Портрет професіонала / Статті / Ветеринарний лікар: сучасний Айболить

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

15.05.2008 Ветеринарний лікар: сучасний Айболить

Перша причина, яку називали багато практикуючих лікарів, - звичайно ж, безмежна любов до тварин. Готуючи матеріал, ми прагнемо уникати пафосних слів. Але є професії, коли вони доречні. Тільки ветеринар може позбавити від страждань мавпу з переламаною лапою, вилікувати кошеня від болю у шлунку, врятувати життя собаці, який вдавився кісточкою. Лікар допомагає кожному пацієнту: від ведмедя до хом'яка. Винагорода безцінна... кішка, що лизнула з вдячністю руку, радісні обличчя власників врятованого папуги.

Скажіть "Р-р-р!"

Робота в клініці починається з прийому клієнтів-пацієнтів. Якщо проводити аналогію з лікарською практикою у людей, це нагадує розмову з педіатром чи дитячим хірургом. "Батьки" приводять "дітей". Описують поведінку своїх улюбленців, а фахівець намагається поставити діагноз. Лікарю необхідне чуття, інтуїція. Кішка чи морська свинка не розповість про свої проблеми. Після бесіди з власником - діагностика, огляд тварини, прослуховування, аналізи. Буває, більше часу йде на заспокоєння пацієнта, ніж на виявлення причин його нездужання. Досвідчений ветеринар діє терпляче, м'яко і впевнено.

Каміль Наріманович Галімов, головний лікар клініки БОНПЕТ: "Набираючи молодих спеціалістів на випробувальний термін, я завжди дивлюся на реакцію тварини, коли вони до неї підходять. Як і у людей, у тварин є суб'єктивна оцінка: хтось їм подобається чи, навпаки, дратує. Один лікар проводить огляд, собака лежить спокійно. А від іншого - молодого, завзятого починає тікати, скавучати, сіпатися. Тварини відчувають ауру, вловлюють настрій лікаря.

На жаль, для когось така робота - бізнес. Багато приходить ветеринарів зі студентської лави, говорять: "Я все умію, можу!". Але страшно не це. Вони їздять по викликах і деколи переоцінюють свої можливості. Нещодавно в області дипломований фахівець приїхав на дім лікувати кішку, яка була у стані тічки. А він, ввжаючи, що вона щось проковтнула, розрізав її. Нічого не знайшов, зашив. Кішка померла.

Успіху в професії можна досягти тільки у тому випадку, коли для людини головне - не гроші, а покликання".

Чи хворіє змія на ангіну?

Хвороби змії та кролика відрізняються. Анатомія і фізіологія - також. Ветеринар повинен добре знати і те, й інше. Уміти зробити щеплення собаці, накласти гіпс морській свинці. Підібрати ліки щурові, призначити правильне лікування мавпі. Якщо цього дня на прийом прийшли тільки з кішками - до кожної знайти індивідуальний підхід, при найпростіших захворюваннях.

К. Н. Галімов: "Тварин лікуємо різноманітних. Нещодавно привозили тигреня. Нерідко - мавп, лемурів, папуг. Ніколи не думав, що доведеться лікувати білих щурів. На третьому курсі я їх оперував з метою вивчення. Зараз рятую. І люди переживають, плачуть, благають вилікувати улюбленця. Переважна частина пацієнтів - собаки і кішки. Недуги найрізноманітніші. Всі тварини, що живуть у місті, страждають на ті ж захворювання, що й ми. Навіть у змій трапляється ангіна. Багатьох міських собак приводять з інфарктом. Господар виїжджає у відрядження, залишає ердельтер'єра на дочку. Та приходить нечасто. Собака нудьгує, виє, переживає - ось і результат. Що вищий рівень організації тварини, тим більше захворювань на "нервовому ґрунті".

40 пацієнтів на день

Спілкуватися з власниками тварин подекуди складніше, ніж лікувати. Є ті, хто самі ж доводять тварин до жахливого стану. Не слухаючи порад лікарів, перегодовують смачною, але шкідливою їжею. Або не бажають помічати ознак хвороби, чекаючи, що "саме все минеться". Особливо важко в цьому випадку лікувати диких тварин. Утримувати їх у неволі без шкоди для здоров'я - ціла наука. У більшості випадків її ігнорують, купуючи крокодильчика чи пітона задля забави. Привчити людей грамотно піклуватися про свого вихованця дуже складно. А всі подальші проблеми доводиться вирішувати лікарю, який працює, неначе на конвеєрі.

Петро Петрович Єршов, головний лікар Ветеринарного Центру Московської Ветеринарної Академії (МГАВМіБ ім. Скрябіна): "Навантаження дуже велике. Працюємо у клініці по змінах 12-24 години. Тварини йдуть потоком, у кожної - своя патологія, проблеми і власники. Деякі намагалися лікувати свого улюбленця в багатьох клініках і приходять скептично налаштовані, упевнені, що у тебе також нічого не вийде. Необхідні терпіння, вміння спілкуватися. Нерідко несеш відповідальність за життя і самопочуття не тільки тварини, але і її господаря. Є люди, для яких кішка чи собака - понад усе. Якщо вона загине, вони самі будуть на межі нервового зриву. Часто буває, власники привозять тварин у дуже важкому стані. Тоді рахунок іде на хвилини. Потрібно приймати швидкі і правильні рішення, діяти на свій страх і ризик".

Операція черепасі

Якщо ви втрачаєте свідомість при вигляді крові, не можете зробити укол чи розріз скальпелем "по живому" - у ветеринарії вам робити нічого. Тут потрібно бути універсалом: хірургом, терапевтом, отоларингологом і окулістом у одній особі. Принаймні, в Росії. На Заході у кожного лікаря своя спеціалізація.

Найскладніша галузь - хірургія. Ветеринар має володіти майже ювелірною майстерністю. Накласти гіпс на передню лапу хом'ячка, скласти кісточки товщиною в швейну голку - справжнє мистецтво. Пришити кошеняті лапу, відновити розбитий панцир черепасі - завдання найрізноманітніші.

К. Н. Галімов: "Нещодавно оперували цуценя лайки. Воно полізло в миску до кота, а той вчепився кігтями йому в око, порвав рогівку, вивернув кришталик. Власники обійшли багато клінік - їм говорили: треба видалити око. Але господар дуже любив тварину. Відшукав нас, ми зробили операцію, відновили кришталик, ушили рану рогівки із застосуванням мікротехніки і операційного мікроскопа і зашили повіки на два тижні, щоб світло не потрапляло. Яке ж було наше з господарем щастя, коли ми відкрили око цуценяті, побачили реакцію зіниці на світло. Якщо такі операції вдаються, починаєш думати, що, напевно, не дарма чомусь навчався".

Обережно! Злий собака!

Професія ветеринара невипадково вважається однією з найнебезпечніших. Відчувши вагання людини, її невпевненість, тим більше страх, тварина може не датися в руки і навіть стати агресивною. Лікарю у жодному випадку не можна боятися своїх пацієнтів. Необхідно дотримуватися техніки безпеки, знати спеціальні прийоми фіксації і корів, і змій. Особливо неспокійним вдягають намордник або колють заспокійливе. Тварина може бути небезпечною не тільки через свою злість чи страх. Наприклад, у коней просто спрацьовують охоронні природжені рефлекси - брикатися ногами. Загалом, завжди потрібно бути наготові.

К. Н. Галімов: "Одного разу надійшов виклик - німецька вівчарка не може народити. Приїхав, почав займатися допомогою породіллі. Перше цуценя йшло лапками вперед, я його дуже довго витягав. В якийсь момент вівчарка розвернулася і схопила мене за ногу. Сильно. Бризнула кров, господарям стало погано, чоловік втратив свідомість. У такий момент потрібно чітко відчувати настрій тварини, знати, що вона далі робитиме. Я її розумів. Їй було боляче. Яке ж було її здивування, коли я знову підійшов до неї. Вона народила. І після цього стала мене поважати. Такі випадки бувають. Але, як кажуть: очі бояться, а руки роблять. Не про себе думаєш, а про те, як допомогти тварині".

Нудьгувати ніколи!

Робота ветеринара - суцільні сюрпризи, приємні і не дуже. Ніколи не знаєш, що на тебе чекає. Навіть генія ветеринарії увесь час підстерігають безглузді випадковості. Буває, нескладні операції закінчуються трагічно. Ніхто від цього не застрахований. Втім, трапляються і кумедні випадки.

К. Н. Галімов: "У нашій клініці одного разу з'явилася білка. Операції цього дня йшли одна за одною - шість чи сім. Вночі працювали вже "на автопілоті". Раптом один лікар заходить і говорить: "А у нас білка на прийомі". Я спочатку подумав - жарт. Потім бачу, правда: білка сидить у коридорі. Оглянули - у неї перелом плеча. Треба допомагати. Вирішили: у вікно заскочила, у нас парк поруч. Всяке буває. В класичній літературі описаний випадок, коли підстрелений вовк прийшов на околицю села в медсанчастину, і його перев'язали. Білку прооперували. Виявилося, є господар. Він приходив, упустив її з клітки. Звірятко втекло і сховалося у вентиляційній ніші. А через три дні вийшло до людей".

Тварини непередбачувані, а значить, і будні ветеринара також. Вони складаються з довгого ланцюга маленьких перемог і непередбачених катастроф. Але одне можна сказати твердо: нудьгувати не доводиться. І у хорошого ветеринара завжди багато пацієнтів, навіть на Новий рік чи Різдво, - адже тварини не зважають на людські свята.

Від 2000 рублів до $1000

У Росії (в Україні зарплати за даною спеціальністю дещо нижчі - прим. ред.) професія ветеринара популярна. Придбавши дороге породисте цуценя чи симпатичного крокодильчика, господарі не шкодують ніяких грошей для порятунку свого улюбленця. Досвідчених лікарів дуже шанують і поважають. Лікувати братів наших менших не тільки благородно, але і прибутково. Тільки в Москві офіційно зареєстровано близько 60 клінік, які спеціалізуються на лікуванні різних тварин: від морських свинок до рибок. Зарплати - $500-1000 і вищі.

У державних ветстанціях також іде прийом пацієнтів. У тваринницьких комплексах і на фермах ветеринари спостерігають за здоров'ям корів, коней, свиней, роблять їм щеплення від заразних хвороб, приймають пологи. У звірогосподарствах стежать за розведенням хутрових звірів, кроликів. У ветслужбі перевіряють якість м'яса, молока та інших продуктів. У зоопарках і цирках лікують слонів, бегемотів, тюленів, мавп та інших тварин. Все більше фахівців йдуть працювати на іподроми і до розплідників. Можна працювати у держструктурах - на митниці, у прикордонній службі, в міліції. У цих сферах зарплати скромніші, ніж у приватних клініках: від 2000 (лікарі-початківці на ветстанції) до 15000 рублів.

Переклад статті Євгена Колодіна
"Ветеринарный врач: современный Айболит",
джерело: журнал "Куда пойти учиться"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті