, основи права, тобто спеціальність "Соціальна робота" є досить багатогранною.

Євген теж спершу хотів навчатись на юриста. Але батьки відмовили його, довідавшись про проблеми з працевлаштуванням юристів. Вони ж допомогли хлопцеві зорієнтуватись у виборі спеціальності.

- В університеті один із педагогів порадив мені і моїм батькам спеціальність "Соціальна робота" як досить перспективну. Мені дуже подобається працювати з дітьми. Я вже працював у літніх таборах і хотів би продовжувати діяльність у цьому напрямку.

Максим Барбул

Максим Барбул, студент 1-го курсу ЧНУ ім. Б. Хмельницького

Максим Барбул, гравець баскетбольної команди "Черкаські Мавпи", студент 1-го курсу факультету фізичного виховання ЧНУ ім. Б. Хмельницького:

- Я розпочав навчання на факультеті фізвиховання швидше через те, що так було необхідно. Не хотілося йти до армії. Також я зміг продовжити спортивну кар'єру. Гратиму у баскетбол доти, доки вистачить сил. А тоді, гадаю, здобуватиму ще одну освіту, наприклад, економічну, щоб розпочати власну справу. Батьки до вибору моєї спеціальності взагалі не мали ніякого відношення; я вже чотири роки живу окремо і здатен себе забезпечити.

Марина Кириченко, Олена Желєзова, студентки 1-го курсу економічного факультету ЧНУ ім. Б. Хмельницького, спеціальність "Менеджмент організацій", платна форма навчання.

Олена:

- Вища економічна освіта сьогодні потрібна всюди. Гадаю, що проблем із працевлаштуванням в місті Черкаси не буде.

Марина:

- Я вступала одразу до двох вузів. Переглянувши рейтинги вузів у мережі Інтернет, розпитавши знайомих, я обрала саме цю спеціальність і саме цей вуз, через те, що у нього рейтинг серед українських вузів вище, ніж у вузу, до якого я вступила на безкоштовну форму навчання.

Леся

Леся, студентка 1-го курсу ЧДТУ

Леся, студентка 1-го курсу фінансово-економічного факультету Черкаського державного технологічного університету (ЧДТУ), спеціальність "Фінанси", платна форма навчання:

- Чому обрала дану спеціальність? У школі математика була улюбленим предметом, тому й вирішила застосувати математичні знання у економіці. Це розширена спеціальність, аніж "Облік і аудит", адже фінансисти потрібні скрізь: у банках, на підприємствах, в кредитних спілках, приватному бізнесі. Де б хотіла працювати? Мабуть у банку. Тільки не в Україні. Тому що тут навіть фінансистам мало платять. А для гідного життя початкова зарплата повинна становити три-чотири тисячі гривень.

Микола, магістр факультету електронних технологій ЧДТУ, спеціальність "Управління проектами", платна форма навчання, працівник приватної фірми:

- За спеціальністю "Управління проектами" можливо працювати й на будівництві, й у приватній фірмі. Я, наприклад, працюю з 17 років. Займаюсь автомобілями. Самостійно сплачую за своє навчання, бо хто ще за мене заплатить у наш час? Я обирав спеціальність цілком свідомо, а щоб здобути професійні знання, продовжив навчання у магістратурі. Гадаю, що моя подальша робота також буде пов'язана з моєю основною діяльністю, але якість роботи буде значно краща, оскільки вуз дав мені розуміння того, як необхідно вибудовувати схему власного бізнесу.

Євген, магістр факультету електронних технологій ЧДТУ, спеціальність "Управління проектами", платна форма навчання, працівник будівельної фірми:

- Я працюю вже чотири роки і моя робота, в принципі, і раніше була пов'язана з управлінням, починаючи із закупівлі будматеріалів і закінчуючи здачею об'єкта в експлуатацію. Ті знання, які я здобув у вузі, застосовую у роботі на 100%. Для мене навчання стало професійною необхідністю.

Ігор, студент 3-го курсу фінансово-економічного факультету ЧДТУ, спеціальність "Облік і аудит":

- Моя мати працює бухгалтером, і я довго спостерігав за її роботою. Але спеціальність обирав сам. Гадаю, що бухгалтери потрібні скрізь.

Анна Дзюба

Анна Дзюба, студентка 1-го курсу Східноєвропейського університету економіки та менеджменту

Анна Дзюба, студентка 1-го курсу юридичного факультету Східноєвропейського університету економіки та менеджменту (приватний вуз), спеціальність "Правознавство":

- Я зацікавилась цією спеціальністю, оскільки чотири роки вивчала основи права у гуманітарно-правовому ліцеї, а у майбутньому планую працювати нотаріусом. Я вже все вирішила. А коли обирала вуз, то зрозуміла, що дуже люблю Черкаси і не хочу їхати до іншого міста, адже і тут можна досягти успіхів. Звісно, покладалась і на думку старшої сестри, яка вже навчається у цьому вузі заочно, вона задоволена викладачами, їх професіоналізмом та рівнем викладання.

Ольга Демченко, студентка 4-го курсу юридичного факультету Східноєвропейського університету економіки та менеджменту, спеціальність "Правознавство":

- Незадовго до того, як я вступила до вузу, його закінчила моя мама. Отож, я була впевнена, що тут кваліфіковані викладачі і високий рівень викладання. Але обирала спеціальність самостійно, бо навчалась у юридичному ліцеї. Зараз я вже працюю у Фонді соцстраху, хоча і не за спеціальністю. Хотілося б працювати безпосередньо за фахом, але зараз щодо цього шанси невеликі. Якщо й є вакансії, то лише у державних установах, де низька зарплата і відсутня можливість кар'єрного зростання. Працюючи у приватній фірмі, легше поєднувати юридичну спеціальність з іншою. В подальшому мрію здобути ще одну вищу освіту. Я не шкодую про вибір спеціальності, на даний час для мене це оптимальний варіант. А, маючи диплом, можна завжди отримати роботу.

Юля (м. Звенигородка), студентка 5-го курсу факультету економіки і менеджменту Східноєвропейського університету економіки та менеджменту, спеціальність "Економіка підприємства":

- Я обрала економічну спеціальність через схильність до математичних наук, а вуз, скоріше через те, що СУЕМ єдиний має філію у моєму рідному місті. Окрім того, багато хороших відгуків чула про вуз від знайомих. Зараз я працюю у газовому господарстві. Хотілося б працювати за фахом, але ж ви знаєте, що без досвіду роботи зараз практично нікуди не беруть. Тому працюю там, де змогла знайти роботу, і водночас сплачую за своє навчання. Допомагають і чоловік, і батьки. Після закінчення навчання сподіваюсь знайти роботу за фахом, якщо ні - це не трагедія.

Батьки

Олександр та Людмила Ільченко

Олександр та Людмила Ільченко, батьки студентки ЧНУ ім. Б. Хмельницького

Олександр та Людмила Ільченко, (село Матусів, Шполянський район) батьки першокурсниці Юлі, студентки біологічного факультету ЧНУ ім. Б. Хмельницького, спеціальність "Екологія та охорона навколишнього середовища":

- Спершу хотіли, щоб донька пішла навчатись на юриста, але усі говорять, що влаштуватися працювати юристом досить складно. До того ж юридичний вуз нам не по кишені. Тому доньці порадили обирати таку спеціальність, щоб і на роботу змогла влаштуватись одразу після закінчення вузу, і з села поїхати, бо що там робити? У селі Матусів, колись одному із найбільших у районі, цього року до першого класу пішло усього вісім дітей!

Але екологію донька обрала сама. Зараз у цій галузі нестача кадрів. А що буде через п'ять років, подивимось. Гадаємо, що юристів менше не стане, а екологів не стане більше, аніж юристів. Доведеться, мабуть, допомагати доньці влаштуватись на роботу. Ви ж знаєте, які нині діти. Необхідно, щоб батьки не тільки допомагали порадами, а й з працевлаштуванням. Добре, що донька навчатиметься далеко від батьків, за місяць, можливо, стане більш самостійною.

Валентина Чоловічук, приватний підприємець, мама першокурсниці Олі, студентки економічного факультету ЧНУ ім. Б. Хмельницького, спеціальність "Облік і аудит":

- Оля обирала спеціальність з моєю допомогою. Професія бухгалтера потрібна у будь-якій галузі: банківській справі, на підприємстві, приватному бізнесі. Я вважаю, що за цією спеціальністю донька завжди знайде собі роботу, незважаючи на те, чи матиме вона свій власний бізнес, чи працюватиме на когось. У майбутньому ми плануємо розширити власну справу, отож, донька зможе працювати й у сімейному бізнесі.

Катерина Островська,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю на фоні ВНЗ