Портрет професіонала / Статті / Верстальник - перспективна професія, яку можн...

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

06.06.2008 Верстальник - перспективна професія, яку можна швидко опанувати

У такій галузі промисловості, як поліграфія, багато фахівців працюють "за кадром". Проте саме від результату їхньої роботи багато в чому залежить успіх проекту. Почесне місце серед них займають верстальники. Сьогодні ми спілкуємося зі студентом п'ятого курсу Київського політехнічного інституту, Іваном Шинкаренко, який вже не один рік присвячує себе професії верстальника.

Іван Шинкаренко

Іван Шинкаренко

- Іване, розкажи, на кого ти навчаєшся і яким чином потрапив у цю професію?

- Я навчаюся на останньому курсі в КПІ, на факультеті соціології, моя спеціальність - адміністративний менеджмент, що означає - управління персоналом. А захоплення роботою верстальника починалося з того, що я хотів запустити студентський журнал у своєму інституті і зіткнувся з проблемою його макетування та верстки. На перші декілька номерів запрошував верстальника, але в результаті зрозумів, що дуже складно поєднувати верстку номера і написання матеріалу. Дуже часто верстка відбувається вночі, а люди не завжди хочуть працювати в цей час. Щоб не бути постійно до когось прив'язаним, я вирішив вивчити цю програму та зайнятися версткою та макетуванням журналу самостійно. Крок за кроком, консультуючись із професіоналами цієї справи, вивчаючи необхідну літературу, я отримав необхідні знання.

- Де ти зараз працюєш і які основні функції виконуєш?

- Зараз я працюю у трьох виданнях: дизайнером-верстальником у газеті "Українська столиця", яку випускає Київський Медіа Холдинг, головним редактором молодіжного журналу "Замолодь" та є засновником і верстальником студентського видання "Місце під сонцем".

Якщо говорити безпосередньо про роботу дизайнера-верстальника в газеті "Українська столиця", то, по-перше, я отримую матеріали в електронному вигляді (текст разом з фотографіями), потім із заступником головного редактора ми складаємо макет, далі верстаю його і віддаю на друк. Тобто до тексту, його набору, виправлення помилок тощо я не маю ніякого відношення. Моя робота займає небагато часу. Наприклад, щоб зверстати номер з 16-ти кольорових сторінок формату А-3, потрібно 8 годин. Можна вважати, що це один робочий день. Але оскільки ця робота зазвичай виконується вночі, то наступного дня відбувається коригування, підписання макету, виправлення помилок і здача номера до друку.

- Чи вважаєш ти свою професію творчою?

- У самій назві моєї посади "дизайнер-верстальник" закладене підключення фантазії, тому роботу можна назвати творчою. А взагалі дизайнери-верстальники поділяються на дві категорії. Перша - це люди, які виконують схожу роботу, складають ті ж самі шаблони, що були в попередньому номері. Тобто вони не докладають фантазії, не вигадують чогось нового, щоб номер був більш цікавим, яскравим та читабельним. Ця людина просто вставляє текст у вже існуючі шаблони. Інша категорія верстальників макетує, фантазує і винаходить щось нове. Особисто для мене ця професія є не покликанням, а хобі. Я роблю це заради задоволення, а у вільний час багатьом допомагаю, навчаю, як працювати в спеціальних програмах. Я патріотично ставлюся до своєї роботи, у мене з нею асоціюються приємні враження.

- А які бачиш плюси та мінуси у своїй роботі?

- Мінуси роботи - це постійна робота перед комп'ютером, що важко для зору. Також робота ця сидяча, абсолютно нерухома. І третій мінус - її рутинність, можна в ній загрузнути, після чого не отримаєш задоволення. А плюси роботи можна відчути тільки в тому випадку, якщо людині подобається те, чим вона займається.

- Що потрібно закінчити, щоб потрапити в дану професію? І де в Україні можна здобути відповідну освіту?

- Я знаю точно, що в Києві є профтехучилище, яке випускає саме верстальників. За 4 роки навчання студенти вивчають абсолютно всі програми, які стосуються дизайну, макетування, верстки. Також у КПІ є спеціальність, пов'язана з макетуванням. Там є предмети, на яких навчають усіх необхідних програм. І врешті-решт, є приватні курси, які можна пройти за три місяці, вивчити все і почати працювати в цій сфері. Я сам не отримував спеціальної освіти і вважаю, що, маючи велике бажання, всьому необхідному можна навчитися за один тиждень.

- Якими навиками повинен володіти верстальник-початківець?

- Як я вже говорив - це знання спеціальних програм, також посидючість і - міцна нервова система. Необхідна скрупульозна робота над макетами, оскільки в процесі роботи потрібно дотримуватися точності ліній: буває, текст з'їжджає. А комусь ця робота може здатися одноманітною і монотонною, і деякі цього не витримують. Але якщо це перетворити на творчий процес, то робота може бути і цікавою.

- Чи є професія верстальника затребуваною в Україні в наш час?

- На сьогоднішній день професія верстальника саме друкованих видань переживає свій пік, і через якийсь час усе піде на спад. А все тому, що зростає кількість електронних видань, які замінюють друковані. Кількість людей, які читають це ж видання у електронній версії, перевищує у декілька разів число тих, хто надає перевагу друкованим виданням.

- Які ти бачиш перспективи, працюючи верстальником? Чи можна побудувати кар'єру в цій сфері?

- Я не бачу великих перспектив для себе, а бачу тільки задоволення своїх потреб, мені подобається те, чим я займаюся, і від роботи я отримую задоволення. А з приводу кар'єри, то її можна побудувати і заробляти хороші гроші, але якщо працювати, грубо кажучи, 24 години на добу. Посада верстальника не передбачає жодного зростання. Можна, звісно, стати начальником відділу верстки. Хоча можна стати і директором якоїсь організації, яка займається макетуванням і версткою багатьох видань.

- Тобі всього 21 рік, ти скоро закінчиш ВНЗ. Що плануєш робити далі, чи не покинеш роботу верстальника?

- На сьогоднішній день можу сказати, що, як верстальник, я не хочу нікуди рости, я і далі хочу займатися версткою друкарських видань. Паралельно продовжуватиму випускати видання, якими займаюся зараз, і в майбутньому є перспективи зайнятися приватним бізнесом. В принципі, я можу залишити роботу головного редактора одного з видань, але роботу верстальника я не кину ніколи.

- Якими будуть твої побажання студентам і випускникам, які вирішили присвятити себе цій професії?

- Не зупиняйтеся на верстці, як на єдиній можливості заробити гроші. Використовуйте цю можливість заробітку під час студентських років, коли можна вчитися і працювати без шкоди для своїх занять. Тим самим ви здобуватимете досвід роботи і зароблятимете гроші, тобто будете незалежними від батьків у юному віці. Ця робота може для вас стати хорошим хобі або частковим заробітком.

Олександра Цецхладзе,
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті