Портрет професіонала / Статті / Маляр повинен бути як робот. Раз і пішов

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

01.07.2008 Маляр повинен бути як робот. Раз і пішов

"Якщо ти вже зважився стати маляром, то відступати нікуди. Потрібно усвідомлювати, що ти останній, ти робиш обличчя роботи. І якщо ти гарний маляр, то й обличчя буде гарним", - от так про свою професію розповідає Василь Ковриженко, маляр із чотирирічним стажем.

Про професію

Маляр - це остаточний етап роботи, фініш. Ти приймаєш роботу інших майстрів і надаєш їй красу, тому на тобі лежить серйозна відповідальність. Потрібно пам'ятати, що у фарби є така особливість - вона показує всі вади, усе, що не було зроблено. Здається, робота начебто б зроблена ідеально, а пофарбував і бачиш, там щось вилізло, там якась подряпина тощо. Чесно скажу, у даній професії ніколи не отримаєш 100% результату. Будь-який дріб'язок може зіпсувати всю роботу, навіть муха, що сяде на поверхню й залишить сліди лапок. Дивишся, а поверхня вже не ідеальна.

Робочі моменти

Василь Ковриженко

Василь Ковриженко, маляр

Є різні малярі, наприклад, маляр по металу, маляр по фасадах і т.д. Я працюю з деталями. Їх 70. Кожна з них індивідуальна, у кожної своя форма й місце. Перед тим як переступити до роботи, потрібно вивчити креслення деталі, даний тип фарбування, якому прилягають деталі, якість слюсарних робіт. І якщо щось не так, я маю право повернути деталь на допрацювання.

При роботі з деталлю послідовність наступна: знежирення, видалення маслених плям, шліфування спеціальною машинкою й ще раз знежирення. Зварювальні й зовнішні шви шпаклюються, витягаються, щоб додати форму й створити цілісність деталі. Після того, як шпаклівка висихає, вона шліфується. На цьому етапі необхідно одержати гладку поверхню. Ще перед шпаклівкою наноситися ґрунт. У нас використовується два типи ґрунту: первинний, він показує проблемні місця, які майстер не помітив очима. Все зайве зачищається й шпаклюється. Цей ґрунт полегшує роботу маляра на відсотків 60. Потім іде вторинний ґрунт. Він може використовуватися як рідка шпаклівка. Він густий, тому перекриває дрібні подряпинки й тріщинки, коли при повному його висиханні шліфуєш деталь, то можна одержати ідеальну поверхню. Потім усе ще раз знежирюється, весь пил видаляється й накладається два шари фарби. Перший іде тональний, фоновий, він дає основу, надає форму. Другий іде більш рідкий, їм задувають усе. Деталь висихає - робота готова. Ця робота цікава тим, що щодня ти робиш щось нове. Тобі приносять нову деталь, і ти думаєш над тим, як її зробити. У тебе йде постійна гра з матеріалом.

Що потрібно знати й уміти

Потрібно знати й уміти користуватися пулером. Знати його "внутрішності", якщо буде поломка, то вміти полагодити. Повинна бути певна витримка руки. Руку потрібно тренувати. У маляра повинен бути такий закон: у нього дві руки, а тому одна рука допомагає інший, тому що руки при фарбуванні втомлюються. Обидві руки повинні вміти працювати пулером. Новачкам попередньо потрібно на чомусь потренуватися, повчитися наносити фарбу. Наприклад, на воді й будь-якому матеріалі, тому що якщо ти поквапився - буде пропуск, якщо перетримав - буде патьок. Потрібно мати певну швидкість і витримку. Крім того, твої очі повинні працювати на тебе. Тому дуже важливо, щоб на робочій ділянці було гарне освітлення. Буде гарне освітлення - буде гарна якість роботи.

Ще необхідно вміти працювати рубанком, шлифмашинкою, знати компресор і його складові. Зі своєю технікою потрібно поводитися акуратно, щоб вона завжди була чистою, адже це на пряму впливає на якість роботи.

Для себе я виробив правило, якщо я починаю працювати з новим видом фарби, я прошу дати мені документацію на неї, тому що на ринку зараз багато матеріалів і всі знати нереально. У цій роботі не потрібно нічого боятися. Просто те, що приходить у твої руки потрібно правильно оцінити й зробити. Які знання ще потрібні буде зрозуміло в процесі практики. Головне, щоб людина була на своєму місці.

Особисті якості

Мене вчили, що в малярці не можна панікувати. І це вірно на 100%. Варто піддатися паніці й це відразу випливе. Ще для цієї професії важлива охайність. При виконанні роботи все повинне бути чисто, руки повинні бути захищені, костюм провітрений і почищений. Необхідно мати терпіння, старання, фантазією й бажанням працювати. Потрібно усвідомлювати ступінь відповідальності й бути цілеспрямованим. Якщо маляр почав роботу, він повинен її довести до кінця. Зупинятися на півдороги не можна. Тому що все недороблене буде помітно. Наприклад, фарба при висиханні може мінятися у відтінку, і якщо маляр буде робити паузу, це буде помітно. Потрібно планувати роботу так, що якщо ти її почав, ти повинен її повністю закінчити. І головне, щоб лежала до цього душа.

Індивідуальний захист

Головним недоліком професії є шкідливість, але цей мінус можна видалити наявністю індивідуального захисту. Завдання маляра, крім виконання роботи, стежити за собою, не шкодити своєму здоров'ю. Наприклад, при інтенсивному фарбуванні респіратор повинен мінятися протягом 4 днів. Якщо працювати необхідно в приміщенні, то обов'язково повинна бути витяжка.

Перспективи

Починати можна скрізь. Для початку погортати літературу, почитати про типи фарби, про пулера. Але головне, щоб до цієї професії лежало серце. Потрібно хотіти працювати. Насправді гарних фахівців в Україні не так багато, тому вони нарозхват.

У середньому в Києві стартова ціна на такого виду роботу 800$ і вище за місяць. У державних структурах платять близько 3000 грн. Зрозуміло, що приватники платять більше, але отут свої нюанси. Якщо ти працюєш офіційно, то в тебе йде стаж по-іншому, ти виходиш на пенсію раніше, у тебе відпустка більше.

Важливо пам'ятати, що зараз при прийнятті на роботу дивляться на те, як зроблена робота, чистоту, поведінки маляра. Ніколи в житті не потрібно нервувати. Якщо ти почуваєш, що не лежить тобі ця робота сьогодні, залиши її, придумай що завгодно, завтра ти зробиш її краще.

Відповідальність

Якщо ти йдеш на цю роботу, потрібно бути готовим до того, що робота відповідальна, не терпить потурань, помилився - і твоя робота зійшла нанівець. Головну відповідальність маляр несе перед самим собою.

Переклад статті Марії Комісарової
"Маляр должен быть как робот. Раз и пошел",
спеціально для проекту
"Профорієнтація"
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті