Портрет професіонала / Статті / Хто такий енергетик?

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

05.05.2008 Хто такий енергетик?

Навіть у найважчі часи, в економіці будь-якої країни енергетика залишається основною та базовою галуззю. Запасів багатьох енергоносіїв в Україні вистачить на короткий час. Це змушує звертати нашу увагу на сучасний стан енергетики та на перспективи її розвитку. Сьогодні ми спілкуємося з к. т. н., доцентом Андрієм Юлійовичем Дреусом, спеціалістом у галузі теплоенергетики, теплофізики та теплотехніки.

Андрій Юлійович Дреус

Андрій Юлійович Дреус у бібліотеці

- Андрію Юлійовичу, розкажіть, з чого все починалось? Чому Ви обрали саме енергетику?

- Можна сказати, що у цій галузі науки та техніки я опинився, як це часто буває, випадково. По закінченні школи мріяв займатися інформаційними технологіями та намагався вступити до МВТУ ім. Баумана, але… не судилося. Спочатку довелося рік попрацювати на заводі. За цей час я все переосмислив та вирішив вступати до Дніпропетровського університету на механіко-математичний факультет на загадкову спеціальність "гідроаеродинаміка". Від слова "аеро" віяло романтикою, а математика давала шанс зайнятися обчисленням та програмуванням. До того ж, не надто великий конкурс давав мені більше впевненості в собі після першої невдачі. Так я почав здобувати вищу освіту та потроху втягнувся в світ складних фізичних процесів та методів їх описання. Вже тепер я можу із впевненістю сказати, що у нецікавих, на перший погляд, спеціальностях із нудними назвами, справжній романтик завжди знайде своє зачарування і привабливість.

- І куди Ви вирушили працювати після закінчення ВНЗ? І що Вам дало поштовх для роботи за спеціальністю?

- По закінченні університету мені запропонували працювати інженером, а потім науковим співробітником за фахом. Тоді я і зіткнувся з проблемами теплоенергетики. Мені стало дуже цікаво мати справу із завданнями, які стосувалися конкретних виробничих проблем. Так, наприклад, при роботі над кандидатською дисертацією ми займалися моделюванням температурних полів у рідкому металі, який знаходиться у ванні металургійного агрегату. Вирішення таких завдань є складною, але дуже цікавою роботою. Мабуть, це і стало одним зі стимулів для моєї подальшої роботи в енергетичній галузі.

- У чому зараз полягає Ваша робота?

- На сьогоднішній день я займаюсь науковою роботою та викладаю в Дніпропетровському національному університеті низку спеціальних дисциплін студентам, які навчаються за напрямами "енергетика", "теплоенергетика" та "механіка". Це "Тепломасообмін", "Моделювання теплофізичних процесів на ЕОМ" та "Сучасні інтегровані програмні системи". Моя робота - не просто читання лекцій та прийняття екзаменів. Це, в першу чергу, робота з людьми, спроба допомогти їм реалізувати свої можливості, розвинути їхній загальний світогляд і технічну грамотність. Разом ми розглядаємо сучасні проблеми нашої техніки, всебічно аналізуємо їх та шукаємо шляхи розв'язання.

Для мене існує ще один цікавий бік моєї роботи. Будь-який викладач Вам скаже, що, якщо бажаєш у чомусь розібратися, - почни це викладати. Пропустити через себе те, що треба пояснити іншим - це найефективніший спосіб вивчення. Таким чином, я сам постійно навчаюсь, і це дозволяє мені підвищувати кваліфікацію та зростати в професійному плані. Але хочеться додати, що в життєвих питаннях мені іноді доводиться вчитися у своїх студентів, і це є для мене великою цінністю.

- А з чим доводиться мати справу сучасному енергетику? Що, зазвичай, є предметом його діяльності?

- Це водночас просте і дуже складне запитання. Без поняття "енергія" сьогодні ми не можемо навіть описати сучасний світ. Найчастіше, коли говорять про енергетика, то мають на увазі цілком конкретного спеціаліста, який займається проблемами використання, збереження та перетворення певного виду енергії. У промисловості це електроенергетик, теплоенергетик або фахівець з атомної енергетики. Головна мета їхньої роботи - раціональне використання енергії та енергоносіїв. Перед кожним енергетиком стоїть задача трьох "Е": Енергетика, Екологія та Економіка. В сучасному світі це дуже взаємопов'язані питання. Зокрема, до кола завдань моєї професійної діяльності входять питання, що пов'язанні з теплофізикою та теплоенергетикою. У багатьох технологіях основна частина потужності витрачається на теплоту, тобто просто втрачається. Але ж це є значний енергетичний резерв для підвищення ефективності технологічного процесу. Оптимізація теплових процесів може бути виконана на основі теоретичного аналізу та математичного моделювання. Саме це і є сферою моїх професійних інтересів. Але, звичайно, це вузька спеціалізація. А завдання теплоенергетика значно ширші.

- Яким, на Вашу думку, має бути сучасний спеціаліст з енергетики?

- Безумовно, це має бути добре підготовлений як в практичному, так і у теоретичному плані фахівець. Треба зазначити, що рівень сучасних технологічних проблем в області теплоенергетики вимагає їх вивчення та застосування складних математичних моделей. Вирішення таких завдань потребує використання ЕОМ, тому спеціалісту з енергетики не обійтися без сучасних інформаційних технологій та обчислювальної техніки.

Це має бути людина далекоглядна, тому що задачі енергетика тісно пов'язані із супутніми проблемами, - згадайте задачу трьох "Е". Наприклад, сьогодні є дуже популярною ідея використання в якості альтернативи традиційним енергоносіям органічних біопалив (наприклад, звичайної соломи). Здається, що ми легко задовольняємо усі три вимоги: економію витрат, покращення екологічної ситуації та забезпечення енергетичних витрат. Але всесвітнє захоплення цим підходом вже зробило внесок до стрімкого зростання цін на харчування в світі. Це може звести до нуля економічні переваги цього палива.

Також це має бути людина, яка аналізує світові тенденції в розвитку технологій, енергетичної техніки та обладнання. Цей досвід дозволить знайти фахівцю ефективні рішення при розгляді конкретних виробничих завдань.

Андрій Юлійович Дреус на кафедрі

Андрій Юлійович Дреус на кафедрі

- Чи є затребуваною спеціальність енергетика в наш час? І наскільки легко чи, навпаки, важко влаштуватися зараз молодим спеціалістам за цим фахом?

- Мабуть, немає сенсу говорити про актуальність енергетичних проблем, як в Україні, так і у всьому світі. Безумовно, країні потрібні освічені та енергійні фахівці, які розумітимуться на цих питаннях. Звичайно, робити прогнози в нашій державі - справа не завжди вдячна, але якщо ми сподіваємось на відновлення країни та її становлення, як потужної та конкурентноздатної у світі держави, то, безперечно, для енергетиків у нас великі перспективи.

А щодо працевлаштування випускників, то вже сьогодні зацікавленість самих студентів показує тенденцію до зростання попиту на спеціалістів з питань енергетики. Це поки не можна назвати ажіотажем, але, на відмінну від попередніх років, можна помітити позитивні зрушення.

- Як Ви вважаєте, як зробити успішну кар'єру в енергетичній галузі в Україні?

- На мою думку, має велике значення креативне мислення спеціаліста, плюс знання та бажання працювати. Звичайно, національні особливості побудови кар'єри, на жаль, також мають значення, але цілеспрямованість та кваліфікація все ж таки допоможуть справжнім спеціалістам досягти тих висот, на які вони заслуговують.

- І на завершення нашої бесіди хочеться почути Ваші поради та побажання майбутнім студентам, які хочуть стати енергетиками.

- Не гайте часу, бо це дуже жорстока та непостійна річ. Сьогодні Вам здається, що його забагато, а завтра буде катастрофічно бракувати, але час не повернеш. Не сприймайте процес навчання, як тимчасову необхідність, шукайте себе в навчанні й подальшій професії. Я переконаний, що ніякі знання зайвими не бувають, і ми самі визначаємо їх цінність для себе. Від того, як ми це визначимо, з'ясується - чи допоможуть вони нам у майбутньому.

Олександра Цецхладзе,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті