Портрет професіонала / Статті / Виховати… друга

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

12.03.2008 Виховати… друга

Однією з перших тварин, котру вдалося приручити та зробити цілком домашньою, став собака. І було це ще задовго до нашої ери. В наш час вірний друг людини не лише не втратив своєї актуальності в дружньому плані, але й став дещо більше, аніж другом. Чотирилапий товариш може охороняти, захищати, співпрацювати, шукати, зніматися в кіно, виступати в цирку, слугувати людині тощо. Головне - правильно виховати собаку, чим і займаються представники професії "кінолог".

Нещодавно мені довелося бути присутнім в Івано-Франківському кінологічному центрі при УМВС на прес-конференції кінологів. Адже в наш час собак використовують будь-де. Це і конвойна служба, і робота на митниці, на кордоні, в міліції, в армії. Саме тому людям, котрі обрали цю справу своїм фахом, завжди є про що розповісти та що продемонструвати. Як воно - виховувати друга, навчати тварину служити людині, працювати з грізними ротвейлерами та вівчарками, - розповідають самі кінологи.

Як і в кожній професії - кінологами не народжуються. Ними стають поступово. Можна мати лише головні риси характеру, котрі згодом спонукають обрати кінологію своєю професією. Це, насамперед, терплячість, наполегливість, упевненість в собі та, звісно ж, любов до тварин.

Записатися до кінологічного клубу чи секції собаківництва доволі легко, але стати професійним кінологом - аж ніяк. На це інколи потрібно витратити роки, щоб вивчити тварин, вміти з ними поводитися, вчасно орієнтуватися навіть у незначних змінах характеру своїх підопічних. Трохи згодом - ще й зуміти продемонструвати своє вміння. У професії кінолога найголовніше - майстерність. Якщо ти зумів продемонструвати свою роботу на показових змаганнях, спеціальних виставках, виступах службових собак, слава та ім'я не забаряться, як і успіх. Адже за кожним собакою, який вірно і чесно несе службу, стоїть майстер своєї справи.

Нині популярність кінологів стрімко зростає. Люди вже встигли оцінити собаку - в деяких речах його робота надійніша і набагато дешевша за найманого працівника. Сьогодні кінологи працюють у розплідниках, на майданчиках, в армійських частинах, на митниці, в міліції. Особливою популярністю користуються тварини - охоронці приватних будинків. Саме на таких тварин попит невпинно зростає. Працю кінолога в фінансовому плані цінують. Один курс роботи з собакою може коштувати від 200 до 1000 у.о. Якщо зважити на всі труднощі в роботі та ризики - це середня оплата.

Кінолог Вікторія Сєдакова

Кінолог Вікторія Сєдакова

Про деякі аспекти кінологічної роботи нам погодилася розповісти кінолог Вікторія Сєдакова - член кінологічного клубу "Скіф". А її розповідь наочно продемонстрував підопічний - німецька вівчарка Малюк.

- Як юна та тендітна дівчина вирішила стати кінологом?

- Дійсно, в багатьох людей слово "кінолог" асоціюється з дорослим чоловіком з відповідними фізичними даними. Насправді, це дуже далеко від реальності - тут головне сила духу, витримка, терпіння. Ну і, звісно, самодисципліна. Без цього ніяк. Я з дитинства захоплювалася собаками. Коли вперше прийшла в клуб, подивилася на заняття, відчула - це моє. Відразу ж довелося повністю змінити свій темп життя, розклад дня, і, мабуть, трохи характер. Адже тримаючи собаку, вже не поспиш довго - тварину потрібно вигуляти, в своєму графіку мусиш знаходити час для годування, купання тварини, прогулянок і дресирування. Це непросто, але кожна професія визначає стиль та темп життя її носія.

- У Вас є певний профіль, за яким Ви працюєте?

- Мій профіль - службові собаки, себто ті, які будуть служити - на митниці, в міліції, охоронятимуть. Наразі дресирую їх затримувати злочинця, захоплювати його зі спини, захищати людину в критичній ситуації - при нападі, приміром.

- Що визначило Вашу профорієнтацію?

- Коли з'явилося захоплення тваринами, я не гадала, що це буде серйозно. Спочатку це було як хобі. Трохи згодом, я зрозуміла, що це важлива справа, яка, до того ж, мені подобається. На мою думку, коли людина це починає розуміти - вона визначається в професійному плані.

- З ким важче працювати - з тваринами чи з людьми?

- Мабуть, з людьми. З тваринами можна спрогнозувати ситуацію, змоделювати їхню поведінку, вони більш передбачувані, хоча насправді такі ж різні, як і люди. З людьми все не так.

Вікторія Сєдакова

Вікторія Сєдакова та Малюк перед виступом

- Чи не страшно виховувати собаку? Все ж таки, завжди є якийсь ризик.

- Коли постає початкове завдання - обрати собі вихованця, ретельно мусиш все зважити. Тим паче, кожен кінолог підбирає саме свого собаку, першого-ліпшого собаку взяти на виховання не можна. Спочатку проходить перший контакт - якщо виникло розуміння, собака піддаватиметься дресируванню. Інколи таких контактів потрібно декілька, аби визначити, що це - твій собака.

- Що для Вас означає бути кінологом?

- Для мене це - праця, праця і ще раз праця. Сам процес виховання - чи то людини, чи то тварини - завжди проходить не тільки за ланцюжком "вихователь-вихованець", але й в зворотному напрямку. Бути кінологом - означає любити собак, вчитися їх розуміти і на підставі цього виробляти у них певні навички, котрі згодом стануть у нагоді.

- Працювати важко?

- Надзвичайно. Робота досить динамічна, але, в той же час, вимагає абсолютного спокою. Тварина має відчути, що ти тут головний, ти - лідер, ти - керівник. А розлючений, засмучений, істеричний керівник викликає лише насмішку у підлеглих. Отак і з тваринами.

- Що б Ви порадили тим, хто хоче в майбутньому стати кінологом?

- Виховати спочатку себе, а потім братися за виховання інших.

Олександр Горідько,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті