Портрет професіонала / Статті / Ріелтор: експерт з квартирних питань

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

17.06.2008 Ріелтор: експерт з квартирних питань

Нерухомість - одна з найперспективніших сфер. За п'ять років роботи у ріелторській компанії реально піднятися з позиції агента до виконавчого директора фірми.

Зарплати у сфері нерухомості на 15-20% вищі за середньоринкові. Продаж квартир і приміщень - один із найприбутковіших бізнесів у столиці.

Кількість агентств нерухомості в Алмати зашкалює всі розумні межі. Зарплати ріелторів щорічно зростають на 25-30%. Якщо зарплата керівника проекту ще вчора становила 4-8 тис. доларів, то сьогодні ця цифра виросла на 1-2 тис. доларів. Але найбільше зростання доходів не у керівників, а у вищої та середньої менеджерської ланки: в окремих випадках зростання зарплати за рік може доходити до 50% і навіть 100% - від $700 до 1500.

Гонорар за угоду

За що ж ріелторам платять такі гроші? І чому такими темпами зростають їхні зарплати? Ринок нерухомості в столиці - один з найдинамічніших, ціни на квартири рік від року зростають, а бажаючих придбати житло і вкласти гроші в квадратні метри менше не стає... І досвідчений ріелтор, який вміє швидко знайти відповідну квартиру чи офіс за прийнятною ціною, завжди може розраховувати на хорошу винагороду. Як правило ріелтори одержують відсоток від угоди. Твердих розцінок і прайс-листів у даному випадку немає. У Москві, як правило, комісійна винагорода становить 3-7% від суми договору. При складних правочинах ріелтор може збільшити гонорар до 10%.

Купівля, продаж, обмін...

Багато хто впевнений, що ріелтор лише торгує інформацією про житло. Але це не так. У його обов'язки входить підбір квартири, яка цікавить клієнта, перевірка чистоти документів, юридичний супровід правочину. На самому початку роботи ріелтор з'ясовує побажання клієнтів, уточнює запити, потім вибудовує стратегію ділових відносин. За допомогою комп'ютерних баз даних і власних джерел ріелтор підбирає відповідні приміщення, домовляється про покази, узгоджує умови огляду, вивчає документацію по об'єкту. Потім починаються переговори щодо умов правочину: ціни, термінів, витрат тощо.

Останній етап - оформлення: перевірка юридичної "чистоти" квартири, підготовка пакету документів і робота з нотаріусом.

Такі різні ріелтори...

У великому агентстві нерухомості зазвичай декілька відділів з продажу. В одному ріелтори займаються орендою квартир, в іншому - продажем новобудов, у третьому - працюють із заміською нерухомістю, у четвертому - з комерційною. Але переважна частина ріелторів спеціалізується на купівлі-продажу квартир на вторинному ринку житла.

Ріелтор з вторинного ринку - розумний енергійний посередник, який легко вникає у проблеми клієнтів: він може швидко розміняти квартиру, продати, терміново купити, обміняти з доплатою. Його головна здібність - вибудувати грамотний, а іноді й хитромудрий ланцюжок варіантів правочину. Тут потрібен азарт, мобільність.

Спеціаліст з комерційної нерухомості (тобто з нежилих приміщень) як правило, досвідчений ріелтор. Клієнти-власники зазвичай обережні, недовірливі, а подекуди і примхливі. У роботі з ними потрібні особливі навики. До того ж, на ринку комерційної нерухомості ще не до кінця відпрацьовані правові норми. Але прибуток від продажу нежилого об'єкту дорівнює сумі продажів декількох квартир.

Агенту, який займається орендою квартир, необхідне знання психології людей, уміння вирішувати конфліктні ситуації, грамотно складати договір, який враховує інтереси сторін. Він знає все: чи можна орендареві міняти замок, чи платити за роботу консьєржа, як власникові захиститися від несплачених телефонних рахунків...

Із заміською нерухомістю успішно працюють люди мобільні, готові у будь-який момент вирушити у дальню точку області - ознайомитися з об'єктом. Вони відчувають моду, стиль і тенденції попиту на котеджі, дачі, заміські будинки, знають кон'юнктуру ринку - від Рубльовки до маловідомого заміського шосе, допоможуть клієнту оцінити стан житла, доріг, екологію.

Пастки кар'єри

Кар'єра успішного ріелтора: стажист - агент - експерт - провідний експерт. Надалі можна стати керівником відділу. При переході на нову посаду доведеться пройти курс навчання і спеціальні тренінги. За словами спеціалістів, хорошу кар'єру цілком реально зробити за 3-4 роки. Але врахуйте, що на перших порах буде нелегко. Можна тижнями, а то й місяцями вести переговори, витрачати час та зусилля, чекаючи результату, і в останню мить правочин зірветься. Ріелторові-початківцю не доводитися розраховувати на велику кількість клієнтів, і оплата за відсотками, яка для досвідченого фахівця завжди "в плюс", для новачка - може бути "в мінус". Кар'єрне зростання ріелтора залежить тільки від його активності, особистих якостей і бажання добитися успіху.

Кажуть, що...

Це важка, нервова робота

Професія ріелтора не передбачає нормованого робочого дня. Досить часто, особливо на момент завершення правочину, доводиться працювати до пізнього вечора. Клієнти - люди зайняті. Тому зустріч з ріелтором до 8 ранку або після 10-11 вечора - звична справа.

Ріелтор працює самотужки

Це правда лише стосовно так званих "чорних маклерів". Але гарантії якості їхньої роботи ніхто дати не може. У серйозних компаніях у правочині, окрім ріелтора, беруть участь юрист, нотаріус, а часто і психолог.

Розпізнай клієнта!

Грамотний ріелтор повинен вміти розпізнати тип клієнта, щоб полегшити спілкування і йому, і собі. Є різні критерії оцінки. Найпоширеніша практика - розподіл людей на візуалів, кінестетиків і аудіалів. Наприклад, з візуалом (який сприймає інформацію зором) не варто домовлятися на словах, - краще дати йому в руки буклет. Або відразу показати квартиру і район.

З аудіалом якраз необхідно поговорити. А ось кінестетик все сприймає через дотик: що ж - об'єкту нерухомості завжди можна торкнутися руками.

Переклад статті Людмили Боєвої
"Риэлтор: эксперт по квартирным вопросам",
джерело: журнал "Куда пойти учиться"
сайт www.ucheba.ru,
коригування тексту:
Profsystem.kz
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті