Портрет професіонала / Статті / Економіст: робота з розрахунку

 укр

 рус

Благодійний фонд "Розвиток України"

Портрет професіонала

10.07.2008 Економіст: робота з розрахунку

На перший погляд, ця професія може видатися нудною. Але економіка - це гра. І якщо ти зрозумів правила - тобі ніколи не буде нудно.

Вибираючи сферу фінансів, ви не помилитеся: найпрестижніші і найвисокооплачуваніші професії саме тут. І, попри всі розмови про перенасичення ринку економістами, спеціалісти фінансової сфери як і раніше на першому місці по затребуваності. Сьогодні вони потрібні найрізноманітнішим організаціям - від великих банків до невеликих торгових компаній. Знаючи сильні і слабкі боки свого підприємства, економіст може запропонувати найефективнішу стратегію розвитку. Впали доходи? Економіст визначить, чому це відбулося, знайде "проблемні" місця і запропонує оптимальне рішення. Економісти - не топ-менеджери, але без них ефективне управління було б неможливим. Вони - ті "робочі конячки", які виконують усі розрахунки з оптимізації діяльності компанії. В Уряді РК, Міністерстві економіки, аналітичних центрах, наукових інститутах економісти вирішують глобальні задачі з формування економічної політики країни, складають економічні прогнози, оцінюють темпи зростання галузей.

Хто ж ти, економісте?

Якщо проаналізувати численні вакансії на роботних сайтах, стане очевидно, що роботодавці часто змішують обов'язки економіста, бухгалтера, фінансового директора та інших фахівців фінансової сфери. Одним компаніям потрібні економісти, які вміють працювати з цінними паперами, іншим - спеціалісти з бухобліку і аудиту, третім - профі, здатні грамотно розрахувати зарплати працівникам і заощадити на запровадженні нової виробничої лінії. І у цьому різноголоссі - перевага професії. Не вийшло стати "чистим" економістом? Не проблема! Завжди можна перекваліфікуватися у фахівця з суміжної фінансової спеціальності. Наприклад, розпочати кар'єру з позиції рядового бухгалтера і поступово дорости до фінансового директора підприємства. Навчання на економічному факультеті надасть усі необхідні козирі: знання оподаткування, бюджетної політики, фінансового менеджменту, банківської і страхової справи. І лише від вас залежатиме, як розпорядитися цим капіталом і у якій галузі економіки будувати кар'єру.

Через терни до зірок

Вибирайте професію економіста, якщо ви:

  • любите математику
  • маєте організаторські здібності
  • уважні і акуратні
  • маєте здібності до вивчення іноземних мов

Не вибирайте, якщо ви:

  • гуманітарій за складом розуму
  • не готові до скрупульозної роботи з цифрами
  • емоційно нестійкі
  • не вмієте захищати свою думку

Найперспективніший фронт робіт - банківська сфера. Тут від економіста вимагатимуть, у першу чергу, вміння працювати з фінансовими документами, звітністю, цінними паперами. Для співробітника банку - початківця ставка, як правило, $ 1 тис. на місяць. Начальник відділу може розраховувати на $ 4 тис.

Особливим попитом у банках користуються ризик-менеджери, які вміють оцінити різноманітні фінансові ризики і по можливості зменшити їх негативні наслідки.

Затребувані на ринку праці аналітики та фінансові директори. Щоправда, ці позиції не для вчорашніх випускників, але рівень зарплат варіюється від $1,5 тис. у невеликих компаніях до $5-10 тис. і вище у великих.

Ще один варіант - вибрати сферу аудиту і стати спеціалістом, який перевіряє бухгалтерську і податкову звітність фірм. Тут зарплати $ 1-2 тис., професіонали можуть заробляти $ 5 тис. і вище.

Нарешті, людина з економічною освітою завжди може піти в бухгалтери - на російському ринку це найзатребуваніші фахівці. Зарплата головбухів варіюється від $ 1тис. на невеликому російському підприємстві і від $ 2-3 тис. - у солідних вітчизняних і західних компаніях.

Фірма - на долоні

Якщо вам до душі економіка у "чистому вигляді" - влаштовуйтеся економістом в одну з численних виробничих чи торгових компаній. Тут потрібно розбиратися в тому, як працює підприємство, вникати в інженерні питання, оцінювати ланцюжок виробництва "від і до", враховувати розташування складів готової продукції тощо.

Аналізуючи дані бухобліку, економіст шукає шляхи оптимізації бізнесу, вираховує "слабкі місця" у роботі підприємства: фонд заробітної плати, який перевищує розумні межі, високі транспортні витрати, неефективну роботу з постачальниками.

У кожній фірмі свої вимоги до економіста, пов'язані зі специфікою бізнесу. Робота на хімічному виробництві потребуватиме одних схем розрахунку, а в компанії, яка займається розробкою програмного забезпечення, - інших.

У деяких організаціях від економістів вимагають уміння розробити бізнес-план, прорахувати прибуток від інвестицій, наприклад, у розширення виробництва (що вже ближче до роботи фінансового директора).

Але, у якій би фірмі не працював економіст, та здатність, яка вирізняє його з-поміж інших фахівців - це уміння бачити ситуацію в цілому і, враховуючи всі сторони діяльності компанії, знайти спосіб збільшення прибутку.

Вибирайте обережно!

Економічний факультет сьогодні є практично в кожному ВНЗ. Навіть у тих недержавних інститутах, де пропонують всього дві-три спеціальності, одна - обов'язково "Економіка". На початку 90-х років, коли всім приватним фірмам були потрібно економісти, юристи і бухгалтери, ВНЗ активно відгукнулися на потребу і стали в терміновому порядку готувати таких фахівців. Кваліфікованих викладачів в інститутах не вистачало, але це нікого не турбувало - потрібно було робити гроші. Тим паче, що й у абітурієнтів "Економіка" користувалася великим попитом. У результаті ВНЗ випускали спеціалістів із посередніми знаннями, але в ті роки навіть такий економіст міг розраховувати на роботу за профілем. Сьогодні ситуація змінилася. Вимоги роботодавців до претендентів стали більш жорсткими, важливість економічної служби на підприємстві зросла, всім потрібні професіонали. Молодому економісту з сумнівним дипломом буде складно знайти роботу, тому перший крок до професії - правильний вибір ВНЗ. Краще вступати до відомих, таких, що не один рік спеціалізуються у сфері економіки, фінансів та управління навчальних закладів.

У провідних ВНЗ ви здобудете фундаментальні знання. Потрібна вам спеціальність так і називається - "Економіка". Навчання займе п'ять років, втім, багато інститутів сьогодні пропонують і інший варіант - бакалаврат за напрямком "Економіка": у цьому випадку вчитися необхідно чотири роки. Одержавши ступінь бакалавра, можна продовжити навчання чи за фахом (ще рік), чи за магістерською програмою (ще два роки) і здобути кваліфікацію магістра, що відповідає західним стандартам підготовки фахівців.

Звичайно, потрапити до провідних економічних ВНЗ нелегко: конкурс у деяких інститутах сягає 10 і навіть 20 (!) осіб на місце.

Переконуючи цифрами і розрахунками...

Григорій Алтухов, начальник відділу економічного аналізу Департаменту з інвестицій ВАТ "Компанія "Головмосбуд"

- Як можна швидко зробити кар'єру економіста?

- Якщо роботодавець побачить у вас потенціал, прагнення до професійного розвитку, кар'єра буде складатися досить успішно. Так трапилося зі мною. Переддипломну практику я проходив у "Компанії "Головмосбуд" у відділі, який зараз і очолюю. Ще тоді мені вдалося застосувати одержані в університеті знання і бути поміченим керівництвом. На п'ятому курсі мене запросили на посаду економіста. Після успішного закінчення МДБУ я одержав підвищення (посаду головного спеціаліста), а в даний час - я начальник відділу.

- Економіст - це творча професія?

- Переважну частину часу доводиться мати справу з цифрами і сухими положеннями договорів, але, на відміну від статиста, бухгалтера-обліковця чи контролера економіст повинен дивитися в майбутнє, передбачати економічний ефект від виконання будь-яких робіт - і це цікаво.

- У чому специфіка роботи економіста в будівельній компанії?

- Кожний з будівельних об'єктів є унікальним (навіть якщо це "звичайна" з вигляду панельна багатоповерхівка), а кількість робіт, виконуваних підрядчиками, така велика, що нудьгувати просто ніколи. До того ж, реалізація проекту займає тривалий час - декілька років, тому прогнозування цінових показників в умовах нашої нестабільної економіки - досить складне завдання.

- Наскільки економіст повинен розбиратися у виробничо-інженерних питаннях?

- Звісно, не йдеться про рівень компетентності виконроба чи проектувальника, але фундаментальна підготовка і розуміння організації та технології будівельного виробництва необхідні для успішної роботи.

- Які завдання Вам доводиться виконувати?

- У завдання мого відділу входить аналіз ефективності інвестиційних проектів, обґрунтування інвестицій, ми збираємо вихідні дані: дивимося проектну документацію, спілкуємося з менеджерами проекту, проводимо попередні розрахунки, шукаємо можливості для підвищення ефективності роботи над проектом. Потім проводимо остаточні розрахунки і складаємо аналітичний звіт.

- Це нервова робота?

- Скажімо так, це вимагає постійної уваги і напруження, контролю змін у законодавстві. Але якщо ти любиш те, чим займаєшся, тримаєш руку на пульсі подій і часу, бачиш, що приносиш своїй фірмі відчутну користь, то всі негаразди, пов'язані з поточною роботою, здаються дрібними і незначущими.

- Які особисті якості необхідні економісту?

- Педантичність, уміння аналізувати фактори, переконувати у своїй правоті при допомозі цифр і розрахунків, уміння працювати з нормативною і правовою документацією, відрізняти головне від другорядного.

- Вищий рівень професіоналізму в цій сфері?

- Уміння передбачити економічні фактори і фактори, які впливають на економіку галузі хоча б на 3-5 років наперед.

- Порада початківцям?

- Бути готовим багато працювати і вірити у власні можливості - тоді успіх обов'язково прийде.

Переклад статті Євгена Колодіна
"Экономист: работа по расчету",
джерело: журнал "Куда пойти учиться"
сайт www.ucheba.ru,
коригування тексту:
Profsystem.kz
Бажаєте передрукувати...?
Правила використання матеріалів сайту

Перейти вище: Статті