укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Орієнтири для вибору професії

07.05.2008 Бути чи не бути? Думки студентів про перспективи їхньої спеціальності

Вже за чотири місяці до ВНЗ України прийдуть нові студенти. І поки вони роблять свій вибір на користь тієї чи іншої професії, ми влаштували опитування нинішніх студентів. Питання були такими: Чи виправдала обрана спеціальність Ваші сподівання? Чи будете Ви працювати за спеціальністю, якій навчаєтесь? Якщо ні, то чому? Що порадите абітурієнтам, які зараз роблять свій вибір?

В опитуванні взяли участь студенти Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" (НТУУ "КПІ"), Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (КНУ ім. Тараса Шевченка), Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка (ІМВ), Національного медичного університету ім. Олександра Богомольця (НМУ ім. О. Богомольця), Національного університету "Києво-Могилянська академія" (НаУКМА), Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана (КНЕУ ім. В. Гетьмана), Київського національного торговельно-економічного університету (КНТЕУ).

Євген Безкоровайний

Євген Безкоровайний

Євген Безкоровайний, ННК "Інститут прикладного системного аналізу" НТУУ "КПІ", комп'ютерні науки:

- Мій вибір абсолютно виправдався. За роки навчання нас познайомили з різноманітними галузями застосування комп'ютера: від архітектурних розробок власних комп'ютерних програм і написання програм різними мовами до засвоєння сучасних програмних пакетів для проектування інтегральних схем та розрахунку їх характеристик. Загалом нам дали добрячий "скелет" знань комп'ютерних наук. Оскільки моя спеціальність дуже широка і покриває декілька напрямків, я працюватиму за якимось одним чи двома.

Майбутнім студентам хочу сказати, що найважливіші та найнеобхідніші знання людина отримує самостійно, за власним бажанням та на власних помилках. ВНЗ лише навчає, як, де шукати знання та як їх використовувати. Все інше - в руках абітурієнта.

Зоя Циганкова

Зоя Циганкова

Зоя Циганкова, НТУУ "КПІ", перекладач з двох іноземних мов, викладач вищої школи:

- Моя спеціальність повною мірою виправдала мої очікування. І я буду працювати за спеціальністю. Я ще зі школи знала, що буду перекладачем - це саме те, що мені подобається і непогано виходить. Якщо чесно, то на початку думала, що вчитись буде складніше, але особисто мені не було складно. Хоча іноді технічні предмети, на кшталт вищої математики, хімії та фізики "діставали", але це, як не крути, технічний ВНЗ. На мою думку, якщо людина дійсно бажає вчитись і стати професіоналом, то вона буде "гризти граніт науки" і їй буде це подобатись. А якщо вона шукає недоліки та звинувачує викладачів, це означає лише одне - людина не туди потрапила.

Абітурієнти, якщо ви будете вимогливими до себе, то все вийде. Слід іти на ту чи іншу спеціальність, чітко знаючи, чого ти хочеш. Що стосується факультету як джерела знань, то, як і будь-який інше, він має свої переваги та недоліки, справжніх професіоналів та просто тих, хто відпрацьовує свої гроші. Але це скрізь так, і є типовим для кожного ВНЗ.

Анна Волошина

Анна Волошина

Анна Волошина, ІМВ КНУ імені Тараса Шевченка, міжнародні економічні відносини:

- Я свідомо обирала економічну освіту та фінансову спеціалізацію. Зараз працюю саме за професією. Зовсім не розчарувалася, фінансовий аналіз зовсім не такий нудний, як вважають ті, кому це не до душі.

Порада майбутнім студентам єдина - не слухати жодних порад. Прислухатися до власних відчуттів. Робити те, що найбільше подобається і найкраще виходить, навіть якщо професія непопулярна. Оскільки не все, що модне, є добрим. Крім того, перенасичення ринку спеціалістами одного профілю так само не створює сприятливих умов для подальшого працевлаштування та кар'єрного зростання.

Рінат Ахмедзієв

Рінат Ахмедзієв

Рінат Ахмедзієв, КНУ імені Тараса Шевченка, прикладна фізика і електроніка:

- Спеціальність, яку я обрав, виправдала себе повною мірою. Чи буду працювати за спеціальністю? Можливо. Але точно ще не знаю. В принципі, від навчання я отримав 100%. Все інше залежить від мене і перспектив альтернативної діяльності. Бажаю зробити зі свого хобі професію.

Віра, НМУ ім. О. Богомольця, медичний факультет:

- Спеціальність не виправдала очікувань і навіть глибоко розчарувала, оскільки я, наївна, мріяла, що у коротенькому халатику працюватиму в лікарні європейського зразка з надсучасним обладнанням. У результаті доведеться працювати в старих обшарпаних приміщеннях з неймовірним ароматом і обмеженнями навіть у банальних аналізах та спілкуватися з людьми низької культури і бабусями, які вражають своєю живучістю.

Про оплату нашої праці промовчу, скажу лише, що це абсурд - мати зарплатню нижчу, ніж у сміттяра. Якщо ви думаєте, що в будь-якому разі лікарям дають хабарі, то я вас розчарую. Так, дають, але для цього потрібно пропрацювати років десять. А ще ж треба ділитися з керівництвом. І не мрійте потрапити одразу після університету в "Борис", там недоучки нікому не потрібні, навіть якщо ви син міністра охорони здоров'я, ставлення до вас буде не найкраще.

Крім того, на навчання витратите 8-9 років, і навчання в медичному - не солодкий процес. Але вчитися дуже цікаво. Отримуєш неймовірне задоволення, коли вдається когось вилікувати. Моєю помилкою було те, що я до вступу в університет жодного разу не була в лікарні і ніколи не розмовляла з лікарями про їхню роботу. Працювати за спеціальністю буду, оскільки не маю жодних талантів і досвіду в інших галузях. Але лишаються в медицині лише 30% наших випускників.

Абітурієнтам раджу перед вибором спробувати трохи побути в атмосфері своєї омріяної професії, зважити всі "за" і "проти", не розраховувати на "стерпится, слюбится" і холоднокровно оцінити всі недоліки. Гроші не приносять жодного задоволення, коли ненавидиш свою роботу. І друга порада: вивчіть ринок праці, бо юристи без зв'язків і досвіду в нашій країні отримують зарплатню меншу, аніж санітарки, а такий же банкір приречений видавати кредити в магазині чи працювати касиром. А ще раджу вивчити іноземну мову під час навчання.

Анастасія Нестеренко

Анастасія Нестеренко

Анастасія Нестеренко, НаУКМА, філологія:

- Обрана спеціальність цілком мене задовольняє. Чим далі, тим більше переконуюся в тому, що зробила правильний вибір. Я вже працюю за спеціальністю. Хоча ті знання, які я здобуваю, допоможуть у багатьох інших сферах. Працювати насправді можна будь-де, головне - не бути телепнем.

Абітурієнтам порадила б перед тим, як подавати документи на певну спеціальність, спершу уявити, що ви займатиметеся цією наукою щодня як мінімум 4 роки. Якщо перспектива так довго і прискіпливо вивчати один предмет (фізику, історію, філософію) вас тішить, значить ви зробили правильний вибір - бути вам хорошим фахівцем.

Ірина Скляр

Ірина Скляр

Ірина Скляр, КНЕУ ім. В. Гетьмана, правове регулювання економіки:

- Спеціальність, яку я обрала, повністю виправдала усі мої сподівання, але наразі знайти роботу за спеціальністю дуже важко. На даному етапі мого життя бачу, що ринок праці наповнений юристами, хоча висококваліфікованих дуже мало. Працювати за спеціальністю не збираюся, тому що хочу спробувати себе у іншій сфері. Майбутнім першокурсникам хочу сказати: не бійтеся, намагайтесь вступати туди, куди ви хочете (навіть якщо ваші родичі проти), будьте самими собою і не бійтеся робити помилки, бо всі через це пройшли.

Катерина Царькова

Катерина Царькова

Катерина Царькова, КНЕУ ім. В. Гетьмана, управління персоналом та економіка праці:

- Коли я вступала до ВНЗ, ще не розуміла цілком, яку спеціальність обираю. Якщо чесно, обрала спеціальність, яка сподобалась за назвою, але даний ВНЗ обрала свідомо, знаючи, що тут я отримаю гідну освіту. Зараз розумію величезне значення своєї професії, її перспективи, розвиток у нашій країні. Майбутнє - саме за цим напрямком. Я хочу працювати за фахом, адже для мене це дуже цікаво, бачу себе майбутнім HR. Абітурієнтам раджу обирати те, до чого прагне душа. Намагайтеся вступити туди, куди ви мріяли, обов'язково все вийде. Якщо ви будете займатися улюбленою справою, будете дуже щасливі.

Леонід Кривицький

Леонід Кривицький

Леонід Кривицький, КНТЕУ, товарознавство та комерційна діяльність:

- Я на що розраховував, те й отримав. Як я і думав, спеціальність зараз - не головне. Тим більше, що у ВНЗ про неї я багато не дізнався, бо одна теорія, а толку… Думаю, що буду працювати за спеціальністю, але не факт. Коло моєї роботи дуже широке, тому, гадаю, знайти роботу буде неважко. Але чи задовольнить мене рівень заробітної плати за моєю спеціальністю? Важко сказати. Порада абітурієнтам: обирайте те, що вам до душі і те, що виходить у вас найкраще. А там життя покаже!

Марія Комісарова,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Інтерв'ю на фоні ВНЗ