Портрет професіонала / Статті / Точка зору. Обов'язки сучасного маркетолога

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

26.06.2008 Точка зору. Обов'язки сучасного маркетолога

Що таке marketolog і marketer? Чому в перекладі виникає двозначність? Хто, спочатку, в англійському варіанті є директором по маркетингу, менеджером з маркетингу і маркетологом? На ці і інші питання відповідає маркетолог Ярослав Горбушин.

- Якщо в розмові з іноземцем ви хочете сказати, що ви фахівець з маркетингу, говорите: "I'm marketer", тому що marketer - маркетолог. Слова маркетолог взагалі немає в англійській мові, його придумали ми самі (маркет - ринок, лог - суфікс, позначаючий "дослідник в своїй області"). Вже в цьому слові криється помилка, через яку люди думають, що маркетологи - дослідники ринку. Дослідники ринку - це вузькоспеціалізовані маркетологи. У англійській мові є три варіанти нашого "маркетолога": marketer - фахівець з маркетингу, director of marketing - директор з маркетингу, marketing manager - менеджер з маркегингу, керівник відділом збуту, тобто начальник всіх збувальників.

У нас вже укорінялося це поняття, і люди чи навряд сприйматимуть різницю між маркетологом і менеджером з маркетингу. Тому іноді говорять, що у нас і в США різний маркетинг.

Маркетолог - це в першу чергу людина, що займається оптимізацією процесів усередині відділів компанії і процесів, пов'язаних із зовнішньою взаємодією. Маркетолог повинен знати всі області, в яких працює фірма і з якими вона зіткнеться. Маркетолог не може бути аналітиком, оскільки це керівна посада, людина повинна разом з директором нести на собі всю відповідальність за політику компанії, стратегію її розвитку. Багато хто неправильно вважає посаду маркетолога нижчою виконавчою ланкою, без підлеглих. В основному, їм ставиться в обов'язки порахувати що-небудь, "підглянути" ціни у конкурентів, провести їх порівняння, дати оголошення в газету, яке вже хтось придумав, придумати рекламну кампанію, в якій повинні бути відображені конкретні переваги товару. Причому ці переваги виявлені не маркетологом, і можуть взагалі не бути перевагами, які варто озвучувати. Це і є невірний підхід.

Маркетолог повинен уміти переробляти величезну кількість інформації, оперувати великими об'ємами даних - це дуже складна робота. Її можна назвати і творчою, тому що тільки жвавий розум може не втратити суті в інформаційному хаосі. Це, проте, не означає, що маркетолог же і повинен займатися пошуком інформації. (Навіть спеціалізовані агентства роблять це за великі гроші і терміни). Маркетолог фільтрує інформацію, що поступає, і передає її аналітику із завданням провести певний аналіз. Це вимагає від маркетолога знання аналітики (багато хто тому прирівнює маркетолога до аналітика), але це не означає, що він винен сам нею займатися, проводити математичні розрахунки. Далі маркетолог отримує проаналізовані дані і на їх основі планує подальшу політику фірми.

Якщо представити організацію роботи фірми у вигляді держави, то маркетолог в цій фірмі буде парламентом (законодавча влада), її директор - розділом уряду (виконавча влада). Бухгалтерію або фінансові відділи компанії можна представити як міністерства. Вони підкоряються уряду і звітують перед парламентом. Тобто, функції директора, як і підрозділи уряду, полягають в тому, щоб для ухвалення власного винайденого закону (рішення), представити його на розгляд до парламенту і якщо парламент (відділ маркетингу) спільно з урядом пропустить закон, то рішення буде ухвалено.

- Чому у нас директори часто говорять - я і є маркетолог, я сам проведу дослідження, сам можу дати рекламу там, де треба, зможу оцінити конкурентів... Чи можуть насправді справжні керівники виконувати функції маркетологів самі?

- В принципі, можуть, оскільки наші фахівці істотно відрізняються від західних. Річ у тому, що наприклад, в США, маркетолог - надрозумна людина, що посідає саму високооплачувану посаду. Це пов'язано з тим, що освіта в Штатах вузькоспеціалізована. Тому, маркетолога, якому просто через спеціальність довелося вивчити безліч предметів, там дуже високо цінують. Ніхто навіть не запитає про його післяуніверситетський досвід, він вже "крутіше" за всіх. Маркетологів в США забирають працювати при виході з університетів. У нас інша ситуація. Всі, хто навчався в наших університетах по спеціальностях, пов'язаних з економікою, вивчали і маркетинг, і менеджмент, комерційну діяльність, стратегічне планування, психологію, мат. аналіз. Ось чим наші фахівці відрізняються від американських. Американський економіст, керівник ніколи не зможе доучитися на маркетолога, просто тому що йому доведеться навчатися всьому наново. А наш економіст - вже наполовину маркетолог. Тому-то наші потенційні маркетологи можуть доучитися, підвищити свої знання. Яким чином вони можуть це зробити?

Перш за все, будь-якому потенційному маркетологові необхідно якомога більше часу присвячувати самостійному навчанню, читати всі можливі книги по маркетингу, починаючи від основ (Котлер, Траут), закінчуючи новаторськими пропозиціями в маркетингу (Райс, Рівкин, Симкин, Дібб). Літературу краще читати в першоджерелі, всі книги по маркетингу видаються у нас із запізненням на декілька років, багато хто з них не переводиться взагалі. На додаток до книг можна порекомендувати читання періодичної літератури, участь в конференціях і форумах, читання статей на сайтах. Проте до будь-якої знов отриманої інформації потрібно відноситися критично, а не копіювати бездумно теорію в своїй діяльності.

Переклад статті Шендрік Валентини
"Точка зрения. Обязанности современного маркетолога",
джерело: Работа и учеба. - 2005. - №45 (432). - с.20-21
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті