Портрет професіонала / Статті / Бухгалтерія - це не тільки папери і цифри

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

12.05.2008 Бухгалтерія - це не тільки папери і цифри

Усупереч поширеній думці про бухгалтерів, головний бухгалтер фірми "Фортунат" Валентина Іванівна Забронська зустріла мене привітно. Виявилося, що ця середнього віку жінка не тільки у цифрах добре розбирається, але і вірші пише, і з людьми любить спілкуватися. Вона і привідкрила нашим читачам дверцята у найпотаємніший кабінет на фірмі - бухгалтерію.

- Багато хто має досить непевне уявлення про роботу бухгалтера. Якою вона є насправді?

- В основному чомусь всі вважають, що бухгалтерія - це виключно розкидані папери і вічні плітки. А бухгалтери цілими днями нічого не роблять і лише створюють видимість роботи та перемивають комусь кісточки. Я теж колись так думала, поки не зайнялася бухгалтерією всерйоз. Хочу сказати читачам, що це далеко не так. Багато паперів - тому що в бухгалтерії збираються всі первинні документи, без яких обійтися просто не можна. І якщо бухгалтер від співробітників вимагає донести ще якийсь документ, то це не значить, що він чудовисько. Просто йому потрібно, щоб всі первинні документи були зібрані і знаходилися у повному порядку.

- Якими внутрішніми якостями має володіти людина, щоб добре справлятися з роботою бухгалтера?

- З одного боку - повинна бути посидючість, зосередженість і уважність, тому що не там поставлена кома загрожує наслідками. І якщо десь знаходиться щонайменша помилка, доводиться переробляти все наново. Добре, якщо це внутрішній документ, а якщо помилка виявляється у вже надісланих звітах, то переробляється звітність, а це завжди загрожує санкціями від контролюючих органів. З іншого боку - це уміння бути витриманим у спілкуванні з керівництвом, із співробітниками фірми, з податковими інспекторами, з іншими бухгалтерами, з клієнтами.

- Чи бувають бухгалтери за покликанням?

- Звичайно! Щоб працювати бухгалтером, потрібно або ним народитися, або по-справжньому любити цю роботу. Буває, приходить людина, але відчувається, що вона не наша, і бухгалтерія - не її справа, хоча у неї є диплом і раніше вона працювала бухгалтером.

- Чи реально влаштуватися на роботу бухгалтеру без вищої освіти?

- Зараз дуже важко. Хоча на "Фортунат" мене узяли без вищої освіти і без досвіду роботи в даній галузі. Я закінчила перед цим декілька бухгалтерських курсів, був, звичайно, і попередній досвід, але специфіка роботи даного підприємства мені не була знайома. Плюс до всього я була закомплексована і боялася податкових інспекторів. На співбесіді я чесно у цьому зізналася, а ще сказала, що вступила до ВНЗ. І, знаєте, мене узяли на роботу, адже у нас є дуже багато фірм, які на першій співбесіді, довідавшись, про те, що людина вчиться на заочному відділенні, зразу ж відмовляють їй у прийомі на роботу. Відтоді минуло багато років, я закінчила Київський Національний економічний університет, стала більш розкутою і комунікабельною. Двогодинні черги при здачі звітності - це хороша школа для підвищення кваліфікації при спілкуванні з іншими бухгалтерами.

- Що б Ви порадили молодим людям, які прагнуть стати бухгалтерами: закінчувати за цією спеціальністю ВНЗ, йти на курси або ж відразу працювати?

- Часто молоді люди здобувають вищу освіту, приходять на роботу, а їм говорять: "Забудьте все, що ви вчили, і починаємо вчитися по-новому!". Тому що в інституті вчать в основному тому, як правильно робити теоретично, а у нас практика. Щоб визначити, підходить тобі ця робота чи ні, я гадаю, що треба хоч трохи спробувати попрацювати як помічник бухгалтера. Навіщо, скажіть, закінчувати вищий навчальний заклад, щоб, влаштувавшись, трохи попрацювавши, зрозуміти, що це не твоє?

- Тобто, Ви хочете сказати, що не варто відразу вступати до ВНЗ?

- Ні, не зовсім так. У ВНЗ викладають не тільки обов'язкові дисципліни, людина здобуває (якщо, звичайно, хоче) й інші знання для загального розвитку. Для бухгалтера-початківця не обов'язкова вища освіта. Можна закінчити хороші курси або технікум, знайти роботу і паралельно вчитися далі. У нас у бухгалтерії деякі співробітники працювали і вже закінчили ВНЗ за фахом, а деякі і зараз працюють і продовжують навчатися. Це велика заслуга керівництва підприємства, яке вітає при прийомі на роботу те, що людина здобуває вищу освіту і досвід роботи.

- Говорять, що рибалка рибалку бачить здалеку. Люди однієї професії часто стають схожими один на одного. В чому виявляється ця схожість у бухгалтерів?

- Спецодяг бухгалтери не носять. У натовпі бухгалтера відрізнити важко. Звичайно, якщо він йде зі спеціальною сумкою, зі звітами під пахвою або з парасолькою, на якій вибитий логотип "Дт-Кт" (дебет-кредит - прим. ред.), можна подумати, що це бухгалтер. Та ще хіба що тоді, коли, зібравшись на святі, під час гуляння починають говорити про бухгалтерію, про проводки і про закони.

- У бухгалтерській сфері зараз велика конкуренція?

- Так, бухгалтерів зараз досить багато. Практично всі ВНЗ, технікуми та плюс ще всілякі курси готують бухгалтерів-аудиторів. Отже, конкуренція велика. Крім того, існує віковий критерій. Продивіться оголошення: практично всім потрібні фахівці у віці від 25 до 35 років, рідше - до 40. А тим, кому за 40, що робити?

- Але ж хорошим бухгалтером з досвідом роботи і можна стати тільки після 40 років?

- Чому ж тільки після 40? Хорошим бухгалтером можна стати і раніше, потрібно тільки знати і любити свою роботу, прагнути самовдосконалення, постійно працювати над підвищенням свого рівня знань і навиків. На нашому підприємстві в бухгалтерії працюють на посаді бухгалтера співробітники від 20 років, і досить-таки добре справляються зі своїми обов'язками. Можна навіть сказати, що свої кадри ми вирощуємо самі.

- А чим відрізняється робота головного бухгалтера від роботи просто бухгалтера?

- Перш за все, головний бухгалтер повинен бути відповідальним, добре знати всю специфіку роботи підприємства, координувати і контролювати роботу всієї бухгалтерії, вміти працювати з підлеглими, податковими інспекторами, вміти переконувати і доводити свою правоту. Знати основні законодавчі акти і легко в них орієнтуватися. Встигати проглянути всі знову внесені зміни до законодавства, які стосуються бухгалтерії і не тільки, вчасно відреагувати на них і перебудувати свою роботу. Займатися поточними справами, навчити нового співробітника і повчитися самому. За всі помилки свої і зроблені підлеглими відповідає головний бухгалтер, тому що вчасно не навчив і не проконтролював.

- Чи часто буває так, що фірмі потрібні декілька бухгалтерів? Для яких цілей?

- Число співробітників бухгалтерії залежить від величини фірми. На великих підприємствах на кожній окремій ділянці працює окремий бухгалтер. Це може бути бухгалтер із нарахування заробітної плати, з веденню обліку ТМЦ, основних засобів тощо. Наприклад, на державних підприємствах всі функції здійснює цілий штат бухгалтерів, у приватних фірмах виконує один бухгалтер.

- Чи у всіх бухгалтерів графік роботи - повний робочий день? Чи бувають різні варіанти?

- У бухгалтера ненормований робочий день. Часто доводиться затримуватися, особливо у звітний період. А звітний період у нас, можна сказати, не закінчується ніколи. Різні звіти в різні інстанції здаються в різний час. Не встиг зробити один звіт - вже підоспів другий і такий цілий місяць, не кажу вже про квартальні і річний звіт. До одного статистичного управління потрібно здати більше 10 різних звітів. Тому і відпустку бухгалтерам збільшують до 31 дня. Але бухгалтери, в основному, у відпустку ходять на два тижні в перерві між звітами.

- Валентино Іванівно, скажіть, а як роботодавцю визначити, що він бере на роботу хорошого бухгалтера?

- Щоб це визначити, роботодавець повинен сам хоч трохи розбиратися в бухгалтерії. Буває, приходить людина влаштовуватися на роботу, а первинних документів в очі не бачила. Природно, про те, щоб заповнити їх - не може бути й мови.

Перше враження іноді оманливе. Людина може сама по собі бути хорошою і привабливою, але знань - нуль. Справжній спеціаліст цілком може себе проявити, звичайно ж, тільки у процесі роботи.

Переклад статті Катерини Тищенко
"Бухгалтерия - это не только бумаги и цифры",
джерело:"Учись. Работай. Отдыхай"
- 2007. - №40(158). - с.18-19
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті