Портрет професіонала / Статті / Ліс: глобальна робота для наступних поколінь

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

16.05.2008 Ліс: глобальна робота для наступних поколінь

Сучасний темп життя та прогрес ставлять чимало нових завдань перед людством - з'являються нові винаходи, покращуються умови життя і праці, як наслідок - виникають нові професії. Проте головною особливістю цього процесу є те, що сучасний фахівець переважно зорієнтований саме на сьогодення та його потреби. Але є і винятки. Тож ми і вирішили поговорити з людьми, чия праця передбачає орієнтацію саме на майбутнє, для наступних поколінь. Про працю та перспективи в лісовому господарстві розповідає лісничий Василь Кривуляк.

Василь Кривуляк

Василь Кривуляк, лісничий

- Всі знають, гадаю, що таке ліс і для чого він призначений. Чи відрізняється думка фахівця від загальноприйнятої?

- Для пересічної людини ліс - це важливий екологічний чинник, естетичний, ну і звісно - товарний, адже ліс завжди асоціюється з деревиною. Втім, якщо брати професійний підхід, ліс легко можна використовувати в боротьбі з ерозійними процесами ґрунтів, пересиханням річок, зсувами, засухами та іншими негативними явищами природи. Боротися ліс може також і з деякими негативними процесами технічного прогресу, як от смог, забруднення повітря. Робота тисяч фахівців лісового господарства, як на мене, полягає у тому, щоб застосувати всі ці чинники одночасно з максимальною користю для суспільства.

- Побутує думка, що в Україні лісів з кожним роком все менше й менше - чи може фахівець розраховувати в майбутньому на роботу за спеціальністю?

- Твердження, що в Україні лісів катастрофічно не вистачає, а площа лісових угідь з кожним роком меншає, можна трактувати по-різному. Якщо порівнювати з європейськими країнами, то лісистість України й справді надзвичайно низька - трохи більше 15% при мінімальній нормі в 20%. Але, зважте, що на сьогодні в Україні понад 603 тис. квадратних кілометрів належать саме лісовим угіддям. Це не лише віковічні дерева, а й степи, гірські масиви, заповідники, мисливські угіддя, дендропарки, лісовозні дороги тощо. А, відтак, галузь потребує фахівців.

До того ж, поступово Україна нарощує площі лісових угідь - людство все більше приділяє уваги лісові як екологічному фактору, з кожним роком зростає вартість деревини - тому фаховий підхід може принести неабиякий прибуток.

- Наскільки важливим є саме професійний підхід до лісового господарства, якою є його специфіка?

- Людині, котра вирішила присвятити своє життя лісовому господарству, слід бути наперед зорієнтованою на, м'яко кажучи, дещо задовгий технологічний процес, котрий може тривати не одне десятиліття.

Твердження, що лісова справа та все, що з нею пов'язано, зорієнтована винятково на майбутнє, не зовсім вірне. Адже робота в лісі передбачає не лише насадження багаторічних дерев та створення лісового масиву. Це ще і повсякденна охорона лісових угідь, облік всього, що з ними пов'язано, технологія лісозаготівлі та деревообробки, транспортування, виготовлення певних видів продукції тощо.

- На що, головним чином, розраховані професії лісового господарства?

- На відновлення лісу, на використання під лісові угіддя непридатних для сільського господарства площ, професійне ведення лісового господарства та оптимальне лісокористування.

- Яких саме фахівців сьогодні потребує лісове господарство?

- Сьогодні галузь потребує переважно не лише лісників чи єгерів, але й менеджерів, маркетологів, інженерів, технологів.

Але, навіть до простих, здавалося б, речей, необхідний професійний підхід. Візьмемо, до прикладу, таку цілком буденну справу, як посадка лісу. Чимало читачів, певне, уявляють цей процес досить спрощено: взяв саджанець та й посадив. Насправді, аби оте одне єдине деревце виросло і принесло користь, потрібно визначитися з ґрунтом, з самою породою дерева, зробити спеціальні заміри на густину та щільність майбутнього лісу, врахувати всі особливості флори і фауни, поєднуваність різних порід тощо.

- Чи можна сказати, що на професійну орієнтацію молодої людини, яка вирішила присвятити себе лісу, передовсім вплине географічне розташування регіону?

- Як не банально, але дійсно так. Ліс - дуже специфічна категорія, до того ж буває різним. Так, лісові спеціальності більше характерні для західної України, північних та центральних регіонів, меншою мірою - для південних регіонів, і в дуже малій кількості - для сходу.

До того ж, слід враховувати, що в різних регіонах різні призначення лісових угідь - для західної України ліси, головним чином, виконують захисну та промислову функції, для центральних та північних регіонів характерні водоохоронні та промислові функції, для Криму - переважно санітарно-оздоровчі, для південних регіонів з лісостеповою зоною - лісові угіддя. На це й орієнтуються майбутні фахівці, котрі згодом працюватимуть у своїх регіонах.

- Для більшості читачів ліс - це, передовсім, зелена зона. Наскільки розвинена решта інфраструктури з обслуговування лісових угідь?

- Окрім Державного комітету лісового господарства України, який, власне, і є головним центральним органом, у кожній області створено обласне управління лісового господарства, а вже на його базі - численні держлісгоспи, котрим підпорядковуються лісництва. Але до інфраструктури можна включити ще й науково-дослідні установи, мисливські господарства, учбові заклади: технікуми, школи, центри з підготовки та перепідготовки кадрів; державні бази авіаційної охорони лісів, спеціалізовані лісозахисні підприємства, лісонасіннєві станції, проектні лісовпорядні виробничі об'єднання, геодезичні установи та установи з таксації. До того ж, значно розвинута в Україні на сьогодні й інфраструктура з переробки деревини: цехи, пилорами, франко-склади (спеціальні склади деревини); чимало підприємств та організацій з продажу й експорту деревини та товарів широкого вжитку з неї. Тож без роботи нині фахівець з лісового господарства не залишиться.

- Щоб Ви могли побажати чи порадити молодим людям, які вирішили пов'язати свою професію з лісом?

- Зважити реально свої сили та визначитися з власними уподобаннями.

Олена Марченко,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті