Орієнтири для вибору про... / Інтерв'ю на фоні ВНЗ / Еволюція поглядів студен...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

24.01.2008 Еволюція поглядів студентів на свою майбутню професію

Ще кілька десятиліть тому вибір майбутньої спеціальності визначався, в першу чергу, тим, у якій частині країни ти народився та виріс. У цьому питанні велику роль відігравали культурні та історичні традиції, а також суспільні потреби тієї чи іншої громади. Наприклад, в окремих областях Закарпаття більшість молодих хлопців протягом багатьох десятиліть вчилися, як правило, ремісничій майстерності.

Сучасні тенденції, зрозуміло, мають зовсім інший характер. Новітня мережа навчальних закладів пропонує широкий спектр і вибір спеціальностей, до яких може долучатися молодь. Майже в кожному регіоні існують ряд навчальних закладів, що з кожним роком відкривають нові спеціальності та можуть задовольнити найвибагливіші смаки. Однак, роблячи вибір, до якого ВНЗ вступати та яку майбутню професію обрати, абітурієнт часто робить кроки, про які в майбутньому шкодує.

Як правило, формування поглядів молоді залежить від її виховання, переконань, а також звичок та набутих знань. Однак життєві позиції людини з часом мають властивість змінюватись, вона може приймати чи відкидати колишні погляди, формувати вже інші самостійні думки.

Ми простежимо, як змінилися погляди окремих випускників вищих навчальних закладів на свою професію в процесі навчання та після того. Кожному із них поставимо одні і ті ж питання:

  • Чи змінились Ваші уявлення про власну спеціальність протягом навчання у ВНЗ? Як саме?
  • Чи будете Ви працювати за спеціальністю? Якщо ні, то чому?
  • Чи вважаєте Ви свій вибір правильним? Чи порадите іншим обрати цю спеціальність?
Віктор Вікторович Решетов

Віктор Вікторович Решетов

Отже, знайомтеся, - Віктор Вікторович Решетов, закінчив Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури при Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого (м. Харків):

- Ні, мої погляди щодо майбутньої спеціальності зовсім не змінилися, я про неї мріяв ще з другого класу школи і цілеспрямовано готувався до вступу. Під час навчання, навпаки, із великим захопленням спостерігав за старшими колегами та викладачами, особливо мене вражав їхній професіоналізм та надзвичайна обізнаність у найменших дрібничках. Тому після закінчення я почав працювати за спеціальністю, виділив собі певну ділянку роботи, в якій хочу стати справжнім фахівцем, можливо, найкращим у нашій країні. Думаю, що для себе я зробив абсолютно правильний вибір, однак, не буду радити чи рекомендувати саме цю професію іншим, тому що вона вимагає повної віддачі, цілковитої концентрації та займає весь час, іноді й вільний також. Гадаю, що такий режим роботи не всім сподобається, тому робіть вибір самостійно.

Інна Олексіїйвна Догева, закінчила Торговельно-економічний інститут за спеціальністю "Економіст" (м. Київ):

- Бажання працювати саме в економічній галузі, яке я мала, вступаючи до ВНЗ, а також сильні переконання, що маю обов'язково стати економістом, щезли одразу після закінчення навчального закладу та набуття певного досвіду у цій сфері. Навчання було цікавим, а практика виявилася сухою, іноді аж занадто. Тому, коли після випуску почала працювати за спеціальністю - відразу зрозуміла, що не зможу так орудувати цифрами та графіками все життя. Я змінила місце роботи і нині працюю флористом. Це творча професія, кожного дня вигадую нові композиції, роблю своїми руками різноманітні букети та ікебани, багато спілкуюся з людьми, на робочому місці завжди відбувається щось нове, і мені це надзвичайно подобається. Інша справа, що професія флориста не така престижна, як, скажімо, економіст. Однак, я зовсім не жалкую, що зробила саме такий вибір, і тому всім раджу не зважати на престижність тієї чи іншої спеціальності, а думати, в першу чергу, про свої власні бажання та відчуття, інтуїцію, якщо хочете.

Дмитро Валентинович Дем'яненко

Дмитро Валентинович Дем'яненко

Дмитро Валентинович Дем'яненко закінчив факультет комп'ютерних систем, енергетики й автоматизації Національної металургійної академії за спеціальністю "Економічна кібернетика" (м. Дніпропетровськ):

- Мої переконання суттєво змінилися під час навчання у ВНЗ. По-перше, змінився я сам, у результаті - і мої звички та принципи. Не можу сказати, що моя спеціальність не престижна, чи їй чогось бракує, але мені зараз ближчою є інша галузь. До того ж, вважаю, що мої викладачі не достатньо доклали зусиль для того, щоб ми, студенти, перейнялися та полюбили майбутню професію. Важливу роль тут відіграє і виховний чинник, і професійний рівень самих викладачів, і їхнє бажання працювати для нас. Зараз я працюю в банківській системі, на сьогодні ця сфера для мене ближча, і мені хочеться саме тут реалізовувати свої плани та вдосконалюватись. Звичайно, якби мені випало ще раз вступати до ВНЗ, я б обрав зовсім іншу спеціальність - вважаю, що п'ять років назад зробив помилку, тому не раджу нікому обирати "економічну кібернетику", щоб не повторювати мої помилки.

Оксана Анатоліївна Кацімон

Оксана Анатоліївна Кацімон

Оксана Анатоліївна Кацімон, закінчила Буковинську медичну академію за спеціальністю "Сімейний лікар" (м. Чернівці).

- Так, навчання в медичній академії, на мій погляд, дуже специфічне, тому що майбутня професія лікаря надзвичайно відповідальна. Адже від твоїх знань та практики, залежить, який діагноз поставиш хворому, а від цього - й здоров'я та життя пацієнта. Роблячи такий важливий вибір у юному, а тому - несвідомому віці, дуже легко помилитися, як сталося зі мною. Всю відповідальність за свої майбутні кроки при роботі сімейним лікарем я усвідомила, лише навчаючись в академії. Тому зараз я працюю лікарем-епідеміологом на санстанції. Я раджу дуже уважно обирати свій майбутній фах, але професію лікаря-практика не раджу нікому. Такою є моя особиста думка.

Михайло Михайлович Ткачук

Михайло Михайлович Ткачук

Михайло Михайлович Ткачук, закінчив хімічний факультет Чернівецького Національного університету імені Юрія Федьковича (м. Чернівці):

- Мій вибір змінився лише на краще. Мій вчитель хімії став для мене і наставником, і товаришем, тому я вчив усі дисципліни із задоволенням. Зараз я аспірант хімічного факультету ЧНУ, планую захистити дисертацію і залишитися працювати в університеті. Мені подобається наукова робота та педагогіка. Чи раджу я іншим обрати хімію як спеціальність? Раджу іншим просто стати студентом і отримати вищу освіту, бо вона дає обов'язково хороший потенціал і можливість реалізувати себе в будь-якій сфері. В якій? В тій, яка буде привабливою для вас.

Таким чином, випускники нерідко змінюють і свої професії, і місце роботи часто-густо обирають зовсім не за тим фахом, якому віддали п'ять років свого життя. Отже, вибір своєї майбутньої професії має вирішальне значення для Вашого кар'єрного зростання, самореалізації та втілення у життя різноманітних ідей. Опитані випускники шкодують, що не отримали саме тієї спеціальності, за якою працюють нині. Тому, щоб вберегтися від неприємностей у майбутньому, обміркуйте зараз, ким і де саме Ви плануєте працювати після закінчення навчального закладу, чи відповідає цілком ця спеціальність Вашим уподобанням та інтересам, чи, можливо, Ви маєте інші захоплення.

Марина Потоцька,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю на фоні ВНЗ