Орієнтири для вибору про... / Інтерв'ю на фоні ВНЗ / Вірний вибір чи загублен...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

21.09.2007 Вірний вибір чи загублені роки?

Перше вересня. Із посмішками на обличчях, дещо збентежені, але щасливі, разом із батьками та рідними вони підійшли до стін вузу. Вишикувались перед будівлею. Скоро почнеться щось таємниче - посвята в студенти. На святковій лінійці стояли хлопці та дівчата - тепер уже першокурсники, які із захопленням дивились на своїх нових викладачів. Цього дня кожен з них зрозумів, що попереду на них чекає щось нове, дивовижне.

Дмитро

Дмитро, студент 1-го курсу ОНПУ

Кожному абітурієнту, перш ніж стати студентом, довелося пережити справжні випробування. Але чи вдалося зробити їм правильний вибір, обравши саме цей вуз або професійно-технічне училище? Запитаємо у них.

Дмитро, 1-й курс, спеціальність "Автоматика та управління", Одеський національний політехнічний університет:

- З дитинства я цікавився комп'ютерами, а не лише комп'ютерними іграми. Для мене це була загадкова дивовижна машина, яку я хотів вивчити. У старших класах я почав самостійно по книжках вивчати принцип роботи комп'ютера та програмування. Це було і залишається моїм хобі, яке, сподіваюсь, переросте у професію. Сьогодні майже все у світі автоматизоване. Отож, роботу за спеціальністю я завжди знайду. Батьки погодилися з моїм вибором професії та підтримали мене морально під час вступних іспитів, за що я їм дуже вдячний.

Анна

Анна, студентка 1-го курсу ОДЕУ

Анна, 1-й курс, спеціальність "Бухгалтерський облік та аудит", Одеський державний економічний університет:

- Обираючи цю спеціальність, я була впевнена, що вона актуальна та необхідна. Моя мама - головний бухгалтер. Отож, її поради були для мене найважливішими. Вона з власного досвіду та сьогоднішньої ситуації на ринку праці знає, що економістів багато, а бухгалтерів - одиниці, і попит на останніх зростає.

Дмитро

Дмитро, курсант 1-го курсу Одеського училища морського профілю

Дмитро, 1-й курс, Одеське училище морського профілю:

- Батьки віддали мене до цього училища, оскільки ми переїжджаємо, а йти у 10-й клас до нової школи щось не хочеться. До того ж, я живу на березі моря. Щодня бачу кораблі. Цікаво, як там працюють люди. Може, після морського училища і я туди потраплю.

Жанна, 3-й курс, спеціальність "Економіка підприємства", Одеський державний економічний університет:

Жанна

Жанна, студентка 3-го курсу ОДЕУ

- Якщо чесно, я хотіла бути дизайнером. Навіть вступила на дану спеціальність на бюджетну форму навчання. Одеський державний економічний університет був для мене запасним варіантом, але вже третій рік є місцем мого навчання. Мій брат закінчив цей навчальний заклад. Отож, я послухалась його порад. Хоча спочатку мені здавалося, що дизайн мені ближче до душі. Та зараз розумію, що для того, щоб здійснити мою мрію і мати власний бізнес, економічна освіта необхідна в першу чергу. Сьогодні побутує думка, що ринок переповнений економістами. Та я вважаю, що дійсно хороших спеціалістів не вистачає. І я зроблю все, щоб стати одним із них.

Андрій

Андрій, студент 5-го курсу ОНАЗ ім. Попова

Андрій, 5-й курс, спеціальності "Інформаційні мережі зв'язку" та "Економіка підприємства", Одеська національна академія зв'язку ім. Попова:

- Коли вступав, обирав, перш за все, той ВНЗ, де менше конкурс на бюджет. Дуже зрадів, коли дізнався, що мене зарахували, і я можу паралельно з технічною отримати ще й економічну освіту. Я вже працюю за спеціальністю. І мені подобається те, чим я займаюсь. Інколи ловлю себе на думці, що було б непогано отримати ще й освіту психолога.

В'ячеслав, 1-й курс, Одеський військовий ліцей:

В'ячеслав

В'ячеслав, студент 1-го курсу Одеського військового ліцею

- У школі мені вже набридло вчитися, отож, я вступив до Одеського військового ліцею. До того ж, я маю яскравий приклад - батька-підполковника. І хоча мати була проти мого вибору, сподіваюся, що за наступні 2 роки я дізнаюся більше, ніж мої колишні однокласники у школі. Я впевнений, що військовий ліцей загартовує характер! Сподіваюся, навчатися тут буде так само цікаво, як у моєму улюбленому телесеріалі "Кадети".

Отак і обирають свою подальшу долю вчорашні школярі. Одні йдуть стежками батьків, інші неодмінно виконують батьківський наказ щодо вибору життєвого шляху, а треті зовсім не знають, чому вступили у той чи інший навчальний заклад, просто назва сподобалась. Вони щасливі тому, що стали студентами.

Сьогодні вони, молоді та веселі, із посмішками на обличчях будуть отримувати бажані знання. Але на старших курсах, як показує практика, у декого зникне інтерес до навчання. Сприймаючи оточуючу сувору реальність своїх старших друзів, батьків, які вчилися 5 років, щоб отримати "гідну" заробітну платню, яка сьогодні чомусь дорівнює мінімальній, багато молодих людей розчаровуються у своїй майбутній професії. На цьому етапі деякі кидають навчання та йдуть працювати. Але це не вирішує проблеми. Отак і випускає alma mater своїх діток з-під теплого крила у справжнє доросле життя У той світ, де вже не лише на сторінках "Економічної теорії", а у реальному житті панує жорстока конкуренція, перш за все, на ринку праці.

Закінчуючи вуз, студент оволодіває базовими знаннями з загальних дисциплін та предметів своєї спеціальності, але лише теоретично.

Гортаючи сторінки газет оголошень про працевлаштування, часто зустрічаю одну з головних вимог на нормальну вакансію - досвід роботи. Виходить, що одних лише відмінних оцінок недостатньо. Як кажуть, теорія без практики глуха, а практика без теорії сліпа.

"Що ж, окрім вищої освіти, потрібно для працевлаштування?" На це запитання я шукала відповідь у декількох кадрових агенціях. І знайшла. Отже, щоб нормально влаштуватися з умовою кар'єрного зросту та гідною заробітною платнею, необхідно:

  1. Добре володіння комп'ютером та знання Word, Excel, Access, PP, Internet, 1С "Підприємство", графічних програм.
  2. Високий рівень знань англійської мови та будь-якої іншої, бажано європейської.
  3. Досвід роботи за спеціальністю.
  4. Диплом магістра. Бажана додаткова або друга вища освіта.
  5. Участь у тренінгах.

І це далеко не увесь перелік вимог, які дозволять тобі, студенте, виграти в цій нелегкій боротьбі за вакантну посаду. До речі, деякі роботодавці звертають увагу на те, щоб середній бал оцінок за останні 2-3 сесії був не менше, ніж 4, 5 балів.

Щодо досвіду роботи, рекомендується починаючи з 2-3 курсу шукати роботу за спеціальністю не заради грошей, а для отримання досвіду та практичних навичок.

Студенте, думай про кар'єру вже сьогодні!

Світлана Овсянік,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю на фоні ВНЗ