укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

30.04.2008 Навіщо мені вища освіта?

Здобуття вищої освіти - "камінь спотикання" у багатьох сім'ях... Чи варто витрачати дорогоцінний час? Чи допоможе наявність диплома влаштуватися на престижну і високооплачувану роботу? Чи відповідає рівень підготовки українських ВНЗ вимогам сучасних роботодавців? Ми дізнавалися думки з цього приводу студентів старших курсів, отримання диплома для яких не за горами, і яких торкнулася проблема працевлаштування.

Ірина Денисюк

Ірина Денисюк

Ірина Денисюк

- У якому ВНЗ Ви навчаєтесь?

- Національний університет ім. Драгоманова, факультет "Інститут іноземної філології", магістр.

- Чи усвідомлено Ви вибирали для себе вищу освіту як обов'язкову форму продовження навчання?

- Закінчивши школу, я інших варіантів, окрім продовження освіти у ВНЗ, не розглядала взагалі, оскільки диплом ВНЗ для мене - обов'язкова умова роботи і кар'єрного зростання сучасної цивілізованої людини.

- Ваше ставлення до здобуття вищої освіти.

- Освіта у ВНЗ в наш час необхідна для будь-якої людини, яка розвивається, у будь-якому соціальному осередку, який розвивається, - тим більше, в нашій країні, що прагне до Європейського союзу. Більше того, я вважаю, що необов'язковість вищої освіти в нашій країні не стільки свідчить про нашу демократизацію суспільства, скільки про зниження інтелектуальної культури, при якій будь-яка людина, навіть не маючи освіти, може знайти своє місце в соціальній ієрархії, - саме через таких людей загниває наша демократія, а економіка перебуває у занепаді.

- Навіщо Вам потрібна вища освіта і диплом зокрема?

- Вища освіта, саме завдяки своїй систематизованості та мінімізації базових знань, дає той необхідний набір понять, фактичних знань і практичних навиків, без яких будь-яка людина здається беззбройною і беззахисною в сучасному світі. Так, звичайно, навчання без самоосвіти неповноцінне, але ніяка самоосвіта не дасть системи - а без системи немає знань. Мені особисто освіта у ВНЗ, окрім вищеперерахованого, дає впевненість у своїх силах, а також допомагає формуватися мені як соціально адаптованій особистості.

- Як Ви ставитеся до рівня вищої освіти в Україні?

- Освіта в Україні після прийняття Болонської системи деякими ВНЗ стала демонструвати більш високий рівень і результати. Але я вважаю, що основна проблема нашої освіти у ВНЗ - не погані викладачі і не мізерна матеріальна база, а заполітизованість навіть цієї соціальної сфери. Нещодавня відставка ректора Шевченківського університету - прямий цьому доказ. Опозиція блокує пропозиції уряду, президент усуває неугодних йому ректорів - а у результаті страждають студенти. Ну й імідж нашої освіти, відповідно.

- Яким чином Ви плануєте задіяти свій диплом?

- Вибираючи факультет, який відповідає моїм здібностям, схильностям та планам на майбутнє, я безперечно бачу себе в тій галузі, яка відповідатиме моїй дипломній спеціалізації. Одержувати диплом "для корочки" - це не тільки втрата величезного для молодої людини часу, але і просто безглузді інвестиції в майбутнє.

- Чи достатньо для працевлаштування, на Вашу думку, отримання диплома, чи він все-таки має бути підкріплений знаннями?

- У мене є досвід працевлаштування, і я знаю, що, прийшовши на співбесіду, молодий спеціаліст повинен не тільки мати вищу освіту (хоча б незакінчену), але і обов'язкову теоретичну базу. Щоб одержати роботу, не досить мати диплом ВНЗ. Вимоги до випускників зростають з кожним роком: при прийомі на роботу від вас вимагатимуть хорошої теоретичної бази, практичних навиків, психологічної стресостійкості. Диплом - як медична довідка, що дозволяє брати участь у забігу. Хто прийде першим - залежить від підготовки спортсмена.

Ольга Безушенко

Ольга Безушенко

Ольга Безушенко

- У якому ВНЗ Ви навчаєтесь?

- Я навчаюсь в Одеському державному економічному університеті на факультеті міжнародної економіки.

- Чи усвідомлено Ви вибирали для себе вищу освіту як обов'язкову форму продовження навчання?

- Так, цілком усвідомлено. А як же інакше? Після 11-го класу сидіти вдома у батьків на шиї? Зараз майже скрізь потрібні працівники з вищою освітою. А, до всього, ще знання ПК та іноземна мова. Звичайно, кожен сам розставляє для себе пріоритети. Та все ж, для самореалізації це необхідно, особливо, якщо йдеш навчатися саме туди, куди сам хочеш. Крім того, студентські роки - золоті. Не варто від них відмовлятися.

- Навіщо Вам потрібна вища освіта і диплом зокрема?

- Всі ми виростаємо, відлітаємо з батьківського гніздечка. З часом матимемо вже власні сім'ї. Але ж сім'ю потрібно годувати. Значить, треба працювати. Але щоб працювати, треба знати свою спеціальність хоча б у теорії. Ось саме для цього нам і необхідна вища освіта. Але як ти доведеш роботодавцю, що ти теоретично підготовлений? Це доведе твій диплом!

- Як Ви ставитеся до рівня вищої освіти в Україні?

- Україна свого часу входила до складу СРСР. На той час освіта, яка давалася в Союзі, була кращою з можливих. До нас з'їжджалися тисячі людей з різних куточків світу з метою здобути знання. Сьогодні багато що, звичайно, змінилося. Але все таки, я вважаю, що освіта в Україні, може, і не найкраща, але до п'ятірки кращих входить. Єдиною, але дуже суттєвою проблемою є корупція. Але з цим нічого вдіяти не можна. На жаль.

- Чи плануєте Ви застосувати свій диплом за спеціальністю?

- Так, планую працювати за фахом, тому мені потрібен диплом, як підтвердження того, що я маю вищу освіту і певні знання у обраній сфері.

- Чи достатньо для працевлаштування, на Вашу думку, отримання диплома, чи він все-таки має бути підкріплений знаннями?

- Ні, одного диплома дуже мало! Диплом можна і купити. А ось знання не купиш. Коли ти вперше приходиш влаштовуватися на роботу, у тебе немає досвіду. Це бачить начальник. Але якщо ти чесно заробляв свої оцінки, то, значить, ти теорію знаєш відмінно. Тобі потрібен лише поштовх. А якщо ти протирав штани в університеті, то штовхай тебе, не штовхай - даремно. Тому треба усвідомлювати, навіщо ти прийшов у вищий навчальний заклад.

Денис Фалько

Денис Фалько

Денис Фалько

- У якому ВНЗ Ви навчаєтесь?

- Я навчаюсь у Київському університеті ринкових відносин на спеціальності "Банківська справа".

- Чи усвідомлено Ви вибирали для себе вищу освіту як обов'язкову форму продовження навчання?

- Я вважаю, що більшість випускників шкіл вступає на ту чи іншу спеціальність до ВНЗ, не усвідомлюючи ще, чи є майбутня професія їхнім покликанням чи, принаймні, робота за фахом приноситиме хоч дрібку задоволення. У моєму випадку все було інакше. Вже у старших класах я визначився в бажанні стати юристом, але у моїх батьків була інша думка з цього приводу. Так і вийшло, що КУРВ плекає ще одного банківського працівника. Хоча сумнівів - здобувати вищу освіту чи ні, - в принципі, ніколи не існувало...

- Ваше ставлення до здобуття вищої освіти.

- Вища освіта дуже важлива, перш за все, тим людям, які хочуть вчитися і посісти пристойне місце в суспільстві. Гадаю, що окрім знань, у ВНЗ учать "навчатися", а уміння знайти інформацію чи певні знання подекуди доцільніше, аніж тримати у трьох відсотках задіяного мозку величезну кількість інформації. Проблемою стало те, що прогресує здобуття "корочки", відповідно, і хороших спеціалістів у різних сферах діяльності з кожним днем зустріти все дивовижніше.

- Навіщо Вам потрібна вища освіта і диплом зокрема?

- Упевнений, що сама по собі вища освіта не народжує фахівців високого класу. Цього і не може бути, оскільки знання без практики - щось доволі абстрактне. Але ВНЗ дає базові знання, більш-менш ясне уявлення про спеціальність. А для людини з нормальним інтелектуальним розвитком, яке працює у потрібному напрямку, цього досить. Далі людина вже почне розвиватися, набиратися досвіду і подальших знань сама, використовуючи знання і уміння, здобуті у ВНЗ.

- Як Ви ставитесь до рівня вищої освіти в Україні?

- Скажімо так, економіку ми досі вивчаємо за "Капіталом" К. Маркса, тоді як прагнемо до Європи. В епоху бурхливого розвитку інформаційних технологій далеко не кожен ВНЗ забезпечений середнього рівня ПК. Не сперечаюся, в тих галузях, де прогрес мало торкнувся основного змісту, наша освіта може конкурувати із західною. Але у більшості випадків варто доповнювати свої знання самоосвітою.

Переклад статті Тетяни Жигалюк,
"Зачем мне высшее образование?",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю на фоні ВНЗ